Liverpool - Juventus: Baroš sleduje míč

Liverpool - Juventus: Baroš sleduje míč - Liverpoolský útočník Milan Baroš sleduje, jak si poradí s jeho střelou gólman Juventusu Gianluigi Buffon. | foto: Reuters

Juventus přežil šok, jeho šance žije

• 725
Liverpool, Lyon - Fotbalisté Liverpoolu vykročili úspěšně za postupem do semifinále Ligy mistrů. Už po pětadvaceti minutách vedli nad šokovaným Juventusem Turín 2:0. Ale italský tým, v sestavě s Pavlem Nedvědem, dokázal ve druhém poločase snížit a před odvetou není bez šancí. Ve druhém úterním čtvrtfinále remizoval Lyon s Eindovenem 1:1.

FC Liverpool - Juventus Turín 2:1 (2:0)
Do utkání nastoupili všichni tři Češi: domácí Baroš a hostující Nedvěd v základních sestavách, Šmicer se do liverpoolské jedenáctky dostal na poslední čtvrthodinu.

Před zápasem panovala v ochozech Anfield Road přátelská atmosféra a domácí fandové se omluvili Juventusu za dvacet let starou bruselskou tragédii obřím nápisem "Přátelství" vyvedeným v italštině. Přátelský duch ale vyprchal poté, co stadion uctil někdejší smutný souboj a také úmrtí papeže Jana Pavla II.

Hráči v rudých dresech totiž vtrhli na trávník s obrovskou snahou zaskočit italského protivníka nátlakovou hrou. A až překvapivě často se jim to dařilo, protože hostující obrana se nedokázala vyrovnat s aktivním presinkem.

Už v první minutě určil ráz prvního poločasu Baroš, který vybojoval první roh. Ten ještě vyšel nazmar, ale v desáté minutě vydřel český reprezentant obdobnou situaci a po centru Gerrarda se objevil na zadní tyči finský reprezentant Hyppiä, jehož tvrdá rána dostala domácí do vedení.

Ani inkasovaný gól hosty ale neprobudil a mohutný nápor anglického klubu pokračoval. U většiny nebezpečných akcí byl García, který už při prvním gólu pomohl svým pohybem.

V 19. minutě poslal centr k Barošovi, kterému chyběl jen krůček k dorážce, ale česko-španělská spolupráce slavila úspěch až o sedm minut později: Baroš nechal nenápadný oblouček od pravé postranní čáry doplachtit ke Garcíovi a jeho rána levačkou z dvaadvaceti metrů zaskočila i věhlasného Buffona.

Juventus se ale mohl rychle vrátit do hry, protože už v 26. minutě naservíroval na hranici trestného území s chutí hrající Nedvěd ideální pas Ibrahimovicovi, jenže jeho okamžitý přízemní pokus orazítkoval jen tyč a následná dorážka českého záložníka skončila mimo.

Liverpoolský tlak se otupil až ve třetí čtvrthodině utkání a byl to především Del Piero, kdo ohrožoval domácí branku. Měl ale smůlu - ve 30. minutě jeho střelu zastavily rukavice brankáře Carsona a krátce před odchodem do kabin chybně odmávaný ofsajd.

Hosté po přestávce zvolili ofenzivnější pojetí. Hru rozhýbal především Nedvěd, přestože to byl jeho první zápas po šesti týdnech zdravotní pauzy. V 62. minutě právě český fotbalista nebezpečně ohrozil Carsona, ale ten jeho tvrdý pokus kryl.

Jenže při další akci už Dudkův náhradník zklamal - nijak ostrá hlavička Cannavara přeskočila jeho ruku a hosté vstřelili tolik důležitý gól pro odvetu. Nic na tom už nezměnil ani příchod střídajícího Šmicera.

Branky: 10. Hyypiä, 25. García - 63. Cannavaro. Rozhodčí: De Bleeckere - Simons, Hermans (všichni Belg.). Bez ŽK. Diváci: 45 000 (vyprodáno).
FC Liverpool: Carson - Finnan, Carragher, Hyypiä, Traore - García, Biščan, Gerrard, Riise - Le Tallec (73. Šmicer), Baroš (66. Nuňez). Trenér: Benítez.
Juventus: Buffon - Zebina (81. Montero), Thuram, Cannavaro, Zambrotta - Camoranesi, Blasi (46. Pessoto), Emerson, Nedvěd - Ibrahimovic, Del Piero (61. Trezeguet). Trenér: Capello.

Olympique Lyon - PSV Eindhoven 1:1 (1:0)
Tak málo branek v tomto ročníku v Lyonu ještě nikdo nedostal a před odvetou mají blíž do semifinále Nizozemci.

Francouzský mistr má daleko nejproduktivnější útok v celé Lize mistrů. Dodneška nastřílel 27 branek a v průměru každých 26 minut lovil soupeř míč ze sítě. Na Stade Gerland dostala Sparta pět gólů, Fenerbahce čtyři a Werder Brémy dokonce sedm.

Dnes to zpočátku vypadalo, že se kanonáda může opakovat, hlediště explodovalo nadšením už za dvanáct minut. Na zteč vyrazili obávaní střelci Wiltord a Govou, zadáci hostí nevěděli, kam dřív skočit a zapomněli na Maloudu. Rodák z Guayany je okamžitě potrestal.

Nebyla to první šance domácích. Už předtím Brazilec Juninho pořádně vystrašil svého krajana v brance Gomese. Jeden z nejlepších exekutorů přímých kopů na světě poslal svou vizitku v podobě bomby, která zasvištěla jen těsně nad břevnem.

I hráčům Eindhovenu bylo rázem jasné, proč dal Juninho v Lyonu už 19 gólů rovnou z přímého kopu.  Domácí těžili i z jeho dalších standardních situací, ale do šancí se dostávali i díky rychlým útokům. Nejblíže ke zvýšení náskoku měl Essien z Ghany, ale jeho tvrdou střelu ve 44. minutě vytáhl Gomes na tyč. Jeho protějšek Coupet si na druhé straně hřiště v prvním poločase prakticky nesáhl na míč.

Po změně stran to zpočátku nebylo jiné. Trenér Guus Hiddink, který v roce 1988 přivedl nizozemský klub až k triumfu v PMEZ, znovu předvedl, že je mistrem defenzivy, a očekávaná lyonská smršť tentokrát nepřišla. Naopak v 79. minutě Cocu vyrovnal.

Čtyřiatřicetiletý veterán založil akci ve středu hřiště, pak si narazil míč s Korejcem Pak Či-sungem a umlčel vítězné chorály ve vyprodaném hledišti.

Eindhoven v minulém kole dvakrát porazil Monako a i další výlet do Francie se mu vydařil. Lyon ještě nikdy nepřekročil práh k semifinále a nemá k němu nijak blízko ani tentokrát.

Branky: 12. Malouda - 79. Cocu. Rozhodčí: Collina - Maggiani, Calcagno (všichni It.). ŽK: Vogel, Cocu (oba Eindhoven). Diváci: 40 000
Lyon: Coupet - Reveillere, Cris, Cacapa, Abidal - Essien, Diarra, Juninho, Malouda - Wiltord, Govou. Trenér: Le Guen.
Eindhoven: Gomes - Ooijer, Alex, Bouma, I Jong-pchjo - Van Bommel, Cocu, Vogel - Pak Či-sung, Farfán (71. Beasley) - Hesselink. Trenér: Hiddink.