Grigorij Surkis (vlevo), místopředseda UEFA

Grigorij Surkis (vlevo), místopředseda UEFA | foto: Profimedia.cz

Od kožichové aféry k výhrůžkám českému fotbalu. To je car Griša Surkis

  • 87
Griša má takovou zvláštní vlastnost: zvykl si být ve všem první tak jako car. Tuhle větu pronesl ukrajinský politik a byznysmen Evgen Červoněnko už v roce 2009. Mluvil o ukrajinském oligarchovi Grigoriji Surkisovi, jehož ve svých rozzlobených příspěvcích kritizuje Jaroslav Tvrdík. Šéf slávistického fotbalu útočí na nesmírně silného protivníka.

Surkis patří k nejbohatším Ukrajincům, do země přivedl a úspěšně zorganizoval mistrovství Evropy v roce 2012, dvanáct let stál v čele tamního fotbalového svazu a nyní je místopředsedou UEFA.

Je to muž, který se nerad dělí o úspěch a slávu. Červoněnko jej k carovi přirovnal ve chvíli, kdy se jednalo o dělbě budoucích zisků z Eura 2012, jež Ukrajina pořádala společně s Polskem. Stát chtěl svůj podíl, Surkis chtěl vše pro fotbal.

V českých médiích se jméno Surkis objevuje spíš v negativních souvislostech. V roce 1995 bylo jím vlastněné Dynamo Kyjev za korupci vyloučeno z Ligy mistrů, loni přijel na valnou hromadu Fotbalové asociace ČR a ostře vyhrožoval českým funkcionářům. Teď jeho jméno spojil Jaroslav Tvrdík s nepřesným rozhodováním polských sudích v úterním utkání 3. předkola Ligy mistrů mezi Dynamem Kyjev a Slavií (2:0).

Grigorij Surkis

Ukrajinský podnikatel, politik a fotbalový činovník, někdy uváděn v češtině i jako Hryhorij Surkis, se narodil 4. září 1949.

Kariéra. Má titul inženýr v oboru potravinářská výroba. Pracoval v technických oborech, mj. řídil investiční výstavbu města Kyjev. Po pádu SSSR rychle vyrostl v jednoho z nejmocnějších oligarchů v zemi. Obchodoval s ropou, investoval do zemědělství a bankovnictví. Patřil k vůdčím členům tzv. Kyjevského klanu, skupiny vlivných byznysmenů.

Politika. Je členem sociální demokracie, byl místopředsedou strany, zasedal v parlamentu.

Fotbal. V letech 1993 - 2002 vlastnil Dynamo Kyjev, pak práva předal bratrovi. Byl prezidentem ukrajinské ligy (1996 - 2000), předsedou Ukrajinského fotbalového svazu (2000 - 2012), od roku 2013 je místopředsedou UEFA.

„Je to muž více tváří. Umí být příjemným společníkem, ale dokáže vystupovat i velice drsně,“ řekl český znalec prostředí v mezinárodním fotbalu, který si nepřál být jmenován.

Surkisovým hendikepem ve vrcholovém fotbalu je, že neumí dobře anglicky. Na valné hromadě v Česku to však nevadilo, hřímal v ruštině, což jeho slovům o nutnosti poslat sem „normalizační komisi“ dodalo ještě drsnější odstín.

Dynamo přenechal bratrovi

Zatímco Jaroslav Tvrdík volal po Surkisově odvolání z vedení evropského fotbalu, webové stránky Dynama Kyjev vydaly jeho hodnocení zápasu: „Jsem spokojený s výsledkem, vše ostatní je nepodstatné.“

Za zamyšlení stojí, jestli se takhle má vyjadřovat místopředseda UEFA, který s klubem oficiálně nemá nic společného. „UEFA si střety zájmů pečlivě hlídá, ale on oficiálně s klubem není nijak svázán. Na zápasy chodí jen jako příbuzný klubového prezidenta,“ dodává další Čech, který vidí do zákulisí.

