Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. června 2023 Tamara
Penaltový rozstřel:
Penaltu dal: 121. R. van Persie, 121. A. Robben, 121. W. Sneijder, 121. D. Kuijt
Penaltový rozstřel:
Penaltu dal: 121. C. Borges, 121. G. González, 121. C. Bolaňos
Penaltu nedal: 121. B. Ruiz, 121. M. Umaňa

Žluté karty:
64. B. Indi, 111. K. Huntelaar
Žluté karty:
38. J. Díaz, 52. M. Umaňa, 81. G. González, 107. J. Acosta

Střely na branku: :; Střely mimo: :; Rohové kopy: :

Podle sázkových kanceláří je jasným favoritem Nizozemsko, a to s kurzem kolem 1,5:1. Na výhru Kostariky se přijímají sázky v kurzu vysoko přes 7,5:1. Vsaďte si na stránce livescore.idnes.cz, můžete získat bonus až 3 000 korun.

Tajenka jménem semifinále mistrovství světa má poslední prázdné políčko. To za několik hodin zaplní jeden z dvojice Nizozemsko - Kostarika. Hezký večer při sledování online reportáže z posledního čtvrtfinálového duelu přeje Jan Daněk.

Favorizovaní Nizozemci hladce prošli těžkou skupinou, ve které postupně porazili obhájce titulu ze Španělska, Austrálii i černého koně šampionátu z Chile. V osmifinále po nepřesvědčivém výkonu udolali 2:1 Mexiko. Mezi osmičku nejlepších protlačila Oranjes až penalta v nastaveném čase, kterou proměnil Huntelaar.

I dnes na Robbena a spol. čeká další středoamerický sok - tentokrát jím bude největší překvapení letošního mundialu. Tým z Kostariky šokoval fotbalový svět, když obsadil první příčku ve skupině, kde Kostaričanům dělali společnost Angličané, Uruguayci a Italové. V osmifinále si poradili i Řeky, a proto dnes čeká trpaslíka historická chvíle - první čtvrtfinále.

Sestavy a rozestavení

NizozemskoNizozemsko(3-4-3)

Cillessen
o hráči
120. min Krul o hráči
de Vrij
o hráči
2 Vlaar
Vlaar
o hráči
4 Indi
Indi
o hráči
105. min Huntelaar o hráči
15 Kuijt
Kuijt
o hráči
Wijnaldum
o hráči
Sneijder
o hráči
5 Blind
Blind
o hráči
11 Robben
Robben
o hráči
van Persie
o hráči
21 Depay
Depay
o hráči
76. min Lens o hráči

KostarikaKostarika(3-4-3)

1 Navas
Navas
o hráči
2 Acosta
Acosta
o hráči
González
o hráči
4 Umaňa
Umaňa
o hráči
16 Gamboa
Gamboa
o hráči
79. min Myrie o hráči
17 Tejeda
Tejeda
o hráči
97. min Cubero o hráči
5 Borges
Borges
o hráči
15 Díaz
Díaz
o hráči
10 Ruiz
Campbell
o hráči
66. min Ureňa o hráči
Bolaňos
o hráči

Rozhodčí: Irmatov - Rasulov, Kočkarov
Počet diváků: 0

Utkání bude řídit uzbekistánská čtveřice rozhodčích. Hlavním arbitrem bude Ravšan Irmatov.

Poslední čtvrtfinálový mač se odehraje v brazilském Salvadoru. Na tamní arénu mají Nizozemci skvělé vzpomínky. V úvodu šampionátu tady zesměšnili Španělsko 5:1.

Zápas začíná za necelých deset minut. Na oba týmy čeká 25° Celsia a vyprodaná aréna. Vítěz vzájemného duelu vyzve v boji o finále Argentinu. Oba mančafty jsou už na trávníku, kapitání poví, jak se fotbal snaží vymýtit rasismus, zazní hymny a půjde se na věc.

Jak Louis Van Gaal, tak Jorge Luis Pinto do zápasových protokolů uvedli, že hodlají nastoupit v ofenzivním rozestavení 3-4-3. Uvidíme, jaká bude realita na hřišti. Předchozí čtvrtfinále moc gólových lahůdek nenabídly. Ve třech mačích padlo jen pět branek. Snad si to hlavní šutéři pošetřili na dnešní večer. Nizozemci budou hrát ve své tradiční oranžové, Středoameričané hrají celí v bílém.

