89. S. Plavšič
77. T. Wiesner

Střely na branku: 2:5; Střely mimo: 6:1; Rohové kopy: 10:1
Počet diváků: 18 131 (94 % z kapacity 19 370)

Ve 303. derby pražských „S“ kromě čistě sportovní rivality už o moc nepůjde. Titul totiž od minulého kola patří Plzni, protože Slavia jen remizovala 1:1 v Ostravě a ztratila i poslední naději Viktorii předehnat. Sparta se ze třetího místa už také nikam posunout nemůže.

Slávista Tomáš Holeš byl vyhlášen nejlepším hráčem ligy a také nejlepším záložníkem. Jeho spoluhráči Alexander Bah a David Jurásek zase byli zvoleni nejlepším obráncem a objevem sezony.

Spartu už od minulého kola vede Michal Horňák, který se přesunul od B týmu, aby dokončil sezonu po odvolaném Pavlu Vrbovi. Po derby ho ještě ve středu čeká finále poháru na Slovácku.

Slávistický kouč Trpišovský nasadil do zálohy čtyři středové hráče, Ševčík tak zřejmě bude hrát z pravé strany. Na levé straně jsou Jurásek a Oscar. Pravého beka bude hrát stoper Ousou. Z opor chybí zranění Bah, Olayinka, Provod, Masopust, ani na lavici není Sor.

Jurásek
64. min Lingr o hráči
Ševčík
87. min Talovjerov o hráči
3 Holeš
Holeš
79. min Usor o hráči
13 Samek
Samek
46. min Plavšič o hráči
27 Traoré
Traoré
19 Oscar
Oscar
11 Tecl
Tecl
64. min Fila o hráči

Pešek
71. min Haraslín o hráči
36 Karabec
Karabec
85. min Ladislav Krejčí o hráči
Ladislav Krejčí
Souček
62. min Sáček o hráči
20 Hložek
Hložek
86. min Vydra o hráči
Čvančara
62. min Minčev o hráči

Rozhodčí: Klíma - Kubr, Kříž
Počet diváků: 18 131

Sparťanský kouč Horňák musel oželet potrestaného levého beka Höjera, na jeho místo jde Suchomel, který minulý zápas hrál vpravo. Tam se vrací Wiesner. V základu jsou i Hložek a Čvančara, naopak na lavici kapitán Dočkal a útočník Minčev.

Stadion v Edenu je sice slušně zaplněný, ale na atmosféře je vidět, že oběma týmům v uvozovkách o nic nejde. Hlavně sparťané se na svůj tým vykašlali.

Před zápasem zástupce Ligové fotbalové asociace Štěpán Hanuš předává ocenění za výkony v sezoně. Slávista Jurásek převzal cenu za Objev sezony. Alexander Bah za nejlepšího obránce a Tomáš Holeš za nejlepšího hráče a záložníka.

1

Začal první poločas utkání Slavia - Sparta

1

Výkop měli slávisté, zahájili nákopem na sparťanskou polovinu, ale tam hosté míč získali.

1

Hostující Krejčí si dal špatný první dotyk ve středu pole, slávistickou akci pak zastavil levý bek Suchomel.

2

Sparťanský presink donutil domácí hráče posouvat míč dozadu až k Mandousovi.

3

Kúdela přenesl hru na levou stranu, z ní pak slávisté zaútočili přes Wiesnera, Samek následně nechal odcentrovat Samka. Hosté odvátili na roh.

4

Slávistický roh nic nepřinesl, hosté se ubránili.

4

První faul v zápase, dopustil se ho slávista Hovorka. Po jeho skluzu mu sudí Klíma domlouval.

5

Sparťan Vitík založil akci nákopem do autu.

6

Sparťanům se naskytl nadějný útok, otevřel se střed pole, s míčem postupoval Souček, ale akci úplně zazdil zbrklým centrem.

7

Druhý faul v utkání, opět v podání slávistů, Oscar zezadu atakoval Suchomela.

8

Domácí pokus o brejk, Vitík si však sprintujícího Tecla pohlídal.

9

Druhý roh slávistů, centr Ševčíka odhlavičkoval Hancko do bezpečí.

10

Sparťané ve vápně, ale Souček ani po něm Čvančara nedokázali míč zkrotit tak, aby si ho nachystali na střelu.

