Nizozemci utkají s Rakouskem o vedení v tabulce a jistotu postupu do osmifinále.

"Oranjes" se doma v Amsterdamu pokusí navázat na vítězství 3:2 nad Ukrajinou. Rakušané budou chtít získat další body po výhře nad Severní Makedonií (3:1), která byla jejich první na ME v historii. Zápas začne ve 21:00.

Dnes se už hrála dvě utkání a obě skončila 2:1. Nejprve Ukrajina porazila tímto poměrem Severní Makedonii, následně Belgie zdolala Dány. Dočkáme se stejného výsledku i potřetí?

Holanďané chtějí využít domácího prostředí, protože se hraje v Amsterodamu. V hlediště bude fandit 16 tisíc diváků.

Blind
64. min Aké o hráči
van Aanholt
65. min Wijndal o hráči
15 de Roon
de Roon
74. min Gravenberch o hráči
Wijnaldum
F. de Jong
Weghorst
64. min Malen o hráči
10 Depay
Depay
82. min L. de Jong o hráči

RakouskoRakousko(4-4-2)

Bachmann
21 Lainer
Lainer
61. min Grillitsch o hráči
Dragovic
84. min Lienhart o hráči
Hinteregger
2 Ulmer
Ulmer
Baumgartner
70. min Lazaro o hráči
X. Schlager
84. min Onisiwo o hráči
24 Laimer
Laimer
8 Alaba
Alaba
Sabitzer
Gregoritsch
62. min Kalajdžić o hráči

Rozhodčí: Grinfeeld - Hassan, Yarkoni

Nizozemci vyhráli nad Rakouskem posledních šest vzájemných zápasů a v minulých sedmi duelech vstřelili svému soupeři vždy minimálně dvě branky.

Nizozemsko se na vrcholný turnaj vrátilo po sedmi letech. Chybělo na na ME 2016 i na MS 2018.

Rakousko porazilo Nizozemce naposledy před 31 lety v přípravě 3:2.

Rakušané se musí vyrovnat s absencí útočníka Marka Arnautovice, kterého potrestala UEFA zákazem startu v jednom zápase za urážku protihráče při oslavě branky v duelu proti Severní Makedonii.

Kapitán Oranjes Wijnaldum dnes sehraje 50. soutěžní zápas v reprezentačním dresu. Nastoupil přitom v posledních patnácti zápasech, které Nizozemsko sehrálo.

Rakouská výhra nad Severní Makedonií byly nejenom první v závěrečném turnaji Eura, ale taky to bylo poprvé od mistrovství světa v Argentině 1978, kdy dali tři góly na vrcholné akci. Tehdy vyhráli 3:2 nad Západním Německem.

Johan Cruijff ArenA dnes úplně poprvé přivítá tým Rakouska.

Zápas řídí izraelský rozhodčí Orel Grinfeeld.

Výkop má Rakousko, které obléklo černé dresy. Nizozemci mají tradiční oranžovou.

1

Začal první poločas utkání Nizozemsko - Rakousko

2

Ulmer se marně snažil na levé straně prokličkovat skrz protihráče do vápna.

3

Depay dostal míč do volného prostoru, ale Rakušané ho zdvojili a nedovolili mu, aby hru posunul do pokutového území.

5

Dumfries čistě zastavil Ulmera, který prošel z levé strany do vápna.

5

Bachmann včas vyběhl a byl u míče dříve než Weghorst, který dostal dlouho přihrávku dopředu.

8

De Vrij se uvolnil na pravé straně a šel do vápna, zastavil ho Ulmer. Akce pokračovala a Alaba nedovoleně zastavil Dumfriese. Zkoumá se video, jestli to bylo ve vápně.

10

Alaba fauloval ve vápně, Dumfriesovi přišlápl nohu. Bude se kopat penalta!

10
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal David Alaba (Rakousko)

11

Memphis Depay (Nizozemsko) proměnil pokutový kop. Nizozemsko - Rakousko 1:0
Depay nedal Bachmannovi šanci. Míč nekompromisně poslal k pravé tyčce.

13

Po průniku De Jonga pálil zpoza šestnáctky Depay, ale trefil jen Dragovice.

14
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Marten de Roon (Nizozemsko)

16

Rakušané si nahrávali na levé straně hřiště, aby pak Ulmer poslal ofsajdový centr na Gregoritsche. Ten za míčem ani nešel.

16

Alaba měl co dělat, aby zastavil unikajícího Weghorsta.

17

Nadějný centr van Aanholta stáhl do rukavic Bachmann.

18

Před Ulmerem byl volný prostor, který rakouský záložník využil k rychlému a nepřesnému centru.

19

V akci byl znovu Ulmer, který se neprosadil přes de Jonga, i když na chvíli se dostal před něj.

22

Alaba dobře vyskočil a zastavil tak centr na Weghorsta.

