„Klub si je jistý, že k žádné rasistické urážce ze strany našeho hráče nedošlo. Rasismus dlouhodobě odsuzujeme, je pro nás nepřijatelný a v rámci naší organizace máme řadu preventivních programů na boj s nenávistí a netolerancí v jakékoli formě,“ uvedla Slavia ve svém pátečním prohlášení.
Jörgensen s Chorým se na hřišti nejdřív pošťuchovali. Dánský reprezentant, který na dresu nosí přezdívku Zanka, pak v přerušené hře přiběhl za řeckým sudím Papapetrem a na dvou zdvižených prstech ukazoval, že se cosi přihodilo. Zároveň se očima i gesty obracel zpátky k Chorému. Běžela 13. minuta.
„Takové věci na trávník rozhodně nepatří. Přemýšleli jsme, že opustíme hřiště, protože Zanka rozhodně nepatří mezi ty, kdo si vymýšlí,“ zlobil se Hubert, v šestatřiceti začínající kouč Anderlechtu.
Do debaty se rychle zapojil i brankář a kapitán Coosemans, který následně chytl spoluhráče okolo ramen a odváděl ho stranou. Uklidnil ho, promluvil s ním, pak hra normálně pokračovala dál.
Z tribuny se na první pohled spíš zdálo, že se slávističtí fotbalisté snaží soupeře, který v tu chvíli už vedl 1:0, postrčit k rychlejší rozehrávce. Ostatně jako celý zápas.
Napadlo by vás, že se může jednat o rasismus?
„Podle informací, které máme, Chorý řekl Zankovi dvakrát ,negře’. Právě tohle měli Zanka i záložník Dendoncker zmiňovat při debatě s rozhodčím,“ tvrdí zpravodaj belgického listu Het Laatste Nieuws, který byl přímo na zápase.
„Matthias slyšel, co slyšel, a my to tak nenecháme. Klobouk dolů před tím, že v zápase zachoval chladnou hlavu. Podle protokolu UEFA podáme stížnost,“ zopakoval hostující kouč Hubert.
„Protokol UEFA pro případ rasismu v průběhu zápasu je jasně popsán a nebyl aktivován. Anderlecht kontaktoval Venue Directora UEFA (pořadatele utkání) přibližně v 36. minutě zápasu s tím, že údajně mělo dojít k rasismu ze strany diváků. Toto obvinění bylo ihned prošetřeno a nepotvrdilo se,“ tvrdí Slavia. „Po zápase bylo ze strany Anderlechtu toto tvrzení změněno na údajný rasismus některého z našich hráčů. Emoce k fotbalu patří, stejně tak je měli i hostující hráči, ale to, že naši hráči mluví česky zvýšeným hlasem, nelze považovat za rasismus.“
Anderlecht ještě v noci vydal prohlášení, ve kterém celý incident znovu popsal: „Náš obránce Mathias Zanka Jörgensen byl terčem rasistického útoku ze strany hráče Slavie. Celou věc jsme okamžitě nahlásili rozhodčímu na hřišti a později informovali také delegáta. Silně odsuzujeme takové události a naplno stojíme za naším hráčem.“
Co bude dál?
Před třemi lety Disciplinární komise UEFA našla důkazy pro to, že slávistický obránce Ondřej Kúdela v nechutné odvetě osmifinále Evropské ligy na půdě skotských Rangers rasisticky urazil domácího záložníka Glena Kamaru. Dostal desetizápasový trest, takže přišel i o účast na mistrovství Evropy a další pohárové zápasy.
„Byla chyba za Kamarou vůbec chodit a cokoli mu říkat,“ věděl zpětně Kúdela. Přiznal nesportovní chování, hrubou a vulgární urážku soupeře, ovšem rasismus od prvního dne jednoznačně popíral.
Exemplární trest. Kúdela dostal za rasismus 10 zápasů, zvažuje odvolání |
Disciplinárka tehdy přihlédla k výpovědím Kamarových spoluhráčů, kteří rasistickou urážku slyšeli. Stadion byl tenkrát v covidové době prázdný. Kúdela se chtěl očistit u Mezinárodní sportovní arbitráže CAS v Lausanne, ale později své odvolání stáhl. Celá kauza se vlekla jeden rok.
Jaké pokračování bude mít nynější Případ Chorý?
„Anderlecht nás ani v průběhu zápasu, ani po jeho skončení nekontaktoval a stejně tak nijak nespecifikoval, co je vlastně podle nich rasistické chování a co se konkrétně stalo. Je nám velice líto, že tohle nepodložené obvinění vůbec zaznívá. Renomovaný soupeř tohle dle našeho mínění nemá zapotřebí,“ doplnila Slavia.