Middlesbrough - Steaua Bukurešť, Mark Viduka

Middlesbrough - Steaua Bukurešť, Mark Viduka - Mark Viduka, opora FC Middlesbrough, se raduje z gólu v semifinále Poháru UEFA proti Steaue Bukurešť. Anglický klub postoupil do finále. | foto: Scott Heppell, ČTK

Finále: Middlesbrough vs. FC Sevilla

• 25
Praha - Finále Poháru UEFA budou hrát fotbalisté anglického Middlesbrough a FC Sevilla. Španělský klub vyřadil v semifinále Schalke 04 po vítězství 1:0 v prodloužení. První zápas skončil 0:0. Middlesbrough vyřadilo Steauu Bukurešť, doma vyhrálo 4:2 a smazalo ztrátu 0:1 z Rumunska. Finále se bude hrát 10. května v Eindhovenu.

FC Middlesbrough - Steaua Bukurešť 4:2 (1:2)

Klub, který hraje v pohárové Evropě teprve druhou sezonu, zopakoval báječný obrat ze čtvrtfinále s Basilejí. Znovu doma potřeboval dát za hodinu čtyři góly a opět se mu to povedlo.

Steaua šokovala vyprodaný stadion Riverside dvěma rychlými góly, ale kouč Steve McClaren opět zachoval chladnou hlavu.

Kapitána Southagatea vyměnil po půlhodině za italského útočníka Maccaroneho
a ten už po sedmi minutách na hřišti zavelel k obratu. Tak jako proti Basileji mu pomáhal Australan Viduka, který po hodině hry vyrovnal, a když se trefil Riggott, zbývalo domácím dvacet minut na postupový gól. Stejně jako s Basilejí jej v závěrečných vteřinách vsítil Maccarone, tentokrát se trefil svou holou hlavou.

Rumunské překvapení soutěže tak skončilo smutně. Pod obávaným tlakem Middlesbrough inkasovala obrana Steauy za hodinu hry tolik gólů jako za předchozích třináct zápasů v soutěži. A její hráči museli zapomenout na lákavou prémii tří milionu korun za postup pro každého. Výsledek:

Branky: 33. a 89. Maccarone, 64. Viduka, 73. Riggott - 16. Dica, 24. Goian. Rozhodčí: Michel (SR). ŽK: Boateng, Hasselbaink - Dica, Balan, Lovin. Diváci: 34.622. První zápas 0:1, postoupil Middlesbrough.
Sestavy:
Middlesbrough:
Jones - Riggott, Southgate (26. Maccarone), Queudrue, Parnaby - Rochemback, Boateng, Downing, Taylor (55.  Ayegbeni) - Hasselbaink, Viduka. Trenér: McClaren.
Steaua: Fernandes - Ogararu, Ghionea, Goian, Marin - Oprita (81. Baciu),
Radoi, Lovin, Bostina (86. Nesu) - Dica, Iacob (65. Balan). Trenér: Olaroiu.

FC Sevilla - Schalke 1:0 v prodl. (0:0)

O postupu fotbalistů FC Sevilla dofinále Poháru UEFA přes německé Schalke rozhodla jediná trefa. Diváci na ni ve dvojzápasu těchto klubů čekali dlouhých 191 minut. V Seville ji ale vyvažují zlatem: díky ní si klub zahraje poprvé finále evropské klubové
soutěže.

I druhý zápas obou soupeřů nabídl obrannou partii s minimem gólových příležitostí. Když ale v desáté minutě prodloužení odvety konečně přišla, stála za to. Střídající Puerta dostal míč na levačku a bez velké přípravy vypálil vnějším nártem přes clonícího obránce přímo k tyči.

Sevilla postupem překonala dosavadní největší úspěch v klubové historii. Tím byl španělský titul, který červenobílí získali přesně před 60 lety.

Branka: 101. Puerta. Rozhodčí: De Santis (It.). ŽK: Puerta, Daniel Alves, Makulula - Kuranyi, Rodríguez, Varela, Ernst. Diváci: 46.000. První zápas:
0:0, postoupila Sevilla.