S POHÁREM NAD HLAVOU. Fotbalisté Interu Milán oslavují triumf v Lize mistrů.

S POHÁREM NAD HLAVOU. Fotbalisté Interu Milán oslavují triumf v Lize mistrů. | foto: AP

Finále Ligy mistrů, další triumf kouče Mourinha: Bayern - Inter Milán 0:2

• 59
Fotbalový trenér José Mourinho vyhrál podruhé Ligu mistrů. Jeho Inter Milán zvítězil nad Bayernem Mnichov 2:0. A před šesti lety tento portugalský kouč vyhrál nejprestižnější evropskou klubovou s týmem FC Porto.

Mourinho v této sezoně triumfoval už potřetí. S Interem vyhrál italskou ligu, Italský pohár a nyní Ligu mistrů.

Strůjcem vítězství Interu byl milánský střelec Diego Milito, autor obou branek. Úvodní gól dal v prvním poločase po bleskové akci po ose brankář César - Milito - Sneijder - Milito, druhý přidal po samostatné akci na levém křídle.

Mourinho tak porazil svého někdejšího učitele. Jeho protějšek Louis van Gaal z Bayernu na konci devadesátých let trénoval Barcelonu a Mourinho mu dělal asistenta.

Inter vstoupil do finále aktivně, ale jako první zahrozil Bayern. Robben utekl v desáté minutě po pravé straně Chivuovi, přihrál na bližší tyč, ale nabíhající Olič měl míč příliš za tělem a střílel vedle.

Lucio, obránce Interu Milán (vlevo), odkopává míč před Ivicou Oličem, útočníkem Bayernu MnichovJosé Mourinho, trenér Interu Milán (vpravo) chytá míč před přihlížejícím Philippem Lahmem, obráncem Bayernu Mnichov

Po rušné dvacetiminutovce se zápas podle očekávání postupně měnil v taktickou bitvu.

Milánští podobně jako v semifinále proti Barceloně nechali soupeře držet míč a trpělivě čekali na svoji šanci.

Ta přišla v 35. minutě. Po Césarově výkopu vyhrál Milito hlavičkový souboj, vyměnil si míč se Sneijderem a sám před Buttem s přehledem zavěsil.

Po změně stran se Bayern pokusil soupeře zaskočit bleskovým úderem. Po několika vteřinách druhého dějství přiťukl Altintop Müllerovi, který však pálil jen do Césarových nohou.

I bez potrestaného režiséra hry Ribéryho dokázal Bayern dostat Inter pod tlak. Ten vrcholil po hodině hry. Müllerovu dorážku ale odvrátil Cambiasso a proti Robbenovi se v 65. minutě vymrštil César.

Poté znovu zaúřadoval Milito. Dvacet minut před koncem si pohrál s Van Buytenem a chladnokrevně přidal svůj druhý gól v utkání.

Inter dohrál závěr s přehledem a jeho kouč Mourinho se mohl na stadionu Realu Madrid, kam má podle spekulací zamířit, radovat z výhry nad svým dřívějším učitelem a nyní trenérem Bayernu Van Gaalem, jemuž dělal před deseti lety asistenta v Barceloně.