Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. května 2022 Vilém

Vzniká Superliga mocných. UEFA klubům hrozí vyloučením, bouří se i politici

  20:44aktualizováno  19. dubna 9:25
Pro fotbalovou Evropu to může znamenat naprosté zemětřesení. Nejbohatší kluby z Anglie, Španělska a Itálie oznámily založení vlastní Superligy coby protiváhy k reformované verzi Champions League. Reakce UEFA? Rázná a odmítavá: „Uděláme všechno, abychom tento cynický projekt zastavili.“

Roberto Firmino (Liverpool) pálí směrem na bránu Realu Madrid. | foto: Reuters

Manchester United, Liverpool, Manchester City, Arsenal, Chelsea a Tottenham z Anglie. Barcelona, Real Madrid a Atlético Madrid ze Španělska a Inter, AC Milán a Juventus z Itálie.

Nová Superliga přehledně. Koncept ze zámoří, proč? A co české kluby?

Dvanáct zakládajících klubů, které se rozhodly překopat fotbalové zvyklosti. Dvanáct klubů, které hodlají nový projekt řídit a posouvat.

„Těšíme se na spolupráci s UEFA i FIFA a věříme, že společně vyjednáme nejlepší podmínky jak pro novou soutěž, tak pro fotbal jako celek,“ stojí v prohlášení zmíněné dvanáctky.

Svět ho poznal v pondělí nad ránem. Krátce po nedělní půlnoci zmíněné kluby oficiálně oznámily záměr, o kterém se hojně spekulovalo už během dne.

Tu informaci nejprve přinesl renomovaný francouzský deník L’Équipe, okamžitě ji převzala světová média a záhy se vůči ní vymezila i samotná Evropská fotbalová unie UEFA: „Doslechli jsme se, že některé anglické, španělské a italské kluby plánují založení uzavřené Superligy. Pokud se tak stane, jsme my i FIFA připraveni se bránit všemi dostupnými prostředky.“

To nepůsobí jako nabídnutá ruka k budoucí spolupráci...

UEFA klubům, které se k úmyslu připojí, pohrozila vyloučením ze všech domácích, evropských i světových soutěží. Jejich hráči by mohli přijít i o možnost reprezentovat své země.

„Proti cynickému záměru, jenž je založen výhradně na zájmech několika klubů, se postavíme společně,“ ujistila UEFA, kterou podpořili i zástupci největších soutěží v Evropě včetně anglické, italské či španělské ligy. „V současnosti svět potřebuje především solidaritu. Fotbal je založen na soutěžení, nic jiného nepřichází v úvahu.“

Přesto se nejbohatší kluby, zdá se, cítí dostatečně silné, aby bezprecedentní krok učinily.

Reakce od neděle prší ze všech stran. A jsou vesměs odmítavé.

„Jsem znechucený,“ prohlásil ve vysílání televize Sky Sports bývalý obránce Gary Neville. Jeho kolega a někdejší spoluhráč z Manchesteru United Roy Keane se přidal: „Je to celé jen čirá chamtivost.“

Elitní soutěž by podle prvního nástřelu mělo hrát až dvacet klubů; patnáct z nich by se stalo pravidelnými účastníky, čtvrtina osazenstva by se měnila. Hrálo by se ve dvou desetičlenných skupinách, z kterých by vzešly nejlepší týmy pro play off.

Mimochodem, z prohlášení vyplývá, že kluby dál chtějí normálně nastupovat i ve svých národních ligových soutěžích. Otázka je, jestli jim to bude umožněno.

Zatím ani není jasné, kdy by ke startu nové Superligy mělo dojít. V dřívějších plánech se hovořilo o ročníku 2022/23, ale oficiální termín neexistuje. Předsedou nově vzniklého projektu je Florentino Pérez, prezident Realu Madrid, mužem číslo dva by měl být Andrea Agnelli z Juventusu.

Všichni členové Superligy by měli mít k dispozici fond ve výši až 3,5 miliardy eur (90,7 miliardy korun) k podpoře investic do infrastruktury a k vyrovnání dopadů současné pandemie.

„Nový každoroční turnaj zároveň zajistí výrazně větší ekonomický růst a podporu celému evropskému fotbalu v podobě dlouhodobého závazku k neomezeným platbám solidarity, kompenzačním poplatkům, které porostou v souladu s příjmy celé soutěže,“ píší zakládající kluby.

Těch je zatím dvanáct, v první fázi se totiž nepřipojily týmy z Německa včetně Bayernu Mnichov ani francouzský Paris St. Germain, čili dva poslední finalisté Ligy mistrů. Ale vydrží to?

Petr Fousek

kandidát na předsedu FAČR a fotbalový diplomat ve strukturách FIFA a UEFA

"Jednoznačně stojím za FIFA a UEFA. Je to nesmírně nebezpečný projekt. UEFA udělá maximum, aby to zastavila. Nejen novou podobou Ligy mistrů, ale bude hledat východiska jak sportovní tak i finanční. Zcela uzavřená nezávislá soutěž by měla hluboké dopady po všech stránkách."