11

První sparťanský faul má na svědomí Suchomel, po ataku zezadu mu sudí domlouvá.

11

Jurásek šel do narážečka, stáhl ho Wiesner. Na fauly 2:2.

12

První střela utkání, domácí Traoré vyzkoušel Heču z dálky, sparťanský gólman v klidu kryl.

13

Slávisté běželi tři na tři, ale Vitík zpomalil Traorého a pak sparťané soupeře vytlačili k polovině hřiště.

14
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Jakub Pešek (Sparta)
Za tvrdý zákrok na Ševčíka na polovině hřiště. Vzápětí vystartoval domácí trenér Trpišovský a hodně se rozčiloval.

14

Po ataku Čvančary na zemi Ševčík, slávisté zahrávají standardku z levé strany.

15

Slávisté ji rozehráli na krátko, ale nic z toho nebylo.

16

Slávisté dokázali soupeře zatlačit, do vápna se dostali po pravé straně, přihrávka pod sebe byla nebezpečná, Tecl přiťukl Samkovi, který z dobré pozice vysoko překopl bránu.

20

Tomáš Čvančara (Sparta) vstřelil gól. Slavia - Sparta 0:1
Sparťanský gól přichází po obrovské šance, kterou hosté neproměnili. Nejdřív Karabec krásně uvolnil Wiesnera, který pálil z pravé strany vápna. Mandous s obtížemi vyrazil, ale Hložek dorážku z malého vápna do odkryté brány nasměroval jen do Oscara. Sparťané zahrávali roh, centr Karabce prodloužil na přední tyči Hancko, na zadní zblízka doklepl Čvančara.

23

Slávisté zahrávali standardku z levé strany, ale dlouhý a vysoký centr nebyl pro hostující obranu nebezpečný.

25

Překvapivě se hosté snadno dostávají za obranu, slávisté jsou zaskočeni.

26

Slávisté zaútočili po své pravé straně, následoval přízemní centr, Hancko musel svou nohu hodně natáhnout, aby nebezpečí odvrátil.

27

Další tutovka Sparty: Suchoměl krásným pasem za obranu našel Karabce, který postupoval sám na bránu. Stíhán Holešem se sparťanský záložník rozhodl zakončit z 20 metrů lobem, ale míč poslal jen do rukavic Mandouse.

29

A další obrovská šance Sparty. Po rychlé akci Peška servíroval do vápna Čvančara, svou přihrávkou vyřadil stopery, jenže Karabec místo střely z 10 metrů se snažil akci ještě vyšperkovat do prázdné na Peška. Jenže ten už to nečekal, navíc Karabec přihrával špatně.

30

Slávisté se snaží prosadit centr, z pravé strany přišel nebezpečný míč do vápna, těsně před Teclem zasáhl hlavou Hancko.

32

U slávisté se čekalo, že po zklamání z boje o titul se budou chtít se sezonou loučit vítězstvím, ale derby je nezastihlo zrovna v dobrém rozpoložení.

32
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Ibrahim Traoré (Slavia)
za faul na Krejčího.

34

Slávisté nestíhají, sparťané jsou všude dřív.

36

Dlouhá kolmice mezi beky na Karabce, který běžel stíhán obráncem, pálil z 18 metrů nad. Byla to jeho třetí možnost, ale nejméně výhodná.

37

Wiesner na své pravé straně prohrál přetlačovanou s Juráskem, který dával pod sebe, obětavým zákrokem zasáhl Souček.

38

Před domácím rohem se v malém vápně otravoval Čvančara slávistu Kúdelu, který ho nelibě nesl a došlo na zápasnický chvaty. Sudí Klíma oběma musel domlouvat.

38

Petr Ševčík (Slavia) vstřelil gól. Slavia - Sparta 1:1
Gólovou akci si Ševčík sám rozjel, díky nešťastnému zásahu Suchomela, který poslal míč z rohu vápna do středu pokutového území, zůstali domácí u míče. Hovorka přenechal dobíhajícímu Ševčíkovi, který pálil přesně k tyči.

40

Slávistům gól viditelně pomohl, najednou hrají sebevědomě, drží míč.

42

Po centru Oscara odhlavičkoval Hancko na čtvrtý slávistický roh.

