Marek Suchý a Tomáš Vaclík sledují balon, který do sítě Basileje poslal Theo...

Marek Suchý a Tomáš Vaclík sledují balon, který do sítě Basileje poslal Theo Walcott z Arsenalu. | foto: Reuters

Vaclík deptal Arsenal, ten ale vyhrál. Barcelona otočila v Gladbachu

• 68
Bez Petra Čecha v sestavě nastoupili fotbalisté Arsenalu do utkání druhého kola základních skupin Ligy mistrů proti Basileji. V bráně švýcarského klubu skvěle zachytal Tomáš Vaclík, prohře 0:2 ale nezabránil. Duel v Mönchengladbachu otočila Barcelona, Atlético Madrid zdolalo Bayern.

Ve švýcarské lize takovou permanenci jen tak nezažije. Brankář Basileje Tomáš Vaclík si duel proti Arsenalu „užil“ - třeba Alexise Sáncheze vychytal hned několikrát.

Přesto ale prohře v Londýně nezabránil. Alexis, jemuž se v roli střelce tentokrát nedařilo, připravil oba góly domácích Theu Walcottovi. Nejprve anglický útočník hlavou proměnil centr z levé strany, ve 26. minutě pak po narážečce s chilským spoluhráčem prchl do vápna a napálil míč na zadní tyč.

Ještě v první půli mohl Arsenal přidat dvě, tři branky, ale Vaclík byl proti. Včasným vyběhnutím zastavil lob Alexisovi i střelu Hectoru Bellerínovi. Pokus Mesuta Özila se mezi tři tyče nevešel.

„Zejména v prvním poločase předvedl můj tým top fotbal, k tomu mu gratuluji,“ řekl trenér Arsenalu Arséne Wenger.

Basilej se do útočných výpadů moc nedostávala, když už zavítala na půli Arsenalu, tak jí chyběla finální přihrávka. První opravdovou práci měl gólman David Ospina, jenž v Lize mistrů opět zastoupil Petra Čecha, až po obrátce, když pro jistotu přizvedl dalekonosný pokus Birkira Bjarnasona nad břevno.

Arsenal už i kvůli skvělým zásahům Vaclíka další branky nepřidal a zvítězil 2:0.

Roli favorita měla na hřišti Mönchengladbachu potvrdit Barcelona, avšak k blamáži nechybělo málo. Německý celek totiž od 34. minuty překvapivě vedl díky zásahu Thorgana Hazarda. Katalánci ale nezazmatkovali a obrátili utkání ve svůj prospěch.

Přibližně po hodině hry si na Neymarovu kolmici naběhl střídající Arda Turan a vyrovnal. Všechny tři body přiřkl Barceloně stoper Gerárd Piqué, jenž z bezprostřední blízkosti dorazil do sítě balon, který po ráně Luise Suáreze neudržel gólman domácích.

Gerard Pique otáčí utkání proti Mönchengladbachu ve prospěch Barcelony.
Yannick Carrasco z Atlétika Madrid bouřlivě slaví gól do sítě Bayernu Mnichov.

Fotbalisté Bayernu Mnichov zatím pod koučem Carlem Ancelottim neprohráli - to už ale neplatí. Nestačili totiž na Atlético Madrid, kterému podlehli 0:1. O jedinou branku zápasu se v první půli postaral Yannick Carrasco. Domácí mohli vedení v závěru pojistit, ale Antoine Griezmann napálil penaltu do břevna.

Třikrát v zápase prohrával Manchester City, nakonec však v Glasgow vyválčil s Celtikem remízu 3:3. V dresu skotského celku zazářil mladík Moussa Dembelé, autor dvou branek.

Prohrávala i Paříž, ale zápas s Ludogorcem - přemožitelem Viktorie Plzeň z play-off - dotáhla k vítězství 3:1.

Ve skupině B opět vyhrála Neapol, tentokrát 4:2 zdolala Benfiku. Remízou 1:1 skončilo utkání mezi Besiktasem a Dynamem Kyjev. Nerozhodný výsledek svítil na tabuli i po duelu mezi Rostovem a PSV Eindhoven.

Základní skupiny Ligy mistrů, 2. kolo

Skupina A

Ludogorec Razgrad - Paris St. Germain 1:3 (1:1)
15. Natanel - 55. a 60. Cavani, 41. Matuidi. Rozhodčí: Královec (ČR) - Slyško (SR), Nádvorník - Ardeleánu, Hrubeš (všichni ČR). Diváci: 17 155.

Arsenal - Basilej 2:0 (2:0)
7. a 26. Walcott. Rozhodčí: Makkelie - Steegstra, Diks (všichni Niz.). Diváci: 59 993.

Skupina B

Besiktas Istanbul - Dynamo Kyjev 1:1 (1:0)
28. Quaresma - 65. Cygankov. Rozhodčí: Zwayer - Schiffner, Achmüller (všichni Něm.). Diváci: 33 938.

Neapol - Benfica Lisabon 4:2 (1:0)
51. a 58. Mertens, 20. Hamšík, 54. Milik z pen. - 71. Guedes, 86. Salvio. Rozhodčí: Brych - Borsch, Lupp (všichni Něm.). Diváci: 41 281.

Skupina B

1. Neapol 2 2 0 0 6:3 6
2. Besiktas 2 0 2 0 2:2 2
3. Dynamo Kyjev 2 0 1 1 2:3 1
4. Benfica Lisabon 2 0 1 1 3:5 1

Skupina C

Celtic Glasgow - Manchester City 3:3 (2:2)
3. a 47. Dembele, 20. vlastní Sterling - 12. Fernandinho, 28. Sterling, 55. Nolito. Rozhodčí: Rizzoli - Di Liberatore, Tonolini (všichni It.). Diváci: 57 592.

Mönchengladbach - FC Barcelona 1:2 (1:0)
34. Hazard - 65. Turan, 74. Pique. Rozhodčí: Skomina - Praprotnik, Vukan (všichni Slovin.). Diváci: 46 283.

Skupina C

1. FC Barcelona 2 2 0 0 9:1 6
2. Manchester City 2 1 1 0 7:3 4
3. Celtic Glasgow 2 0 1 1 3:10 1
4. Mönchengladbach 2 0 0 2 1:6 0

Skupina D

Atlético Madrid - Bayern Mnichov 1:0 (1:0)
Branka: 35. Carrasco. Rozhodčí: Marciniak - Sokolnicki, Listkiewicz (všichni Pol.). Diváci: 48 242.

Rostov na Donu - PSV Eindhoven 2:2 (2:2)
8. a 37. Poloz - 14. Pröpper, 45.+2 De Jong. Rozhodčí: Turpin - Danos, Gringore (všichni Fr.). Diváci: 12 646.