„Děkujeme klubům v ostatních zemích, zejména ve Francii a Německu, že se k záměru nepřidaly. Vyzýváme fanoušky, politiky, prostě všechny, co milují fotbal, aby nám pomohli proti tomu bojovat. Sobeckost menšiny musí skončit,“ upozorňuje UEFA.

Na její stranu už se postavily i politické špičky: britský premiér Boris Johnson či Emmanuel Macron, prezident Francie. 

„Superliga ohrožuje princip solidarity a podstaty sportu,“ vzkazují.

Soutěž pro elitu má být reakcí na chystanou reformu Ligy mistrů, kterou má právě UEFA pro změnu představit během pondělí. 

Podle tzv. švýcarského modelu se Champions League za tři roky rozšíří o čtyři kluby na 36 účastníků. Zmizí základní skupiny a mužstva v první fázi odehrají deset zápasů, pět doma a pět venku. Až poté bude na základě dosažených výsledků následovat vyřazovací fáze. 

Většina plánovaných změn přitom největším klubům ze silných fotbalových zemí nahrává. UEFA například plánovala rezervovat minimálně dvě místa v soutěži pro týmy s největším koeficientem, které si kvalifikaci nevykopou v domácí lize.

Po aktuálních událostech ovšem ve fotbale zavládla nejistota. Tohle může být zcela zásadní a nezvratná změna pro celý sport.

Jak šel čas

Debaty o superlize pro nejbohatší kluby se vedou od 90. let

Leden 1996
Evropská fotbalová unie (UEFA) jednala se zástupci 36 velkých evropských klubů mimo jiné o možnosti vytvořit jakousi evropskou fotbalovou superligu, se kterou přišly nejsilnější kluby v čele s AC Milán, FC Barcelona a Manchesterem United. Projekt předpokládal, že by určitý počet velkoklubů hrál místo domácích soutěží jakousi elitní mezinárodní ligu, v níž by měl místo více méně jisté. UEFA se ovšem návrhů bránila, viděla v něm ohrožení svých vlastních pohárových soutěží.

Červenec 1998
Německý list Bild am Sonntag informoval o schůzce představitelů 15 předních evropských fotbalových klubů, kteří zahájili rozhovory o založení evropské superligy, jejíž první ročník se měl uskutečnit v sezoně 2000/01. Rozhovory byly podle Bildu zahájeny na popud vedení italských a španělských velkoklubů AC Milán, Inter Milán, Juventus Turín, Real Madrid a FC Barcelona. Mezi další uvažované účastníky patřili Paris St. Germain, Ajax Amsterodam, Manchester United nebo Bayern Mnichov. UEFA ale plány znovu odmítla, výsledkem intenzivní fotbalové diplomacie nakonec bylo rozšíření Ligy mistrů na 32 klubů a sloučení Poháru UEFA a Poháru vítězů pohárů, do soutěže (nynější Evropská liga) navíc začala postupovat část neúspěšných účastníků Ligy mistrů.

Únor 2001
Šéf výkonného výboru UEFA Gerhard Aigner zopakoval, že unie nadále nemá zájem na vytvoření superligy. Ta měla podle tehdejších představ být konkurencí Ligy mistrů a měly by v ní hrát kluby zvučných jmen, jako jsou Manchester United, AC Milán, Bayern Mnichov, Leverkusen či Borussia Dortmund.

Březen 2009
Magazín France Football napsal, že by v Evropě měla do roku 2012 vzniknout nová elitní fotbalová soutěž jako náhrada za Ligu mistrů a Pohár UEFA. V superlize by podle časopisu mělo hrát po čtyřech klubech z anglické, italské a španělské ligy, po třech z německé a francouzské a další přední evropské celky. K informacím časopisu se však nikdo nehlásil a kluby i UEFA myšlenky na novou ligu popřely. Spíše negativně se k ní postavil tehdejší prezident Evropské fotbalové unie Michel Platini. „Pro nás je superliga předem ztracený případ. Taková idea je proti filozofii našeho prezidenta,“ uvedl tehdy mluvčí UEFA William Gaillard.

Říjen 2013
Prezident Galatasarye Istanbul Ünal Aysal na setkání zástupců předních celků kontinentu v Londýně prohlásil, že debaty o založení superligy pro dvacet největších evropských klubů opět nabírají na intenzitě. Podle Aysala měla soutěž nejpozději do pěti let nahradit Ligu mistrů. UEFA tehdy oznámila, že zatím nemá žádné náznaky, že by se velké celky chtěly odtrhnout. O plánech na superligu oficiálně nevěděla ani asociace evropských klubů ECA. „Naší superligou je Liga mistrů. Současný model nám vyhovuje a spolupráce s UEFA nese opravdu šťavnaté ovoce. Proto naše partnerství bude pokračovat i po roce 2018,“ prohlásil šéf Bayernu Mnichov a ředitel ECA Karl-Heinz Rummenigge. „Chtěl bych také zdůraznit, že asociace klubů založení superligy nikdy neprojednávala,“ dodal.

