Příjemný večer z Belfastu. Česká fotbalová reprezentace přijela do Severního Irska pro naději. Jen výhra ji udrží ve hře o mistrovství světa 2018. Utkání kvalifikace začíná ve 20:45, sledovat ho můžete v podrobném on-line přenosu.

Hraje se na stadionu Winsdor Park, který by měl být dnes večer vyprodaný. Tribuny jsou zatím téměř prázdné, byť už se rozcvičují jak domácí hráči, tak jejich soupeři z Česka. Dorazit by mělo přes osmnáct tisíc fanoušků.

„Nejsme Brazílie, jsme Severní Irsko,“ se zpívá v severoirské fotbalové hymně která právě zní ve Winsdor Parku. Mezitím se začínají plnit tribuny stadionu, na kterém by měla být během utkání skvělá atmosféra, vždyť domácí fanoušci mají skvělou pověst. Minulé léto okouzlili Evropu na šampionátu ve Francii.

Češi musí v Severním Irsku bezpodmínečně vyhrát, aby si udrželi naději na druhé místo a baráž. Domácím naopak pro uhájení druhé příčky stačí bod.

Sestavy a rozestavení

Severní IrskoSeverní Irsko (4-5-1)

McGovern
o hráči
C. McLaughlin
o hráči
18 Hughes
Hughes
o hráči
J. Evans
o hráči
11 Brunt
Brunt
o hráči
Magennis
o hráči
84. min Ferguson o hráči
16 Norwood
Norwood
o hráči
C. Evans
o hráči
8 Davis
Davis
o hráči
14 Dallas
Dallas
o hráči
74. min K. Lafferty o hráči
Washington
o hráči
58. min Hodson o hráči

ČeskoČesko (3-4-3)

Vaclík
o hráči
3 Kalas
Kalas
o hráči
17 Suchý
Suchý
o hráči
22 Novák
Novák
o hráči
66. min Dočkal o hráči
Gebre Selassie
o hráči
15 Souček
Souček
o hráči
8 Darida
Darida
o hráči
18 Bořil
Bořil
o hráči
Krejčí
o hráči
55. min Kliment o hráči
Krmenčík
o hráči
14 Jankto
Jankto
o hráči
55. min Hušbauer o hráči

Rozhodčí: Orsato - Di Fiore, Manganelli
Počet diváků: 18 167

Místní hlasatel poprvé ohlásil základní jedenáctky dnešního utkání. S tou českou se popral statečně. Jen písmeno Ř mu dělalo potíže... A tak hraje například Božil a na lavičce jsou Kadežábek nebo Hožava.

Mimochodem na fotbal se poněkud umoudřilo počasí. V Belfastu téměř celý den mrholilo, ale půl hodiny před zápasem je zhruba 17 stupňů Celsia, nefouká, neprší. I trávník vypadá parádně.

Češi se Severním Irskem zahajovali kvalifikační boje o mistrovství světa a loňský zápas skončil nerozhodně 0:0, což platí i o předchozích dvou duelech. Předtím česká reprezentace dvakrát zvítězila, bylo to ale v roce 2001.

Rozcvička je u konce. Pořadatelé nyní na hřišti roztahují plachtu ve tvaru a v barvách severoirského dresu. Do výkopu zbývá necelá čtvrthodina, stadion ještě není stoprocentně zaplněný, nebude to už ale trvat dlouho.

Sudí Orsato přivedl obě jedenáctky na trávník ve Winsdor Parku, následují hymny a za pět minut začínáme.

1

Začal první poločas utkání Severní Irsko - Česko
Rozehráli hosté, jmenovitě záložník Vladimír Darida.

2

Vaclíka pořádně prohnal útočník Washington, český brankář byl ale včas mimo pokutové území a odkopem do zámezí zažehnal nebezpečí.

3

Rohový kop pro domácí, Bruntův centr tečoval do autu Kalas. Sám Brunt od praporku rozehrál, Magennis hlavičkoval na malém vápně mimo.