Dynamo Kyjev ovládl Grigorij Surkis v roce 1993, ale po devíti letech ho převedl na bratra Igora. Střetu zájmu se tak vyhnul, a to už dávno před svým nástupem do vedení evropského fotbalu.

Mladší ze Surkisů stojí v čele klubu dodnes. Navzdory trestu, kterým měl být doživotně vykázán z fotbalové prostředí!

V korupční aféře z roku 1995, která je známá pod označením „kožichová“, byl Igor Surkis označen za jednoho z hlavních viníků. Podle disciplinárního protokolu funkcionáři Dynama nabídli před zápasem Ligy mistrů s Panathinaikosem Atény španělskému rozhodčímu Nietovi dva kožichy a 30 000 dolarů. Klub se okamžitě pakoval z rozehrané Ligy mistrů a dostal stop i na další dvě sezony. Igor Surkis a generální manažer Vasyl Babiščuk dostali doživotní zákazy činnosti.

O půl roku později však byl klub omilostněn. Generální sekretář UEFA Gerhard Aigner to vysvětlil tím, že milost má pomoci ukrajinskému fotbalu.

Tehdejší předseda českého svazu František Chvalovský však nabídl jiné zdůvodnění. „Není až tak velkým tajemstvím, že za omilostněním ukrajinského klubu stály obrovské politické tlaky a celá židovská lobby... Za Kyjev orodoval Kissinger, někdejší ministr zahraničí USA. A otázka stála tak, že Kyjev bude čistý, pokud Ukrajina dá k ledu atomové zbraně... Tak velký fenomén dneska fotbal je,“ citoval Chvalovského v červnu 1996 deník Právo.

Přežil i pád svého přítele Platiniho

Když vloni Grigorij Surkis křičel v Nymburce na české funkcionáře, objevily se v českých médiích citáty z článku, který v září 2017 napsal ukrajinský novinář Viktor Misura pro list Brussels Times.

Obsáhlá analýza upozorňuje, že Surkis měl kvůli podezření z korupce zakázaný vstup do USA, a tvrdí, že jako šéf ukrajinského svazu měl stát v čele úplatkářské pyramidy, která procházela všemi strukturami od mládeže až po profesionální soutěže.

Píše se zde také o přihrávání evropských vysílacích práv na bratrem vlastněnou televizi (v době vydání článku prý nezaplacených, s dluhem 1,6 milionu eur).

Bývalý hráč se rozpovídal o výplatách. A přišli kontroloři

Paraguajský útočník Derlis González v Brazílii novinářům řekl, že od Kyjeva dostával měsíčně asi 2,4 milionu korun. Klub přitom daňovému úřadu reportuje jen přibližně 15 tisíc korun. Celý článek

Viktor Misura také tvrdí, že Surkisovými nejbližšími spojenci byli Sepp Blatter, Michel Platini a Angel Villar. Ti všichni byli nuceni kvůli korupci z nejvyšších funkcí ve FIFA a UEFA odejít, jen Surkis zůstává.

„Je pravda, že s Platinim si byl hodně blízký,“ souhlasí český znalec. „Obměna ve vedení UEFA probíhá stále. Přicházejí noví funkcionáři a i Surkise čeká odchod. Další volby jsou už v příštím roce.“

Úspěšné Euro 2012, rady Putinovi před MS 2018

V roli hlavy ukrajinského fotbalu Surkis prosadil, vybudoval a úspěšně zvládl organizaci Eura 2012. Byť se přípravy rozjížděly pomalu a v roce 2008 už vznikala náhradní varianta na převzetí pořadatelství Německem, turnaj proběhl zdárně. A Surkisovi patřila chvála.

Se zkušenostmi se pak dělil i s Ruskem, které letos hostilo MS 2018. Kontakty s tamní hlavou státu Vladimirem Putinem některým Ukrajincům vadily, ale car Griša si to uhájil.

