Pěkný večer všem fotbalovým fanynkám a fanouškům u sledování podrobné on-line reportáže z utkání Německo - Polsko. V úvodním zápase skupiny B fotbalového Eura zvítězilo Chorvatsko nad domácím Rakouskem 1:0.

Stotisícový rakouský Klagenfurt je od rána na nohou, počet obyvatel se pod náporem německých a polských fanoušků zdvojnásobil. Hypo-Arena pro 30 tisíc diváků bude samozřejmě zaplněná, spousta fandů bude zápas sledovat jen u velkoplošných obrazovek ve městě.

Polsko se na mistrovství Evropy představí vůbec poprvé, zároveň už má ale jistou i účast na příštím šampionátu v roce 2012, který bude náš severní soused pořádat. Německo je pro něj snad nejméně oblíbeným soupeřem, ani v jednom z patnácti dosavadních vzájemných duelů nedokázali Poláci zvítězit, jen čtyřikrát vyválčili remízu.

Vyhrocené vztahy mezi fanoušky obou národů před několika dny ještě opepřily polské bulvární deníky. Především Super Expres fotomontáží na titulní straně, kde kouč polského týmu Leo Beenhakker drží v rukou uříznuté hlavy svého trenérského protějšku Joachima Löwa a kapitána Michaela Ballacka. Titulek hlásá: "Leo, přines nám jejich hlavy."

Fritz
55. min Schweinsteiger o hráči
Gomez
75. min Hitzlsperger o hráči
11 Klose
Klose
90. min Kuranyi o hráči

Golański
75. min Saganowski o hráči
Lobodziński
65. min Piszczek o hráči
5 Dudka
Dudka
Žurawski
46. min Guerreiro o hráči
Lewandowski
Krzynówek
Smolarek

Rozhodčí: Ovrebo - Holen, Randen
Počet diváků: 30 000

Trojice norských rozhodčích právě přivádí oba týmy na hrací plochu. Hráče vítá bouřlivá atmosféra.

Už úvodní hymny obou států se proměnily ve velké soupeření mezi fanoušky. Poměr sil mezi oběma tábory se zdají být vyrovnané.

1

Začal první poločas utkání Německo - Polsko
Úvodní výkop obstarali polští fotbalisté.

1

Německému brankáři Lehmannovi vypadl při výškovém souboji míč, Krzynówek pálil zpoza vápna pohotově, ale nad odkrytou bránu.

4

Obrovská šance Němců! Klose si zaběhl za obranu a řítil se sám na Boruce, v ještě lepší pozici viděl nabíhajícího Gomeze. Míč však skončil těsně mimo.

7

Krzynówek zahrál přímý kop do pokutového území, kde našel trojici svých spoluhráčů, kteří se však ve výskoku srazili a míč jim sebrali Němci.

8

Lobodziński poslal rychlý centr před německou bránu, který však napříč proletěl bez povšimnutí.

11

Podolskimu nesedla levačka z deseti metrů, střela se změnila v pořádný oblouček, do něhož se snažil hlavičkou trefit Klose, leč neúspěšně.

14

Němci se ženou s velkou chutí dopředu, teď však zkazil útok nákopem do zámezí Ballack.

15

Znovu mírně nejistý německý brankář, který pouze vyrazil přihrávku Smolareka na Žurawskiho.

16

Němec Podolski hledal z přímého kopu na zadní tyči Metzeldera, před nímž odvrátit na roh jeden z polských obránců.

17

Po rohovém kopu se dostal k odraženému míči znovu Metzelder, rozhodčí mu však odpískali ofsajdové postavení.

20

Lukas Podolski (Německo) vstřelil gól. Německo - Polsko 1:0
Klose si pohlídal ofsajdové postavení, přebral Gomezovu přihrávku a řítil se sám na brankáře spolu s Podolskim, kterému předložil ideální pas. Německý útočník míč lehce usměrnil do prázdné brány.

23

Poláci teď mohli odpovědět po rohovém kopu, který vybojoval Krzynówek. Nebezpečná situace ale nenásledovala.

25

Ofsajd zastavil útočné počínání Němců a krátce poté i na druhé straně polského soupeře.

26

Polsko se od úvodních minut snaží německou rozehrávku rušit vysunutým napadáním, obranná řada však není dostatečně pevná a nevychází jí ofsajd-systém.

27

Podolskimu se nevydařil rohový kop, přetažený centr skončil až na druhé straně hřiště v zámezí.

28

Po dlouhé době vydařená akce Polska. Lobodziński po pravé straně sám potáhl míč, z kraje pokutového území krížně vystřelil, míč však do náručí u tyče chytil Lehmann. Konečně spolehlivý zákrok německého brankáře.

31

Ballack se snažil ostře vypálit z přímého kopu zhruba třiadvacet metrů od brány, trefil ale jen zeď polských obránců.

33

Podolski měl příliš mnoho prostoru k samostatné akci po levém křídle, rychlý brejk zakončil nebezpečným centrem před bránu, který na poslední chvíli odklidil vracející se Golański.

35

Lewandowski a Krzynówek ostře pálili zpoza šestnáctky, vždy však jejich rány trefily jen clonící obránce.