1

Začal první poločas utkání Nizozemsko - Kostarika

1

Favorizování Nizozemci po Sneijdrově kolmici se hnali poprvé do útoku. Defenzivní hráči Kostariky včas zatarasili míči cestu.

2

S Brazucou se už také pomazlila i obranná trojka Kostariky, následný Gonzálezův dlouhý pas byl nepřesný.

4

Ruiz přepadl přes De Vrijovu nohu, Bolaňosova křižná pobídka byla moc dlouhá a končí v zámezí.

5

Pintovi svěřenci dobře obsadili střed pole, nizozemské tulipány tak nemohou vzklíčit a obránci si jen vyměňují míč.

8

Depayův nepovedený centr doběhl Van Persie, ale při zpracování si podle sudích pomohl rukou. Balonu se chopí kostarický sok.

8

První vystoupení Arjena Robbena. Protáhl se po pravé straně a získal pro svůj tým první rohový kop.

9

Sérii nepřesností ukončuje Sneijder, který přesouvá těžiště hry na pravou stranu. Ale ani odtud zatím větší nebezpečí nehrozilo. Zatím se na první větší šanci v Salvadoru čeká.

11

Kuijtovu přihrávku do vápna nikdo z jeho parťáků nepochopil. Na tahu jsou Kostaričané. Gamboa způsobil na pravo trochu povyku, ale přízemní centr nikoho nenašel.

13

Van Persie dostal trochu prostoru před vápnem. Příhrávku na Depaye ale vystihl González. Nizozemci se tak musí opět prokousávat přes celou zatím dobře fungující kostarickou defenzivu.

15

Tráva bude po čtvrthodině vyšlapanější na kostarické polovině, ale Nizozemcům zatím chybí moment překvapení, jak vyzrát na outsidera.

17

Laxní Vlaarovu rozehrávku vystihl jeden z Kostaričanů, chybu ale nepotrestal, neboť míč nedokázal dobře zpracovat.

19

Kuijtovo dejá vu. Opět zprava posílá kolmici do vápna, ale nikdo tam. Acosta tak vyváží míč na holandskou polovinu.

20

Rychlý kontr Kostariky. Centr Gamboa ale nenasměroval na žádného ze spoluhráčů. Středoameričané musí vzít zavděk alespoň aut u nizozemského vápna.

22
Důležité

Skvostná kombinace Evropanů. Depay z hranice vápna ještě vyzval lépe postaveného Van Persieho. Z mírného úhlu ale kanonýr napálil dobře vyběhnutého Navase. Kostarický golman si poradil i se Sneijdrovou přízemní dorážkou. První velká šance zápasu neznamenala změnu skóre.

24

Sneijderův oblouček končí za zády Kostaričanů, Depay ale nemohl prchat vstříc první brance. Mává se ofsajd. Praporek zastavuje Robbena a spol. i o několik desítek vteřin později. Tetokrát Uzbeci zastavují Van Persieho.

27

Nizozemské šance či spíš jejich náznaky se rodí po kostarických ztrátách v ofenzivě. Nyní si však musí dát pozor, Bílí budou zahrávat standardku z pravé strany.

27

... Bolaňosův centr jen vápnem proletěl, byť na něj naskakoval tísněný Borges.

29

Další šance Nizozemců. Po Ruizově ztrátě na polovině hřiště pádil s míčem Van Persie, posunul ho doleva na rozběhnutého Depaye. Rána na přední tyč ale Navase nepřekvapila, brankář ji dokázal vykopnout.

32

Sprej rozhodčího na vyměření vzdálenosti zdi v akci. Bolaňosův centr ji v pohodě přeletěl, ale byl tak vysoký, že ho bez problémů stáhl ze vzduchu Cillessen.

35

První větší závar v nizozemském vápně. Přetažený Bolaňosův centr vrátil jeden z bílých na malé vápno, ale odtud ho dokázali oranžoví odklidit.

37

Nizozemským ofenzivním kořenům se v karibském rumu příliš nedaří. Když už měli šanci, podržel Kostariku brankář Navas. A spoléhat na něj budou i nadále, Evropané mají solidní standardku zhruba z pětadvaceti metrů.

