Ostatně fakt, že vrtkavá situace uvnitř klubu je aktuálně v Anglii tématem číslo jedna, dokládá třeba až horlivý zájem ostrovních novinářů, kteří na tiskové konferenci United nepustili ke slovu nikoho jiného.
Plzeň – Manchester Unitedve čtvrtek od 18:45 online |
A čtvrteční zápas? Ten se řešil až úplně naposled, aby se neřeklo.
Amorim o té odpovědi dlouho nepřemýšlel, sám dobře ví, že Plzeň je na tom v tabulce na chlup stejně jako jeho svěřenci. A v Premier League se United topí hluboko na třináctém místě, naposledy doma nestačili na Nottingham (2:3).
„Je pro nás nesmírně důležité nejen vyhrát, ale i podat velmi dobrý výkon. Čeká nás těžký úkol, vždyť soupeř je na evropské scéně hodně silný a prakticky neporazitelný!“
Čtete dobře, skutečně tohle prohlásil o českém týmu trenér slavného Manchesteru United. Jen letmo srovnejte rozdíly v rozpočtech, které se pohybují v miliardách, zázemí i pověsti mančaftu, který se právem stále řadí mezi největší kluby na světě.
Kdo ale poslední dobou sleduje vývoj, kterým si celek s červeným ďáblem ve znaku prochází, překvapen být vlastně ani nemůže.
„Může za to ale víc věcí, to by bylo na pořádný sloh,“ popisuje v obsáhlém rozhovoru pro iDNES.cz Marek Cocher, zakladatel českého fanklubu Manchesteru United, který kromě webových stránek spravuje také podcast.
Největší zážitek? Fotka s Fergusonem. Zakladatel fanklubu United vypráví |
Jistě, vytáhnout United tam, kde byli za legendárního Sira Alexe Fergusona, se systematicky nedaří už více než dekádu. Stejně tak platí, že se tým, který dřív sbíral jeden titul za druhým, neohrabaně plácá v průměru. Bez vize a koncepce.
Přitom byste zřejmě čekali, že se po loňském příchodu nového ambiciózního spolumajitele Jima Ratcliffa z proslulé chemické firmy Ineos cosi zlepší. V očích mnohých znamenalo jeho entrée příjemnou změnu na rozdíl od chladnějších Američanů Glazerových, kteří klub naplno spravovali před ním. Mezitím se stáhli do pozadí, zatímco Ratcliffovy zářezy jsou teď na přetřes.
„A některé tedy minimálně vypadají dost bezohledně,“ rýpne si Oliver Kay v pojednání na serveru The Athletic.
Například?
To, co teď rezonuje nejvíc: v létě si Ratcliffe do klubu přivedl nového sportovního ředitele Dana Ashwortha s poměrně nabušeným životopisem. „Jeden z nejlepších na světě“, jak ho při příchodu tituloval, nevydržel ani půl roku, o víkendu dostal padáka.
Ještě před ním se z klubu poroučel trenér Erik ten Hag, s nímž se klub v létě domluvil, že ho ve funkci podrží.
Ratcliffe chce také masivně propouštět, odmítl zaplatit autobusovou dopravu zaměstnancům na květnové finále Anglického poháru, zrušil klubový vánoční večírek, plánuje omezit příspěvek fanouškům s postižením nebo zdražil vstupenky dětem a seniorům.
V podobném duchu pak zaměstnancům místo obvyklých vánočních bonusů k výplatě věnoval kupóny do obchodního řetězce Marks & Spencer.
A v čem je problém?
„Že na druhé straně zmíněné úsporné kroky vyvažuje zběsilým utrácením,“ míní Kay. Vyplatit nizozemského trenéra ze smlouvy ho stálo přes deset milionů eur, vykoupit Ashwortha z Newcastlu ho stálo několik dalších milionů a v létě neváhal za přestupy, které měl na starost právě vyhozený sportovní ředitel, vysázet neskutečných dvě stě milionů eur.
„Víme, že to není nejlepší situace, ale hlavní je, že pokračujeme v nastavené cestě. Ve fotbale se takové věci občas dějí,“ reagoval Amorim klidně, když čelil otázkám anglických novinářů, pro něž bylo setkání v Plzni vůbec první možností, jak klub s Ashworthovým odchodem konfrontovat.
„Tým prožívá opravdu složité období, jelikož v něm již po dvou měsících od startu ligy převládá poraženecká nálada,“ sdělí Cocher. „Někteří fanoušci možná čekali řez už v létě, ale je třeba si uvědomit, že Ineos vstoupil do klubu oficiálně až v únoru a nový výkonný předseda Omar Berrada začal úřadovat až v létě po příchodu z Manchesteru City. Zřejmě si chtěl nechat nějaký čas na rozhodnutí, které nakonec přišlo,“ osvětlí.
Show začíná, Plzeň svítí červeno-modře. V Evropské lize hostí Manchester United |
Ptáte se, kde se v příběhu bere pan Berrada?
Dlouholetý šéf sportovního úseku v konkurenčním Manchesteru City přišel do klubu v létě. V United teď vykonává pozici výkonného ředitele. Spolu s ním přišel také technický ředitel Jason Wilcox, bývalý sportovní ředitel Southamptonu.
Na první pohled guláš, ale zjednodušeně tedy k Ashworthovi postavili další dvě hlavy, které se v dřívějších působištích staraly o to samé. „Mnoho psů, zajícova smrt,“ poznamená Kay.
To se ukázalo už na výběru talentovaného a perspektivního Amorima, který do United přišel v listopadu ze Sportingu. Zatímco Ashworth prosazoval pomalejší a rozváženější přístup, kdy prezentoval několik vhodných kandidátů na základě různých analýz, Berrada šel po portugalském kouči rovnou.
A to v tu chvíli spolumaijtel Ratcliffe preferoval.
„Což je ve srovnání s tím, že ještě v létě budovali tým pro úplně odlišného trenéra i styl, poněkud zvláštní,“ všímá si Kay.
Nedlouho poté se klub s Ashworthem rozloučil, což teď vypadá, jako by v United chtěli zahodit celé léto za hlavu a začít znovu.
United už mají trenéra, platí přes čtvrt miliardy. Ze Sportingu přichází Amorim |
Už poněkolikáté.
„Takových miliardářů, kteří to s klubem myslí dobře, ale jejich tahy nakonec všechno úplně rozbijí, už tu bylo dost,“ popisuje Kay. „Nakonec se z vlastních chyb většinou poučí. Ale na pozitivní notu, Ratcliffe je aspoň odhodlán s klubem něco dělat.“
V Manchesteru tak nejspíš obětují další sezonu, než se jim podaří najít ideální hráče pro Amorimův styl. A jediná šance, jak proniknout do pohárů i v příští sezoně, může být třeba skrz vítězství v Evropské lize.
„Naší ambicí je soutěž vyhrát. Klub naší velikosti si zaslouží hrát o Ligu mistrů,“ řekl Amorim.
Ale umíte si to v současné chvíli představit?