Stejně tak, jako nepochybně ustojí ataky Jaroslava Tvrdíka. Mimochodem muže, s nímž má jedno společné. Tak jako Tvrdík řídí Česko-čínskou smíšenou komoru, Grigorij Surkis je předsedou Společnosti Ukrajina - Čína.

Antonio, vyhraje-li Kyjev, 30 000 dolarů pro vás

Jak se psalo o kožichové aféře v roce 1995

Antonio Lopez Nieto je nejlepším španělským rozhodčím současnosti. Když přiletěl spolu se svými třemi kolegy do Kyjeva, připadal si jako v říši divů. Podle jeho slov na disciplinární komisi UEFA prošel mimo pasovou kontrolu a místo cesty do hotelu mu bylo nabídnuto zastavení v Domě zdraví, kde byla pro něj připravena sauna. Tu odmítl s odůvodněním, že všichni chtějí rychle do hotelu.

Cesta ovšem měla jednu mezizastávku. Španělští rozhodčí navštívili obchod s upomínkovými předměty, a když chtěl Nieto vybrané zboží platit, bylo mu sděleno, že účet je vyrovnán. „Stále jsem v tom neviděl nic podezřelého, protože je zvykem, že ve většině zemí, kam přijedeme, dostáváme upomínkové předměty především klubového charakteru,“ vysvětloval Nieto před disciplinárkou UEFA.

Pak vozy s rozhodčími zastavily ještě před blokem obchodů a v jednom z nich viceprezident Dynama Kyjev Vasilij Babiščuk ukázal rozhodčím norkové kožichy.

„Líbí se vám?,“ zeptal se Babiščuk a na otázku, kolik stojí, neodpověděl.

Teprve pak se rozhodčí dostali do hotelu, kde bydleli v luxusních apartmá. Když se Nieto osprchoval, někdo zaklepal na dveře. Nieto je otevřel, ale nikdo za nimi nebyl, jen tam stál velký vak s dvěma norkovými kožichy.

Nieto se snažil ihned volat oba delegáty UEFA, určené ke zmíněnému zápasu, Rakušana Fahnera a Jugoslávce Boškoviče. Ti však právě v tom okamžiku ve svých pokojích nebyli. Nieto se proto s příhodou svěřil alespoň svým kolegům.

Cestou na večeři se k rozhodčím a zástupcům Dynama Kyjev připojil Igor Surkis, bratr prezidenta klubu. Večeře se měla konat mimo Kyjev v jedné z restaurací klubového sponzora. K večeři ale přijeli tak pozdě, že na ně zbyl „chléb s máslem“.

Zatímco pomezní rozhodčí se bavili kulečníkem, Surkis přistoupil k Nietovi a beze slov mu předložil kousek papíru, na kterém bylo napsáno: „Antonio, vyhraje-li Kyjev, 30 000 dolarů pro vás.“

Nieto žádal okamžitý návrat do hotelu, kde pak tento příběh sdělil oběma delegátům a vyfotografoval si kožichy.

Funkcionáři Dynama si uvědomili, že zřejmě „přestřelili“, a Babiščuk si přišel pro oba kožichy s omluvou, že došlo k nedorozumění.

Nieto pochopil, do jakého nebezpečí se čtveřice rozhodčích v Kyjevě dostala. Druhý den ráno Nieto zavolal generálnímu tajemníkovi UEFA Gerdu Aignerovi. „Necítíte-li se dobře, můžeme do Kyjeva poslat jiné rozhodčí, nebo zápas odložit,“ pravil Aigner, ale Nieto se rozhodl utkání řídit.

Dynamo bylo jasně lepším týmem, i když (nad Panathinaikosem) vyhrálo jen 1:0. Nikdo dodnes nechápe, proč se k takovému kroku funkcionáři ukrajinského mistra odhodlali. UEFA vyřadila Dynamo Kyjev z Ligy mistrů a na další dva roky mu zakázala start v pohárové Evropě.

Vyšlo 27. 11. 1995 v Lidových novinách


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko