Alexandr Kokorin ze Zenitu Petrohrad přijímá gratulace spoluhráč ke gólu proti...

Alexandr Kokorin ze Zenitu Petrohrad přijímá gratulace spoluhráč ke gólu proti Slavii. | foto: Reuters

Zenit - Slavia 1:0, převaha, střely, šance, ale v závěru hosté inkasovali

• 479
Petrohrad (Od našeho zpravodaje) - Proti favorizovanému soupeři překvapovali, byli aktivnější, měli spoustu šancí. Jenže deset minut před koncem inkasovali od střídajícího Kokorina. Fotbalisté Slavie vstřebávají v Evropské lize krutou porážku 0:1 od Zenitu Petrohrad.

Nejdřív čísla. Střely na branku: 2 - 11 , střely mimo: 3 - 8 , rohy: 2 - 13.

A přesto žádný bod. Pro Slavii je to k vzteku, že po tak dobrém výkonu odjíždí z Ruska s nulou.

Skupina C

Tým Z V R P S B
1. FC Kodaň 2 1 1 0 3:2 4
2. Zenit Petrohrad 2 1 1 0 2:1 4
3. Slavia Praha 2 1 0 1 1:1 3
4. Bordeaux 2 0 0 2 1:3 0

Po Coufalově ztrátě na polovině hřiště si nepohlídala Paredesovu přihrávku a náběh útočníka Aleksandra Kokorina, který deset minut před koncem přesně zamířil k tyči. Byla to první střela Zenitu na bránu.

„Nemáme nic, možná jen dobrý pocit z výkonu. Myslím, že tým může být spokojený a hrdý na to, co předvedl na hřišti. Po všech stránkách to byl od nás vyspělý, komplexní výkon. Bohužel bez toho nejdůležitějšího, bez gólu,“ litoval slávistický kouč Jindřich Trpišovský.

„Zbytečná ztráta míče, kdy jsme byli v ofenzivním postavení. Náběh jsme měli zachytit. Zenit potrestal možná jedinou chybu, kterou jsme v defenzivě udělali.“

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě.

Většinu zápasu to byl přitom velmi překvapivý, pro českého fanouška příjemný pohled. Slavia přijela s respektem, ale velkého protivníka se rozhodně nezalekla. Spíš naopak, skoro celou dobu mu pořádně zatápěla.

Zenit předvedl za devadesát minut jedinou povedenou akci, což mu stačilo. Jinak hrál pomalu, laxně, soupeře nedostupoval, z čehož plynula nejen hostující převaha. Ale především moře šancí a nebezpečných střel.

Bylo s podivem, že brankář Luňov, který dlouho působil nejistě a míče mu vypadávaly, za celý zápas neinkasoval.

V první půli při krásné ráně Stocha z třiceti metrů stál, ani se nehnul. Kdyby se míč neodrazil od břevna zpátky do hry, byl by to výstavní gól.

Stoch odehrál dobrý zápas, brzy na začátku získal sebevědomí několika povedenými akcemi, dovolil si, byl nebezpečný. Ze všech slávistických zakončení jich obstaral snad polovinu.

To první po dobrém presinku spoluhráče Matouška, jenže pohotovým lobem Luňova nepřekonal. A stejně dopadli i další: Zmrhal, Hušbauer, Matoušek, někteří z nich opakovaně.

Slavia soupeře herně válcovala, na začátku druhého poločasu ho nepouštěla na útočnou polovinu. Když rychlý Matoušek drze posadil na zadek dva soupeře, Luňov musel zase do akce.

A v průběhu druhého dějství se rozchytal. Vyškrábl míč z brankové čáry po hlavičce Součka, znovu se vytáhl proti Hušbauerovi. Lapil i pokus Baluty, který na hřiště přišel místo aktivního Matouška záhy. Byl to překvapivý tah trenéra Trpišovského, který celé utkání nervózně sledoval u postranní čáry.

Doufal, že jedna ze střel skončí v soupeřově síti a několikrát to bylo opravdu blízko. Jenže gól dali až v 80. minutě domácí, do té doby zcela jaloví.

V první půli brankáře Koláře neohrozili vůbec. A to jim nabídl šanci, když špatně odhadl centr po rohovém kopu. Nebezpečně sice vypadal centr na Dzjubu, ale pozorný Kúdela k němu míč nepustil, Nabiullin se při své příležitosti ukopl.

První poločas se nehrál v závratném tempu, zvlášť začátek byl hodně pozvolný a opatrný, to po přestávce a zvlášť po gólu Zenitu nastal slušný fofr.

Před bránu soupeře chodil na rohové kopy i slávistický gólman Kolář, ale nepomohlo to. Nepomohlo nic. Zenit šťastné vítězství nepustil.

„Troufnu si říct, že první i druhý poločas jsme byli lepším týmem, vypracovali si hodně šancí. Měli jsme spoustu střel na bránu a hodně z nich volalo po gólu,“ poznamenal Trpišovský.

Zápas na stadionu Krestovskij měl parádní atmosféru. Dorazilo přes čtyřicet pět tisíc fanoušků, ti domácí před zápasem roztáhli nápadité choreo, na němž vystrašený Krteček, nejznámější česká pohádková postavička, krčí v červenobílém dresu před čtyřmi postavičkami v barvách Zenitu.

Ve druhém utkání skupiny C domácí Bordeaux podlehlo Kodani 1:2.