24

Nizozemsko kontroluje hru. Jeho soupeř se při ojedinělých výpadek nedokáže dostat ani do pokutového území.

24

Depay si zaběhl za Alabu, který se nedomluvil se Schlagerem, popošel do vápna a parádně vystřelil. Bohužel pro Nizozemce jen do boční sítě.

27

Nizozemci kombinují hlavně uprostřed hřiště, zatímco Rakušané jsou hodně zataženi.

28

První akce Rakouska, která za něco stojí. Baumgartner si potáhl míč ve vápně a vypálil na branku. Dobrý blok postavil de Ligt, který míč zastavil hlavou. Tvrdá rána jím ale otřásla, protože míč ho následně trefil do choulostivých míst.

32

Baumgartner si narazil míč se Sabitzerem, ale nemohl pokračovat, protože De Vrij se mu postavil do cestu a „nasadil mu strom“.

33

Sabitzer dlouhým centrem hledal Laimera, jenže centr byl až příliš dlouhý.

35

Hinteregger vypálil z dálky, jenže přestřelil. Rakousko v posledních minutách drží míč stále častěji, ale pohybuje se v uctivé vzdálenosti od Stekelenburgovy branky.

39

Gregoritsch ostřel dohrál u pomezní čáry Blinda, jeho zákrok se ovšem obešel bez karetního trestu.

40

Parádní akce domácích, které chyběl jen gól. Weghors převzal dlouho přihrávku za obranu. Mohl sám zakončovat, přesto nahrál do strany na Depaye. Před ním zívala prázdná branky, jenže překopl.

41

Další rychlá akce Nizozemců. Na jejím konci byl Wijnaldum, jeho slabý pokus zablokoval Ulmer.

43

Depay mohl jí to brejku, jenže míč převzal v ofsajdu.

44

Po dobrém forčekinku de Jonga zakončoval Depay, jenže trefil jen Dragovice.

46

Leimer byl zcela volný na pravé straně, svou přihrávkou však nenašel žádného spoluhráče.

47

Na trávníků zůstal ležet van Aanholt, kterého zezadu zasáhl Baumgartner, rozhodčí raději přerušil hru.

48

Rakušané šli poměrně rychle dopředu, ale Sabitzer nezvládl klíčovou příhrávku.

51

Rakušané začali druhý poločas výrazně aktivněji než první, ale chybí jim finální přihrávka.

52

Po vzájemné strážce skončili na zemi Dumfries a Hinteregger.

52

Rakousko získalo rohový kop.

53

Alabův centr skončil ve Stekelenburgově náruči.

55

Dumfries nepřešel přes Ulmera a nebyl z toho ani roh.

58

Sabitzer zkusil vystřelit zhruba ze dvaceti metrů, ale rána mu vůbec nevyšel. Míč jen odevzdal Nizozemcům.

58

Wijnaldum vysouval obloučkem za obranu Weghorsta, jenže to bylo příliš dlouhé.

60

Depay nahrál za obranu van Aanholta, jehož přihrávku do vápna zablokoval Leimer na roh.

61

Nizozemci nechápou, že to není 2:0. De Vrij hlavičkoval z malého vápna, Bachmann vyrazil. Následně měl míč na kopačce de Ligt, ale zblokoval ho Gregoritsch.

61

Po dalším rohu Depaye nepřesně zakončil de Roon.

61

Střídání Rakousko: ze hřiště odešel Stefan Lainer, nahradil ho Florian Grillitsch

62

Střídání Rakousko: ze hřiště odešel Michael Gregoritsch, nahradil ho Saša Kalajdžić

64

Střídání Nizozemsko: ze hřiště odešel Daley Blind, nahradil ho Nathan Aké

64

Střídání Nizozemsko: ze hřiště odešel Wout Weghorst, nahradil ho Donyell Malen

65

Střídání Nizozemsko: ze hřiště odešel Patrick van Aanholt, nahradil ho Owen Wijndal
Nizozemci vystřídali tři hráče najednou.

67

Denzel Dumfries (Nizozemsko) vstřelil gól. Nizozemsko - Rakousko 2:0
Brejkovou akci zakončili Nizozemci parádně. Malen šel sám na Bachmanna. Mohl střílet, místo toho přihrál doprava na Dumfriese, který zvýšil vedení domácích. Bachmann si na míč sáhl, ale nezabránil tomu, aby skončil v brance.

70

Střídání Rakousko: ze hřiště odešel Christoph Baumgartner, nahradil ho Valentino Lazaro

67
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Daniel Bachmann (Rakousko)

72

Rakušané vybojovali roh, ale nic z toho nevytěžili.

72

Depay byl chvíli sám, ale vysoko překopl.

74

Střídání Nizozemsko: ze hřiště odešel Marten de Roon, nahradil ho Ryan Gravenberch

78

Nizozemci míří za druhou výhrou v turnaji. Rakouský výkon nenasvědčuje tomu, že bychom se mohli dočkat nějakého obratu či dramatu.