Aaron Ramsey (třetí zprava) oslavuje se spoluhráči svůj gól...

Aaron Ramsey (třetí zprava) oslavuje se spoluhráči svůj gól proti CSKA Moskva. | foto: AP

Arsenal s Čechem v brance rozstřílel CSKA, uspěly i další domácí týmy

• 112
Fotbalisté Arsenalu si v úvodním čtvrtfinále Evropské ligy vytvořili dobrou pozici pro postup, když CSKA Moskva rozstříleli 4:1. Všechny branky padly už v prvním poločase. Za vítěze poprvé v tomto ročníku soutěže chytal Petr Čech. V dalších zápasech Atlético Madrid porazilo Sporting Lisabon 2:0, Lipsko zdolalo Marseille 1:0 a Lazio uspělo v přestřelce se Salcburkem 4:2.

Čech vyléčil zranění třísel, kvůli němuž vynechal sobotní zápas anglické ligy se Stoke. Naopak brankářskou jedničku pro Evropskou ligu Ospinu pro dnešek vyřadily ze sestavy problémy s kotníkem.

Arsenal v deváté minutě poslal do vedení Ramsey, ruský tým však brzy srovnal, když se Golovin krásně trefil z přímého kopu. Český rozhodčí Královec pak za diskutabilní souboj Ščennikova s Özilem nařídil pro domácí penaltu a tu ve 23. minutě proměnil Lacazette. O chvíli později zvýšil povedenou patičkou Ramsey a ještě před pauzou po další Özilově přihrávce skóroval podruhé také Lacazette.

Svěřenci Arséna Wengera měli převahu i po změně stran, ale několik slibných šancí nevyužili. Ramseymu radost z hattricku překazila tyč. Čech příliš práce neměl, ale dobře zasáhl proti střele Dzagojeva.

Atlético začalo skvěle a už po 22 vteřinách opařil lisabonského soupeře bleskovou brankou Koke. Pět minut před pauzou přidal pojistku Griezmann. Madridský tým doma vyhrál devátý soutěžní zápas po sobě a navíc už 828 minut na stadionu Wanda Metropolitano neinkasoval. Sporting se ani na 13. pokus nedočkal premiérového pohárového vítězství ve Španělsku.

Lazio v Římě zdolalo Salcburk 4:2 a připravilo rakouskému mistrovi první porážku po 35 soutěžních utkáních. Na Luličovu úvodní trefu z osmé minuty dokázal z odpovědět z penalty Berisha. Na začátku druhého poločasu Laziu vrátil vedení patičkou Parolo. V dramatickém závěru sice podruhé vyrovnal Minamino, ale náhradník Anderson s Immobilem dvěma góly mezi 74. a 76. minutou rozhodli o triumfu domácích.

Na úvod čtvrtfinále doma uspělo i Lipsko, které zdolalo Marseille 1:0 Wernerovou brankou z nastavení prvního poločasu. Chvíli předtím hostující Sarr trefil břevno. Německé mužstvo protáhlo šňůru bez porážky na sedm soutěžních duelů.

RB Lipsko - Olympique Marseille 1:0 (1:0)

Branky: 45+1. Werner. Rozhodčí: Undiano Mallenco – Alonso, Yuste (všichni ESP). ŽK:15. Laimer - 21. Kamara, 68. B. Sarr.

RB Lipsko Gulácsi – Laimer (74. Bernardo), Konaté, Upamecano, Klostermann – Forsberg (83. Sabitzer), Demme (C), Keïta, Bruma – Augustin (70. Kampl), Werner.

Olympique Marseille Pelé – Sakaj, Kamara, Gustavo (C), Amavi – B. Sarr, M. Sanson, Anguissa, Ocampos – Mitroglu (80. Germain), Payet (C) (86. Maxime López).

Arsenal FC - CSKA Moskva 4:1 (4:1)

Branky: 9. Ramsey, 23. A. Lacazette, 28. Ramsey, 35. A. Lacazette - 15. Golovin. Rozhodčí: Královec – Slyško, Nádvorník. ŽK:57. Xhaka, 78. Bellerín - 31. Dzagojev, 51. A. Musa, 58. Ščennikov, 74. Akinfejev.

Arsenal FC Čech – Bellerín, Mustafi, Koscielny (C), Monreal – Mchitarjan (62. Iwobi), Ramsey, Xhaka, Wilshere (74. Elneny) – Özil – A. Lacazette (74. Welbeck).

CSKA Moskva Akinfejev (C) – A. Berezuckij, Ignaševič, V. Berezuckij, Kučajev, Golovin – B. Natcho (74. G. Milanov), Dzagojev (64. Vitinho), Ščennikov – A. Musa (83. Chosonov), Wernbloom.

S. S. Lazio - FC Red Bull Salzburg 4:2 (1:1)

Branky: 8. Lulić, 49. Parolo, 74. Anderson, 76. Immobile - 30. Valon Beriša, 71. Minamino. Rozhodčí: Ovidiu Haţegan – Octavian Șovre, Sebastian Gheorghe (všichni Rumunsko). ŽK:28. Basta, 30. Lulić, 45+3. Parolo - 83. Schlager, 84. Samassékou. Diváci: 42 538.

S. S. Lazio Strakoša – Luiz Felipe, de Vrij, Radu – Basta (65. Patric), Parolo, Lucas Leiva, S. Milinković-Savić, Lulić (C) – Immobile (85. F. Caicedo), Alberto (65. Anderson).

FC Red Bull Salzburg Walke (C) – Lainer, Ramalho, Ćaleta-Car, Ulmer – Haidara (82. H. Wolf), Samassékou, Schlager, Valon Beriša – Gulbrandsen (70. Minamino), Dabbur.

Atlético Madrid - Sporting Lisabon 2:0 (2:0)

Branky: 1. Koke, 40. Griezmann. Rozhodčí: Karasev – Averianov, Kalugin (RUS). ŽK:25. Saúl Ñíguez, 63. Savić, 81. Koke - 56. Coentrão, 57. Piccini, 72. Dost.

Atlético Madrid Oblak – Juanfran, Savić, Godín, Lucas Hernández – Á. Correa (53. Gameiro), Saúl Ñíguez, Gabi (C), Koke – Griezmann (90. Vitolo), D. Costa (87. Partey).

Sporting Lisabon Patrício – Piccini, Coates, Mathieu, Coentrão (80. R. Ribeiro) – W. Carvalho (C) (45. Acuňa), Battaglia – G. Martins, B. Fernandes (88. Montero), B. Ruiz – Dost.