4

Domácí získali balon na vlastní polovině, ale díky dobré práci Bořila o něj rychle přišli. Slávistický bek si ale v další akci dal míč daleko od nohy a Irové vhazují.

5

Corry Evans si zpracoval sklepnutí od Washingtona a ranou z voleje napálil přímo do obličeje obránce Nováka, který zůstal dlouho otřesen ležet na trávníku.

7

Český útok po pravém křídle vystihl Jonny Evans, který odhadl přihrávku na Krejčího a byl u balonu jako první. Samotný pas na českého hráče ale nepatřil mezi nejpřesnější a domácí stoper tak měl lehkou práci.

8

Darida tentokrát přesně vysunul Krejčího, který svému spoluhráči vracel, ale Severoirové zablokovali tuto pobídku na roh. Zprava rozehrál Jankto, Krejčí prodlužoval na přední tyči, fotbalistu v červeném ale nenašel.

9

Bořil pohlídal nákop na Magennise a od brány tak odkopává gólman Vaclík.

10

Bořil při snaze dosáhnout na vysoký pas neviděl McLaughlina a soupeře ostře trefil. Pravý domácí bek hodně dlouho ležel a sudí mu okamžitě zavolal lékařskou pomoc. Otřesený McLaughlin zatím bude pokračovat ve hře.

12

Krejčí si nerozuměl s Krmenčíkem, kterému uloupil balon jeden z bratří Evansů, konkrétně záložník Corry.

14

Bořil poslal kolmici Janktovi, jenž do pokutového území nepropasíroval centr kvůli Hughesovi, jenž zablokoval na roh. Daridova rozehrávka domácí nepotrápila.

15

Gebre Selassie si narazil s Daridou a trochu se štěstím přešel přes Brunta do pokutového území, přihrávka pod sebe ale mířila přímo k brankáři McGovernovi.

17

Krmenčík se hodně snažil, ale na Novákův centr nedosáhl. I kdyby se mu to povedlo, pokračovat by nemohl - byl totiž v ofsajdu.

18

Daridovu pobídku směrem na rozběhnutého Krejčího vystihl Hughes, avšak domácí dlouho míč nepodrželi. Jankto centroval, ale Krmenčík se v souboji s Evansem neprosadil.

20

Hosté obehrávali obranný val Severoirů, kteří soupeře vytlačili až na vlastní polovinu.

21

Češi opět před vápnem domácích, Bořil se ke střele přes McLaughlina nedostal. Svěřenci kouče Jarolíma i dál tlačili, Souček našel křížným pasem Bořila, jenž hlavou hledal před bránou Krmenčíka. Našel ale pouze McGoverna.

22

I domácí zahrozili, Dallas v pádu odcentroval, na jeho pobídku nabíhal Washington, ale balon propadl až k Vaclíkovi.

23

Souček nepřesnou přihrávkou zahnal Kalase, který dlouhou malou domů zapojil do kombinace Čechů i Vaclíka.

25

Krmenčík se v souboji tělo na tělo pokoušel odebrat balon McLaughlinovi, ale podle sudího Orsata si počínal nedovoleně.

26

Česká snaha o rozhození obranného valu, který domácí vybudovali před vápnem, je zatím dosti marná. Hosté ještě Irům situaci ulehčují nepřesnými přihrávkami.

27

Rohový kop Severoirů rozehrál z pravé strany Brunt, z malého vápna odhlavičkoval za vápno Marek Suchý, ale nebezpečí zažehnal jen na chvíli...

28
Góly

Jonathan Evans (Severní Irsko) vstřelil gól. Severní Irsko - Česko 1:0
Severoirský stoper se vyhnul nepovedené ofsajdové pasti Čechů a zády k bráně hlavou překonal Vaclíka. Suchým odvracený balon vracel zpoza šestnáctky do nebezpečného prostoru Norwood, jenž si tak připisuje asistenci.