Listopad 2018
O plánech na vznik ligy pro největší kluby z Anglie, Francie, Itálie, Německa a Španělska informoval německý deník Spiegel s tím, že podle dokumentů, které má list k dispozici, by soutěž mohla odstartovat už v roce 2021. Předseda UEFA Aleksander Čeferin v reakci na to označil možnost vzniku elitní klubové superligy za nesmysl. Podpořil ho i šéf Juventusu a ECA Andrea Agnelli, přestože italský celek měl být jedním ze zakládajících členů nové soutěže. „Nikdy jsme žádný takový dokument neviděli, nikdy jsme se o něm nebavili. Naším jediným cílem je jednání s UEFA, jak posunout fotbal dopředu,“ řekl Agnelli. „Nějaké nápady máme, ale můžu všechny ujistit, že superliga nevznikne a každý bude mít šanci hrát evropské poháry,“ dodal Čeferin.

Říjen 2020
UEFA zkritizovala myšlenku turnaje pro elitní kluby zaštítěného mezinárodní federací FIFA, o jehož možném vytvoření informovala televizní stanice Sky News. Takzvaná Evropská Premier League by podle UEFA byla nudná a ohrozila by její elitní soutěž Ligu mistrů. Podle Sky více než 12 klubů z pěti nejlepších evropských lig jedná o založení turnaje, který by mohl odstartovat v roce 2022. V průběhu sezony by se utkávalo 18 celků, nejvýše umístěné týmy v lize by se kvalifikovaly do vyřazovací fáze.

Duben 2021
Dvanáct fotbalových velkoklubů z Anglie, Španělska a Itálie oznámilo založení nezávislé superligy, jejíž členové budou mít k dispozici fond ve výši 3,5 miliardy eur (90,7 miliardy korun). FIFA i UEFA, jejíž Ligu mistrů tento krok ohrožuje, odtržení klubů odsoudily. Na stranu UEFA se také postavili francouzský prezident Emmanuel Macron a britský premiér Boris Johnson. Lídry nového projektu jsou Manchester United, Juventus Turín a Real Madrid, jehož prezident Florentino Pérez se také stal prvním předsedou superligy. Dalšími členy soutěže jsou Liverpool, Manchester City, Chelsea, Arsenal, Tottenham, Barcelona, Atlético Madrid, AC Milán a Inter Milán.

Zdroj: ČTK

Liga národů 2022-23

Soutěž fotbalových reprezentačních týmů Liga národů se hraje od 2. června do 27. září. Vítěze skupin z nejvyšší úrovně čeká v roce 2023 finálový turnaj, tzv. Final Four. Týmy na čtvrtých místech sestupují o level níž.

Česko - Švýcarsko, Česko - Španělsko, Portugalsko - Česko, Španělsko - Česko

  • Nejčtenější

Slovácko míří do 3. předkola Evropské ligy. Raków, hrozba pro Slavii i Spartu

Raków Čenstochová, druhým tým polské ligy, který až do posledního dechu bojoval o titul, je největší hrozbou pro Slavii...

Rosický nabídl rezignaci, Křetínský ji nepřijal. Porazili jsme se sami, říká šéf

Sportovní ředitel fotbalové Sparty Tomáš Rosický po neúspěšné sezoně nabídl rezignaci. „Představenstvo ji odmítlo. Já...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Titulové drama v Anglii: Liverpool dlouho doufal, City mistrem díky obratu

Ještě dvacet minut před koncem prohrávali o dva góly, zatímco v souběžně hraném duelu se Liverpool tlačil za...

Anglická show desetiletí. To se přece nemůže stát! Ale stalo...

Byla to zápletka, jaká se vážně už nikdy nebude opakovat. Však také televizní komentátor Martin Tyler do mikrofonu...

Premiérový triumf pro AS Řím. Ve finále Konferenční ligy zdolal Feyenoord

Premiérový ročník Konferenční ligy vyhráli fotbalisté AS Řím. Ve finálovém v albánské Tiraně zdolali 1:0 Feyenoord...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Slovácko míří do 3. předkola Evropské ligy. Raków, hrozba pro Slavii i Spartu

Raków Čenstochová, druhým tým polské ligy, který až do posledního dechu bojoval o titul, je největší hrozbou pro Slavii...

Fotbalistky Barcelony vítězství v Lize mistryň neobhájily, raduje se Lyon

Fotbalistky Barcelony prohrály ve finále Ligy mistryň překvapivě 1:3 s Lyonem a neobhájily loňský titul. Hráčky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Překvapiví finalisté Frankfurt a Rangers svedou bitvu ve finále Evropské ligy

Ve středečním finále fotbalové Evropské ligy se proti sobě postaví poměrně nečekaní finalisté - Eintracht Frankfurt a...

Premiérový triumf pro AS Řím. Ve finále Konferenční ligy zdolal Feyenoord

Premiérový ročník Konferenční ligy vyhráli fotbalisté AS Řím. Ve finálovém v albánské Tiraně zdolali 1:0 Feyenoord...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...