38
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Junior Díaz (Kostarika)

39
Důležité

A Sneijdrova pravačka pěkně protáhla Navase. Jeho technická rána k pravé tyči ho donutila k parádnímu zákroku, pokus vytěsnil na roh.

41

Nizozemci připomínají smečku psů značkující si terotorium kolem kostarického vápna. Do něj ho ale urputní chasníci z jiného kontinentu nechtějí pustit.

42

Robben udělal pár šikovných rychlých doteků a šajtlí posouval do tutovky Van Persieho. Tomu se včas vrhnul pod nohy dobře reagující Navas, zatím dnes nejlepší hráč Pintova výběru.

45

S blížícím se poločasovým hvizdem začínaji Nizozemci v Salvadoru jasně dominovat.

45

Tandem Kuijt - Robben vybojoval na pravé straně jen aut. Kuijtův následný centr zlikvidovala kostarická obrana.

45

Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 0:0
Nizozemci už asi chápou, proč Itálie či Anglie si vylámala na kostarické defenzivě zuby. Ani Oranjes nedokázali kostarický obranný kokos zatím rozlousknout, a proto je zatím po poločase stav 0:0. Evropané ale mají převahu, šance Depaye, Van Persieho či Sneijdrův přímý kop zlikvidoval dobře chytající Navas.

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Nizozemsko - Kostarika

46

Robben jako už poněkolikáté dnes na zemi. První přerušení druhého poločasu má na svědomí Bolaňosův faul.

48

Campbell protáhl Cillessena. Při jeho centru ale mohl být nizozemský brankář v klidu, nikdo jej vlastně neatakoval.

50

Jako by trenér Pinto důkladně zopakoval Kostaričanům defenzivní pokyny a ty jej do puntíku plní. Druhá půle má zatím podprůměrné tempo.

52
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Michael Umaňa (Kostarika)
Umaňa a Díaz versus Robben. Rychlonožka se prohnal proti přesile a obránce jej skluzem zastavuje, vidí žlutou kartu.

53

Pokus o signál Nizozemcům zcela nevyšel. Robben ze strany poslal míč po zemi na vápno, tam našel Sneijdera. Oranžový záložník byl ale příliš natěsno hlídaný, aby dokázal seřídit mířidla. Rána letí hodně nad.

55

Robben nejprve prováhal vhodný okamžik na propíchnutí míče k Van Persiemu, nakonec našel ale ještě jednu příležitost. Střelcův centr ale obrana zblokovala, Holanďané kopou další roh.

58

357 ku 157. Taková je statistika počtu přesných přihrávek. Ten nejdůležitější údaj - skóre zápasu - je zatím nerozhodné i po Robbenově centru.

60

Ojedinělý atak Kostariky. Díaz pláchl po levé straně, dával pod sebe Cambellovi, ale u něj byl důsledný Indi.

62

Bolaňos dlouho váhal s rozehrávkou přímého kopu. Nakonec napálil míč z uctivé vzdálenosti do hlediště.

64
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Bruno Martins Indi (Nizozemsko)
Po obráncově zákroku se zřítil k zemi kapitán Ruiz. Kromě další kostarické standardky i žlutý trest pro Indiho.

65

Po ní se k hlavičce dokázal u zadní tyče protlačit stoper González. V těžké pozici ale míč na branku nenasměroval.

66
Střídání

Střídání Kostarika: ze hřiště odešel Joel Campbell, nahradil ho Marcos Ureňa

67

Moc síly. Gamboův centr z pravé strany proplachtil nizozemským vápnem.

68

Typická akce Robbena, který vedl levačkou míč. Chtěl si ho pak narazit ve vápně s Van Persiem, ale balon mu odpálil na roh Tejeda.

71

Zdá se, že ani čtvrté čtvrtfinále gólovou nadílku nepřinese. Aby tvrzení týmy vyvrátily, mají na to zhruba dvacet minut.

74

Gamboa zahrál vysokou nohou. Po delší době přerušuje sudí hru.

75

Sneijdrova pravačka zatočila míč na Vlaarovu hlavu. Urostlý zadák hlavičkou těsně nad. Navas, který byl v první půli v permanenci, si už delší čas nepřipsal žádný zákrok.

76
Střídání

Střídání Nizozemsko: ze hřiště odešel Memphis Depay, nahradil ho Jeremain Lens

76

Lens předvedl zbytečný sprint na uvítanou. Přihrávka na něj skončila v autu.