30

Darida poslal Janktovi příliš prudkou přihrávku, na kterou levý záložník nemohl dosáhnout.

31

Bořil sklepával Janktovi, který z voleje centrem hledal Krmenčíka. Marně, ale hosté u balonu ještě chvíli zůstali. Pokus o střelu pak nevyšel Daridovi.

32

Souček tak dlouho hledal, komu by mohl nahrát, až se nakonec nenapadán rozhodl ke střele z dálky. McGoverna ale neohrozil, přízemní pokus šel vedle.

33

Krejčí se přesunul vlevo, krásnou kličkou vyzmizíkoval Magennise, jenomže dobrý dojem pokazil naprosto nepřesným centrem.

35

Kalas z hloubi pole nacentroval, avšak Bořil na jeho pobídku nedosáhl. Balon propadl ke Krejčímu, který to ale, lidově řečeno, měl na dlouhou nohu. A tak vykopává McGovern.

36

Severoirové hrají, co potřebují. Trpělivě se přesouvají v bloku, občas presinkem donutí Čechy k přihrávce vzad na vlastní polovinu.

37

Obehrávání domácí defenzivy skončilo na kopačce Krejčího, kterému přihrávka Nováka odskočila hodně daleko od nohy.

39

Jankto se přesunul doprava, snažil se předběhnout Brunta, ale k přihrávce Součka nedoběhl. Teatrálním pádem se totiž snažil vymodlit faul na hranici pokutového území.

40

Rychlý brejk Irů vedl Corry Evans a faulem ho pár metrů před půlkruhem pokutového území faulem zastavil Novák.

41
Góly

Chris Brunt (Severní Irsko) vstřelil gól. Severní Irsko - Česko 2:0
Volného kopu se ujal Brunt a provedl to náramně. Levačkou zakroutil balon na tyč, ke které to Vaclík měl mít blíž, ale přesto na precizně umístěnou dělovku nedosáhl.

42

Tohle už bude mít česká reprezentace hodně těžké. Pro zachování naděje na druhou příčku potřebuje vstřelit tři góly.

43

Gebre Selassie si nedokázal zpracovat dloubáček od Kalase, nicméně hosté udrželi balon na polovině Severního Irska.

44

Kalas nevydržel snahu o trpělivé překonání obranného valu domácích a rozhodl se pro střelu z dálky. Ta však ani neprošla k McGovernovi.

45

První poločas se nastavoval o jednu minutu, která měla podobný průběh jako většina těch předchozích. Neboli marná snaha Čechů kombinací přelstít pozorný obranný val domácích.

45

Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 2:0

45

Češi mají optickou převahu, drží míč 69 procent času, ale v podstatě se nedostali do pokutového území. Tři rány z dálky šly mimo. Zato Severoriové vypálili na bránu dvakrát a dali dva góly.

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Severní Irsko - Česko
Tentokrát uvedli balon do hřiště fotbalisté v zelených dresech, přesněji forvard Washington.

46

McLaughlin skluzem sestřelil Daridu na polovině soupeře. Češi začnou kombinaci volným kopem nedaleko vlastního vápna.

47

Zajímavě vypadající protiútok domácích, Washington ale přeběhl centr Magennise. Severoirové nicméně zůstali na české polovině a Souček zfauloval C. Evanse.

48

McLaughlin se prohnal okolo Součka a odcentroval na malé vápno, kde ale Magennis fauloval Nováka.

49

Jankto sebral míč Washingtonovi a okamžitě ho poslal vlevo, kde byl Krejčí. Ten posunul Bořilovi, jenž však nezvládl kličku McLaughlinovi.

51

Souček viděl náběh Gebre Selassieho, byla to dobrá myšlenka, ale pas byl na pravého beka příliš dlouhý.

52

Pokus o zrychlení hry končí u Krejčího, kterému se balon zamotal pod nohama na kraji vápna. Obléhání pokutového území domácích i tak pokračuje.