43

Slávisté roh rozehráli na krátko, ale sparťané jim míč vzali a odkopli na polovinu.

44

Dlouhý pas na Tecla, u míče však byl dřív hostující gólman Heča a na hranici vápna ho ukryl do náruče.

45

Oscar obral o míč Peška, který chtěl jít do brejku. Slávisté zakombinovali, ale Samek finální přihrávku dal hodně nepřesně.

45
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal David Hovorka (Slavia)
Za stažení Čvančary, který by šel do nadějného brejku.

47

Hostující Pešek hledal obloučkem za obranu Čvančaru, ale Oscar dobře zasáhl.

48
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Martin Vitík (Sparta)

49

Domácí Traoré se snažil probít do vápna, ale při obcházení Součka fauloval.

50

Slávisté vybojovali roh.

51

Ševčík svůj centr z rohu přetáhl, míč pak do vápna vrátil Oscar, ale jeho centr ze vzduchu stáhl Heča.

52

Hostující gólman Heča se snažil rychle rozehrát, ale při výkopu mu vstoupil do dráhy Kúdela a fauloval ho. Heča se hodně zlobil.

53

Střídající Plavšič až příliš snadno oběhl Vitíka, dával do středu na Tecla, ale před ním zasáhl Hancko. a odkopl na roh. Slávisté se zlobili, že za ním se odehrávající souboj byl faulem na Tecla. Sudí Klíma však ukázal, ať domácí kapitán vstává.

54

Slávisté zahrávali roh, ale sparťané si s ním poradili.

55

Domácí Traoré si zahrává, hraje se žlutou kartou a znovu fauloval, tentokrát zezadu Čvančaru. Jasný faul, přesto domácí kouč Trpišovský vzteky nakopl míč a směrem k sudímu nadával. Zřejmě si myslel, že Čvančara svůj pád přihrál, ale kouč si nevšiml, že Traoré protivníka zezadu podkopl.

56

Oscar z levé strany strany poslal do vápna Sparty dobrý centr, ale spoluhráče nenašel, odhlavičkoval Suchomel.

58

Úvod druhé půle nabízí především nepřesnosti a fauly. Fotbal se tradičně v derby moc nehraje.

58

Slávistická tribuna se zasmála nešikovnosti Suchomela, který zastavil kličkujícího Plavšiče, ale když chtěl mít poslal dopředu, tak si ho druhou nohou ukopl.

59
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Tomáš Wiesner (Sparta)
zezadu držel Juráska a pak ho ještě postrčil.

60

Hosté budou dvakrát střídat, na hřiště se chystají Minčev a Sáček.

62

Střídání Sparta: ze hřiště odešel Filip Souček, nahradil ho Michal Sáček

62

Střídání Sparta: ze hřiště odešel Tomáš Čvančara, nahradil ho Martin Minčev

63

Nebezpečný centr do vápna Slavie, nabíhal Krejčí, ale předním zasáhl jeden ze slávistů.

64

Střídání Slavia: ze hřiště odešel Stanislav Tecl, nahradil ho Daniel Fila

64

Střídání Slavia: ze hřiště odešel David Jurásek, nahradil ho Ondřej Lingr

65

Dlouhý pas na střídajícího Filu, který si zabíhal na zadní tyč. Těsně před ním zasáhl hlavou Vitík a nebezpečí zažehnal. Vzápětí se oba hráči hlavou nešťastně srazili, Fila se nad ležícím sparťanem skláněl a zjišťoval, co mu je. Oba by měli pkračovat.

67

Nebezpečí před Mandousem, po centru z pravé strany Hložek hlavou vracel na malé vápno, ale hostující hráči na míč nedosáhli a slávistický brankář se po něm vrhnul a zasáhl.

68

Lingr se snažil ve vápně obejít Hancka, ale ten mu kličku vystihl, pak se míč poodrážel mezi oběma hráči, slávista reklamoval ruku. Sudí ukázal, že tohle přestupek není, Hancko ji měl u těla.

69

Střídající Lingr vypálil z dálky, prudká rána letěla vedle.

70

Ve sprintérském souboji Wiesner předčil Plavšiče a zahrál malou domů. Heča však rozehrávku ne úplně zvládl a Sáčkovi odkočil míč do autu.