79
Střídání

Střídání Kostarika: ze hřiště odešel Cristian Gamboa, nahradil ho Dave Myrie
Na nosítkách opouští scénu křídelník Gamboa. Kotník mu nedovoluje pokračovat ve hře.

81
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Giancarlo González (Kostarika)
Na rohu vápna zachytává obránce unikajícího Robbena. Jasný faul a jasná karta.

82
Důležité

Tyč teď zaduněla v Salvadoru! Sneijder vyzrál z úhlu na čtyřčlennou zeď. I když většina hráčů čekala centr, záložník trefil bližší tyč. K brance chyběly centimetry...

84

Van Persie se nyní v houštině těl uvolnil, posunul si míč na slabší pravačku a tvrdě z úhlu vypálil. Navas opět na místě a vyráží.

88

Semifinálový soupeř Argentiny je nadále neznámý a ve vzduchu se vznáší prodloužení. Nezměnil to ani Sneijdrův centr, který na malém vápně minul v ideální pozici Van Persie. Místo oslav gólů se potýká útočník s křečí.

90

Dobrý defenzivní zákrok Acosty hasí další rodící se šanci Evropanů.

90

Hbitý Robben dělá Kostarice problémy. Díaz může být rád, že za faul u rohu vápna nevidí druhou žlutou kartu.

90
Důležité

Obrovský závar v kostarickém vápně! Po Blindově centru zleva se dostal míč až k Van Persiemu. Ten propálil vše, co mu stálo v cestě. Až na výjimku. Na čáře stojící Tejeda vychýlil stehnem míč do břevna. Zápas tak i po super tutovce spěje do prodloužení.

90

Skončil druhý poločas utkání. Následuje krátká přestávka před prvním prodloužením 0:0
Defenziva Kostariky slaví další úspěch. Po Itálii a Anglii ji nepřekonali ani Nizozemci, byť byli několikrát hodně blízko. Poslední čtvrtfinále tak nekončí po devadesáti minutách. Za pár chvil začne prodloužení.

91

Začalo první prodloužení utkání Nizozemsko - Kostarika
Odolají Středoameričané evropským nájezdům, tak jako v osmifinále s Řeckem? Za půl hodiny dostaneme odpověď.

93

Dvě minuty pryč a unavení Kostaričané se nepotkali s míčem. Teď si do něj po ofsajdu kopne brankář Navas.

94

Robben našel po rohu osamoceného Vlaara. Navas si po hlavičce připisuje další parádní zákrok. Další roh podběhl, ale míč v síti neskončil. Naopak kostarický hrdina se svíjí v bolestech na trávníku.

96

Po krátkém ošetření se opět hraje. Kuijtova přihrávka je ale moc dlouhá.

97
Střídání

Střídání Kostarika: ze hřiště odešel Yeltsin Tejeda, nahradil ho José Miguel Cubero
Uběhl přes dvanáct kilometrů, zabránil jistému gólu, došly mu síly a střídá. Tak lze popsat dnešní činy kostarického středopolaře.

98

Přežít! Není jen název katastrofického filmu z devadesátých let, ale i nynější meta Kostariky. Z prodloužení už ukrojili bílí čtvrtinu.

101

A zase se nehraje. Po střetu s Indim se válel na zemi Ruiz tak dlouho, dokud nezakopl Sneider míč.

102

Robben versus kostarický val 2:0. Ani jedna levačka nepropálila bílou houštinu. Po druhé střele ale sudí mylně pomáhá Nizozemcům a po ruce nařizuje přímý kop. Ale i do třetice páli Robben do Kostaričanů.

104

Ruiz se ve středu hřiště pěkně uvolnil, ale poslal příliš dlouhou finální příhru na Ureňu. Míč s klidem skryl Cillessen.

105

Všudypřítomná kamarádka křeč je tady. Nyní postihla Acostu, a i proto se budou nastavovat v prvním prodloužení ještě dvě minuty.

105

Po čase se připomněl dobrým vyběhnutím a vyražením Navas. Kuijtův centr byl to poslední, co se v prvním dějství prodloužení stalo.

105

Skončilo první prodloužení. Probíhá změna stran před druhým prodloužením 0:0

105
Střídání

Střídání Nizozemsko: ze hřiště odešel Bruno Martins Indi, nahradil ho Klaas Jan Huntelaar
Zajímavý tah. Nizozemci hrají se třemi obránci a nyní jednoho stahují a posílají do hry další hrot. Pomůže jim to?