54

Pěkná narážečka Gebre Selassieho s Daridou, první jmenovaný se už v pokutovém území snažil z jedničky centrovat, jenomže balon do nebezpečného území nepustil Brunt.

55
Střídání

Střídání Česko: ze hřiště odešel Jakub Jankto, nahradil ho Josef Hušbauer

55
Střídání

Střídání Česko: ze hřiště odešel Ladislav Krejčí, nahradil ho Jan Kliment

56

Novákův pokus o zrychlení hry - bídným pasem odevzdal balon soupeři.

57

Volný kop pro Čechy, Kliment utekl Evansovi, jenž u vápna fauloval. Takzvaný zkrácený roh rozehraje Darida.

58

Darida přihrál pod sebe Bořilovi, jenž pokusem o střelu či přihrávku založil brejk domácích. Ještě v zárodku ho ale tvrdým faulem zastavil Kalas.

58
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Tomáš Kalas (Česko)

58
Střídání

Střídání Severní Irsko: ze hřiště odešel Conor Washington, nahradil ho Lee Hodson

60

Zajímavý Hušbauerův centr letěl směrem ke Krmenčíkovi, který na balon sice nedosáhl, ale vystrašil McGoverna, jenž ho radši vyrazil na roh.

61

Češi ale z rohového kopu nezahrozili. Vzápětí Krmenčík posouval ke Klimentovi v pokutovém území, avšak McGovern byl důraznější a ještě českému náhradníkovi pořádně naložil.

62

Za Daridovým centrem na zadní tyč se snažil dostat Bořil, Hodson však situaci pohlídal.

63

Gebre Selassie dloubl míč na Klimenta, od něhož se v souboji s Evansem balon odrazil do zámezí.

64

Dallas prohnal české obránce, ale Novák soupeře do brankové možnosti nepustil a několik metrů za pokutovým územím ho spolu s Kalasem odzbrojil.

65

Za přetaženým centrem Nováka běželi Gebre Selassie i Kliment, akce ale končí v autu. Vykopává McGovern.

66
Střídání

Střídání Česko: ze hřiště odešel Filip Novák, nahradil ho Bořek Dočkal

67

Gebre Selassie vybojoval míč nedaleko vápna, Kliment se snažil o přihrávku pod sebe, ale nebezpečí zažehnal Evans.

68

Počet diváků 18 167

68

Kuriozita na mezinárodní scéně - Bořil špatně vhodil aut a hrát tak mohou Severoirové.

69

Darida ranou z dálky napálil Evanse a sám běží rozehrát rohový kop. Po závaru ve vápně zakončoval z voleje Suchý, ale v krkolomné pozici vypálil slabě a navíc přímo do McGoverna.

70

Chvíli to vypadalo, že Magennis unikl ofsajdové pasti hostující defenzivy, ale těsně před tím, než dělal kličku Vaclíkovi, hru přerušil sudí, který na pokyn asistenta odpískal postavení mimo hru.

71

Hušbauerův centr odvrátil na hranici vápna McLaughlin, Češi nicméně u balonu zůstali. Ani druhý pokus Hušbauera obranu domácích nepotrápil.

72

Ve chvíli, kdy do konce utkání zbývá přibližně dvacet minut, odhlavičkoval jeden z mnoha centrů do bezpečí Hughes.

73

Po českém rohu vyrazili domácí na ojedinělý výpad na polovinu soupeře, kde nasbírali cenné vteřiny.

74
Střídání

Střídání Severní Irsko: ze hřiště odešel Stuart Dallas, nahradil ho Kyle Lafferty

75
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Josef Hušbauer (Česko)
Český záložník si dal míč v pokutovém území daleko od nohy a ve snaze ho dostihnout tvrdě napálil Evanse.

77

Brunt ukázkově obalamutil Klimenta, ale po chytré zasekávačce odevzdal balon. Následuje několikátá kapitola příběhu o tom, kterak se český výběr snažil prolomit pevnou defenzivu domácích.