71

Střídání Sparta: ze hřiště odešel Jakub Pešek, nahradil ho Lukáš Haraslín

72

Minčev atakoval Hovorku, který přepal přes jeho nohu a pak se chytil za koleno. Slávistický stoper brzy vstal a pokračuje ve hře.

73

Možnost Slavie: Fila sebral odražený míč ve vápně, vedl ho po hranici pokutového území a ze středu pole ze 16 metrů pálil. Byla to slušná pozice, ale bránu vůbec netrefil.

74

Slávisté jsou v druhé půli aktivnější, sparťané ještě po přestávce nevystřelili.

76

Plavšič si z pravé strany naváděl míč na střelu, ale přes Suchomela se neprosadil. Pak slávistického záložníka lehce odstavil Krejčí a založil akci Sparty.

77

Karabec z pravé strany hledal přes šíři pole nabíhajícího Suchomela, ale ten na míč nedosáhl.

77

I slávistické akci chyběla přesnost, míč snadno zachytil Heča.

77
Červená karta

Červenou kartu dostal Tomáš Wiesner (Sparta)
Wiesner hrál se žlutou kartou a předvedl naprosto nesmyslný zákrok hluboko v poli soupeře. Skluzem přijel pozdě do souboje s Oscarem a i když ho nijak tvrdě nezasáhl, sudí Klíma musel tasit druhou žlutou kartu.

79

Střídání Slavia: ze hřiště odešel Tomáš Holeš, nahradil ho Moses Usor
Debut pro nigerijského ofenzivního záložníka.

81

Sudí Klíma píská další faul Traorému, který po žluté karty nedovoleně atakoval soupeře už několikrát. Tentokrát Karabce. Ale opět vyvázl, jasný faul na druhou žlutou kartu.

82

Sparta má výhodu přímého kopu po faulu Traorého ze 16 metrů.

84

Adam Hložek (Sparta) vstřelil gól. Slavia - Sparta 1:2
Hložek trestá faul Traorého, z přímého kopu ze 16 metrů se trefil parádně dělovkou do horního rohu brány.

85

Střídání Sparta: ze hřiště odešel Adam Karabec, nahradil ho Ladislav Krejčí

85

Nigerijský záložník Moses se uvedl v lize, z pravé strany si navedl míč na střelu a levačkou pálil tvrdě nad.

86

Na koni je teď zase Sparta, drží míč na polovině Slavie.

86

Střídání Sparta: ze hřiště odešel Adam Hložek, nahradil ho Patrik Vydra

87

Střídání Slavia: ze hřiště odešel Petr Ševčík, nahradil ho Maksym Talovjerov

88

Počet diváků 18 131 (94 % z kapacity 19 370)

89

Slávisté se nadechli k závěrečnému náporu, po zásahu Vitíka hlavou mají výhodu rohu.

89

Na hřišti leží Hovorka, zřejmě nějaké zranění.

89

Červenou kartu dostal Srdjan Plavšič (Slavia)
Domácí záložník neunesl faul Haraslína a hrubě do něj strčil.

90

Sudí nastaví čtyři minuty.

90

Slávisté zahrávali dva rohy za sebou, nejdřív skrumáž, pak hlavička mimo.

90

Slávisté dohrávají v devíti, zraněný Hovorka odešel po svých do kabin a další střídání už není možné.

90

Běží šestá minuta nastavení a slávisté ve snaze vyrovnat udělali útočný faul.

90

Slávista Lingr v poslední možnosti pálí z 18 metrů vedle.

90

Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 1:2

90

Slavia prohrává třetí derby v sezoně, na Spartě na podzim 0:1, v Edenu v poháru 0:2 a teď na závěr nadstavby 1:2. Vyhrála v průběhu jara ligové derby 2:0.

3. března 2024 18:00Sparta-Slavia 0:0
28. února 2024 18:00Slavia-Sparta 2:3
24. září 2023 18:00Slavia-Sparta 1:1
13. května 2023 18:00Sparta-Slavia 3:2
3. května 2023 19:00Sparta-Slavia 0:2
15. dubna 2023 19:00Sparta-Slavia 3:3
23. října 2022 19:00Slavia-Sparta 4:0
15. května 2022 17:00Slavia-Sparta 1:2