106

Začalo druhé prodloužení utkání Nizozemsko - Kostarika

107
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Johnny Acosta (Kostarika)
Další žlutý prohřešek pro Kostariku za faul na Robbena. Ten zařídil Středoameričanům většinu karet.

109

Huntelaar na sebe poprvé upozornil. Po rohu se protlačil k hlavičce. Ta letí ale hodně nad.

110

Van Persie není tvůrce hry. Chtěl vymyslet finální přihrávku, těžko říct pro koho. Navas v poklidu odkopává.

111
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Klaas Jan Huntelaar (Nizozemsko)
Forvard fauluje ve výskoku kostarického brankáře.

113

Že nizozemské vápno není chráněná rezervace přesvědčil diváky Bolaňos. Po několika kličkách ale o míč přichází.

115

Duo Bolaňos - Ureňa zamotala Oranjes hlavu a získali pro Kostaričany rohový kop.

116

... ten byl ale kopnutý hodně mizerně. Nyní už opět kombinují Nizozemci.

117
Důležité

Střídající Ureňa opět našel ve vápně dost prostoru, jeho ránu vyrážel Cillesen nohou. Největší šance Kostariky v zápase.

118

Nizozemcům se hra de facto na dva obránce mohla vymstít. Teď už ale opět buší do kostarické defenzivy.

119
Důležité

Sneijder zpoza vápna trefuje břevno. Navas plachtil vzduchem zbytečně. Z dorážky trefuje Robben jen svého spoluhráče.

120

Van Persie zbrkle pálí z dálky. Vypadá to na penalty.

120
Střídání

Střídání Nizozemsko: ze hřiště odešel Jasper Cillessen, nahradil ho Tim Krul
Zajímavý tah Van Gaala. Na pokutové kopy nasadí náhradního gólmana.

120

Skončilo druhé prodloužení. Probíhá výběr aktérů pokutových kopů před penaltovým rozstřelem, který bude následovat 0:0
A je to tu! Kostarika stejně jako v osmifinále dotáhla zápas na penalty.

121

Zahrávají se pokutové kopy Nizozemsko - Kostarika
Střílet se bude na levou bránu z pohledu hlavní tribuny. Jako první jde na brankovou čáru Nizozemec Krul.

121
Góly

Celso Borges (Kostarika) PROMĚNIL. 0:1 v penaltovém rozstřelu.
Přesná rána k pravé tyči. Krul nedosáhl.

121
Góly

Robin van Persie (Nizozemsko) PROMĚNIL. 1:1 v penaltovém rozstřelu.
Útočník si vybral stejné místo. I kostarický golman byl bez šance, byť vystihl směr.

121
Góly

Bryan Ruiz (Kostarika) NEDAL. 1:1 v penaltovém rozstřelu.
Krul chytá slabou ránu po jeho levici!

121
Góly

Arjen Robben (Nizozemsko) PROMĚNIL. 2:1 v penaltovém rozstřelu.
Nekompromisně do levé šibenice, Navas šel na druhou stranu.

121
Góly

Giancarlo González (Kostarika) PROMĚNIL. 2:2 v penaltovém rozstřelu.
Rána k pravé tyči byla dostatečně umístěná.

121
Góly

Wesley Sneijder (Nizozemsko) PROMĚNIL. 3:2 v penaltovém rozstřelu.
Střelec doleva, gólman doprava. Nizozemsko opět vede.

121
Góly

Christian Bolaňos (Kostarika) PROMĚNIL. 3:3 v penaltovém rozstřelu.
Doleva nahoru a je to gól.

121
Góly

Dirk Kuijt (Nizozemsko) PROMĚNIL. 4:3 v penaltovém rozstřelu.
Rána k levé tyči a Navas je opět krátký.

121
Góly

Michael Umaňa (Kostarika) NEDAL. 4:3 v penaltovém rozstřelu.
Na technický pokus k pravé tyči si počíhal Krul a zajišťuje Oranjes semifinále!

130

Počet diváků 0 (0 % z kapacity 52 048)

130

Zápas byl ukončen po penaltovém rozstřelu. Zápas byl ukončen 0:0

Vzájemné zápasy

5. července 2014 22:00Nizozemsko-Kostarika 0:0