78
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Jonathan Evans (Severní Irsko)
Domácí stoper sestřelil Hušbauera nedaleko pokutového území.

79

Dočkalův pěkný centr mířil ke Kalasovi, kterého však obránci v zeleném pohlídali. Ani následný rohový kop Dočkala jim příliš vrásek nenadělal, Davis pak zkušeně podržel balon na polovině Čechů.

80

Pro Bruntův rohový kop zprava si došel Vaclík, jenž posléze rychlým výkopem vrátil balon domácím.

81

Gebre Selassie tělem dohrál Norwooda a sudí toto počínání označil za nedovolené.

84
Střídání

Střídání Severní Irsko: ze hřiště odešel Josh Magennis, nahradil ho Shane Ferguson

85

Diváci na stadionu stojí a hlasitě povzbuzují své hrdiny, kteří jsou blizoučko jistotě druhého místa.

86

Dočkalův přetažený centr propadl kolem Klimenta i Bořila, vykopává McGovern a spěchat tedy nebude, to rozhodně ne.

88

Jeden z mnoha centrů do pokutového území nenašel hráče v červeném a míč uvede do hry dalším výkopem gólman McGovern.

90

Nastavují se tři minuty, ale že by český tým byl schopen za tento časový úsek vstřelit tři góly? Jeden by byl úspěchem...

90

Na centr zleva si naskakoval Kliment, ale míč mu spíš jen lízl hlavu a proskotačil do zámezí.

90

Dočkalův centr za až ironického jásotu domácích fandů prolétl nad McGovernovou bránou a do konce utkání v tuto chvíli zbývá necelých třicet sekund.

90

Domácí předvedli precizní defenzivu a Čechům bylo naprosto k ničemu, že drželi balon dokonce 72 procent času. Hráli akorát po velké vápno, finální fáze byla žalostná. Severoirové dvakrát vypálili na bránu, dali dva góly a náskok si ve zbytku utkání zkušeně pohlídali.

90

Díky za pozornost, vážení čtenáři. Na shledanou někdy příště u dalšího on-line přenosu (nejen) z kvalifikace o fotbalové mistrovství světa zde na iDNES.cz. Pěkný zbytek pondělního večera.

90

Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 2:0

Vzájemné zápasy

14. října 2019 19:00Česko-Severní Irsko 2:3
4. září 2017 20:45Severní Irsko-Česko 2:0
4. září 2016 20:45Česko-Severní Irsko 0:0
14. října 2009 20:30Česko-Severní Irsko 0:0
10. září 2008 20:45Severní Irsko-Česko 0:0
Základní skupiny

Skupina C

San Marino
San Marino
5:0
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán
0:0
Norsko
Norsko
Severní Irsko
Severní Irsko
0:0
Severní Irsko
Severní Irsko
0:0
San Marino
San Marino
Norsko
Norsko
0:0
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán
1:2
Norsko
Norsko
0:0
Severní Irsko
Severní Irsko
2:0
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán
San Marino
San Marino
0:0
Norsko
Norsko
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán
0:0
San Marino
San Marino
Severní Irsko
Severní Irsko
0:0
San Marino
San Marino
0:0
Norsko
Norsko
1:1
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán
Severní Irsko
Severní Irsko
0:1
Severní Irsko
Severní Irsko
Norsko
Norsko
0:0
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán
0:0
San Marino
San Marino
0:6
Norsko
Norsko
2:1
Severní Irsko
Severní Irsko
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán
0:0
San Marino
San Marino
0:0
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán
0:0
Severní Irsko
Severní Irsko
0:0
Norsko
Norsko
San Marino
San Marino
0:0
Severní Irsko
Severní Irsko
San Marino
San Marino
4:0
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán
Norsko
Norsko
1:0
Severní Irsko
Severní Irsko
0:0
Norsko
Norsko
0:3
San Marino
San Marino
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán
0:1