Experti i fanoušci křičí: Sezona hrůzy!
Jenže teď to vypadá, že se oba kritizované týmy nečekaně utkají ve finále Evropské ligy, které se hraje 21. května v Bilbau. A že se vítěz dočká místenky v příštím ročníku Ligy mistrů, což by ještě na přelomu roku nikoho nenapadlo.
Taky máte pocit, že fotbal občas zkrátka nemá logiku?
United ve čtvrtek v úvodním semifinále právě v Bilbau uspěli proti domácímu Athletiku a po vítězství 3:0 budou mít v odvetě v zádech luxusní náskok. Tottenham ve stejný čas porazil norské Bodö/Glimt 3:1 a ke druhému utkání, které se hraje na stadionu za polárním kruhem, pojede také sebevědomý.
Ruce vzhůru, to je loupež! křičeli fandové v Bilbau. Naštval je sudí s dvojitým trestem |
„Pokud zopakujeme stejný výkon, nemáme se čeho bát,“ věří Ange Postecoglou, trenér Tottenhamu. Rúben Amorim, kouč United nadšený ze skvělého výsledku ve Španělsku, varoval: „I když máme nahráno, musíme být stoprocentně koncentrovaní a připravení. Čelíme obrovské síle.“
Tu však v posledních týdnech minimálně na evropské scéně konečně předvádí i jeho mužstvo.
Nejdřív úchvatné čtvrtfinále s francouzským Lyonem, kde United v domácím prodloužení zvrátili za pár minut výsledek z 2:4 na 5:4. „A teď jednoznačně nejlepší výkon pod současným trenérem,“ shodují se britští odborníci v čele s bývalým brankářem Paulem Robinsonem, jenž semifinálový duel v Bilbau komentoval pro BBC.
Ziskem trofeje by si Amorim na Old Trafford vyboxovat větší klid a čas na práci, jako se to triumfem v FA Cupu před lety povedlo Mikelu Artetovi z Arsenalu, který byl tehdy jen půl roku ve funkci.
Obří příjem z Champions League by navíc klubu výrazně pomohl i finančně a na přestupovém trhu, byť někteří možná namítnou, že neúprosný pohárový program by mohl v dlouhodobém měřítku také škodit. Proč? Kdyby se tým soustředil výhradně na domácí soutěže, měl by víc prostoru k tréninku, ke zlepšování individualit, k nastavení jasné cesty a strategie, což současný Manchester United potřebuje ze všeho nejvíc.
„Evropskou ligu však chceme vyhrát,“ odmítá jakékoli spekulace portugalský trenér. A stejně musí přemýšlet i Postecoglou z Tottenhamu, který je na konci své druhé sezoně v klubu s kohoutem ve znaku v jiné situaci.
Po nadějích, které mezi fanoušky probudil předloni na podzim, tým strádá a jen zisk trofeje (na kterou Tottenham čeká sedmnáct let!) může svérázného Australana s řeckými kořeny ve funkci zachránit.
„Za trenérem stoprocentně stojíme,“ hlásil už před utkáním proti Bodö/Glimt záložník James Maddison. Ale jen o hráčích to není.
I Tottenham v posledních týdnech úspěchu v poháru podřídil vše.
Domácí soutěž, v níž skončí mezi poraženými, více méně pouze dohrává, zatímco v Evropské lize si ve čtvrtfinále nečekaně vyšlápl na bundesligový Frankfurt a teď má na lopatě norský zázrak z Bodö.
Mimochodem, český brankář Antonín Kinský to celé sleduje jen z tribuny, protože není na soupisce Tottenhamu pro evropské poháry a nárok by proto neměl ani na případnou medaili.
Do výtahu, který vystoupá ze zašedlého suterénu až do luxusních pater vyzdobených hvězdami Champions League, však může nastoupit i on.
Konec nadějí vicemistra? Jistotu podzimu v pohárech si nejspíš bude muset uhrát sám![]() |
Nebo se Liga mistrů vrátí na stadion Manchesteru United?
Statistické modely dávají po úvodních semifinálových zápasech o chlup větší šanci právě týmu trenéra Amorima.
Anglie by tak v nejnablýskanější pohárové soutěži mohla mít v příští sezoně rekordních šest účastníků. Pět postoupí přímo z Premier League, kde už má jistotu šampion z Liverpoolu a hodně blízko je také druhý Arsenal (67 bodů). O tři volná místa se v závěrečných čtyřech kolech utkají Newcastle (62), Manchester City (61), Chelsea, Nottingham Forest (oba 60) a Aston Villa (57).
Poslední je k mání právě ve finále Evropské ligy, kam shodně vykročily Manchester United s Tottenhamem.
Kdo z nich spasí mizernou sezonu?