36

Teď už měli Poláci gólovku! Neobsazený Žurawski po přihrávce z osmi metrů těsně minul pravou tyč Lehmannovy brány.

38

Stejné nebezpečí i na druhé straně. Fritz pláchl po pravém křídle, přihrál na penaltový puntík na Gomeze, který pálil k tyči, kde se míč ještě snažil patičkou líznout Klose. Jenže se netrefil a míč skončil v zámezí.

39
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Euzebiusz Smolarek (Polsko)
po skluzu na Metzeldera.

43

Po hektických minutách, které byly plné nebezpečných situací na obou stranách a zvedaly fanoušky ze sedadel, přišlo krátce před poločasem zklidnění.

45

Rozhodčí nastaví jednu minutu.

45

Lewandowski táhl rychlý polský brejk, zpoza pokutového území vystřelil po zemi k pravé tyčce, kde byl připravený Lehmann.

45

Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 1:0
Poločasové vedení Němců je logickým vyústěním velkých chyb v polské obraně. Po inkasované brance však zabrali i polští hráči, přestože je jejich útočná hra stále hodně opatrná.

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Německo - Polsko

46

Střídání Polsko: ze hřiště odešel Maciej Žurawski, nahradil ho Roger Guerreiro

46

Fringsův přímý kop se snažil v pokutovém území hlavičkou prodloužit Ballack, v předklonu ale míč nechtěně trefil jen kolenem a poslal jej do zámezí.

48

Centr Guerreiry proletěl bez povšimnutí pokutovým územím Německa.

50

Po německé ztrátě míče mohl po právém křídle sprintovat volný Lobodziński, centr před bránu se mu ale nepovedl a míč skončil za bránou.

52

Druhý poločas začali aktivněji polští fotbalisté, v útoku ale kupí jednu chybu za druhou.

54

Ukvapená střela Guerreiry ze dvaceti metrů nemohla překvapit brankáře Lehmanna.

55

Krzynówek sice pálil z větší dálky, ale o poznání nebezpečněji. Míč šel po zemi těsně mimo.

55

Střídání Německo: ze hřiště odešel Clemens Fritz, nahradil ho Bastian Schweinsteiger

58

Němci po pauze poprvé útočí a hned je z toho nebezpečí před Borucovou bránou. Po Ballackově centru však rozhodčí odpískali útočný faul Klosemu.

60
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Mariusz Lewandowski (Polsko)
po ostrém skluzu na Podolskiho.

61

Podolski se po kratičkém ošetření vrátil na hřiště a okamžitě založil brejk. Přihrával za obranu na Kloseho, míč ale bez před ním potíží lapil Boruc.

62

Smolarek se zjevil na hranici pokutového území zcela sám, rozhodčí mu ale odpískal sporný ofsajd.

64
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Bastian Schweinsteiger (Německo)

65

Střídání Polsko: ze hřiště odešel Wojciech Lobodziński, nahradil ho Lukasz Piszczek

68

Schweinsteiger z dálky po zemi vystřelil, střela ale Boruce jen těžko mohla překvapit.

70

Metr po metru se snad minutu prokousávali němečtí fotbalisté dopředu, akce ale nakonec málem skončila druhou brankou. Ballack pálil po přihrávce Lahma pod břevno, odkud míč parádně vytáhl Boruc.

71

Počet diváků 30 000 (100 % z kapacity 30 000)

72

Tečovanou střelu skákající po zemi vyslal na německou bránu Krzynówek.

72

Lukas Podolski (Německo) vstřelil gól. Německo - Polsko 2:0
Po útočné akci německého týmu středem zkazil jednoduchou situaci na hranici pokutového území polský obránce Golański, k odraženému míči se vzápětí dostal Podolski a ránou do pravého horního růžku přidal svou druhou dnešní trefu.

75

Střídání Polsko: ze hřiště odešel Pawel Golański, nahradil ho Marek Saganowski

75

Střídání Německo: ze hřiště odešel Mario Gomez, nahradil ho Thomas Hitzlsperger

78

Do otevřené polské obrany se vřítil Podolski, který nacentroval míč před bránu na Fringse. Ten ale při zpracování míče skončil v zámezí.

80

Po centru Hitzlspergera napřahoval na zadní tyči k nebezpečné ráně Schweinsteiger, míč před ním na poslední chvíli srazil na rohový kop Krzynówek. Pak už se Němci neprosadili.

84

Po dlouhé době dokázali Poláci podniknout úspěšnou útočnou akci. Guerreiro se štěstím nacentroval před bránu, u bližší tyče hlavičkou lízl míč Smolarek, Lehmann reflexivně vyrazil.

88

Němci už si rozvážnou rozehrávkou jen hlídají dvougólový náskok.

89

Po Schweinsteigerově míčových kouzlech v rohu pokutového území se dostal k nebezpečné střele Podolski a byl blízko hattricku, rána šla nad bránu.

90

Na začátku tříminutového nastavení jsou i přes nepříznivý výsledek slyšet polští fanoušci.

90

Střídání Německo: ze hřiště odešel Miroslav Klose, nahradil ho Kevin Kuranyi

90

Dost prostoru k centru před německou bránu měl ve druhé minutě nastavení Polák Guerreiro, míč ale ve vzduchu lehce sebral jeden z německých stoperů.