Pěkný večer z Bělehradu! V srbském hlavním městě začíná nová sezona pro fotbalovou Spartu, která hraje s domácí Crvenou Zvezdou 3. předkolo Evropské ligy. Začíná se ve 20:30 a zápas budeme sledovat minutu po minutě. Příjemný zážitek!

V Bělehradě je příjemné počasí, sice zataženo, ale ne chladno. A na tribunách dokonce bude přímo horko - o to se postarají domácí fanoušci, přezdívaní Delije. Už teď je jejich sektor dost slušně zaplněný, přitom do začátku zápasu zbývá ještě víc než půl hodiny.

Domácí fans na úvod našli společnou řeč se skupinkou sparťanů, která začala skandovat "UEFA Mafia". Tenhle pokřik Delije ocenili hlasitým potleskem. Zato sparťanské hráče přivítali pískotem, s jedinou výjimkou: záložníku Plavšičovi, který přišel právě z Crvene Zvezdy, naopak aplaudovali.

Na panorama města, které je ze stadionu dobře vidět, pomalu padá soumrak, a sparťané se už hezkých pár minut intenzivně rozcvičují. Zato domácí hráči zůstávají zatím v kabinách, asi jsou zvyklí na kratší rozcvičku.

Sestavy a rozestavení

Crvena Zvezda BělehradCZ Bělehrad (4-5-1)

82 Borjan
Borjan
o hráči
Stojkovič
o hráči
90 Savič
Savič
o hráči
Le Tallec
o hráči
23 Rodič
Rodič
o hráči
16 Milič
Milič
o hráči
74. min Gobeljič o hráči
Jovičič
o hráči
8 Kanga
Kanga
o hráči
20 Donald
Donald
o hráči
Ricardinho
o hráči
61. min Radonjič o hráči
14 Boakye
Boakye
o hráči
87. min Pešič o hráči

AC Sparta PrahaSparta (4-5-1)

Dúbravka
o hráči
Karavajev
o hráči
2 Kaya
Štetina
o hráči
Vatajelu
o hráči
46. min Čivič o hráči
Plavšič
o hráči
77. min Ben Chaim o hráči
Mareček
o hráči
17 Frýdek
Frýdek
o hráči
Mandjeck
o hráči
30 Juliš
Juliš
o hráči
46. min Lafata o hráči
49 Janko
Janko
o hráči

Rozhodčí: Lapochkin - Lebeděv, Glot
Počet diváků: 0

Teď si domácí kotel zapískal i na rozhodčí, kteří se také rozcvičovali a teď míří do kabin. Hráči Crvene Zvezdy jsou pořád ještě uvnitř.

Jeden z domácích fanoušků teď vylezl až na střechu stadionu a na stožár věší vlajku v červenobílých barvách. S bezpečností si v jeho případě pořadatelé hlavu zřejmě nelámou.

Sparta, kterou v létě posílilo deset hráčů, nastoupí v nečekané sestavě. Nevešel se do ní kapitán Lafata, loňská brankářská jednička Koubek nebo nová posila Mavuba. A Šural, o jehož startu se příliš nepochybovalo, do Bělehradu kvůli zranění ani necestoval, což Sparta úspěšně utajila. Naopak nečekaně hraje Juliš a v sestavě jsou třeba Kaya, Mandjeck nebo Plavšič.

Hlasatel čte sestavy, při té sparťanské znovu celý stadion zatleskal Plavšičovi. U domácích se pochopitelně tleskalo po každém jménu.

Domácí zřejmě rozcvičku absolvují uvnitř stadionu nebo na některém z tréninkových hřišť, před stále více zaplněné tribuny zatím nevyběhli.

Z reproduktorů duní hlasitá hudba a domácí kotel už je téměř plný. Návštěva se odhaduje na nějakých pětatřicet tisíc, takže zhruba 20 tisíc sedaček zůstane prázdných, ale to by atmosféře nemělo příliš uškodit.

Fotbalisté obou týmů už jsou na hrací ploše, následují tradiční oficiality a zápas vypukne.

1

Začal první poločas utkání CZ Bělehrad - Sparta
Rozehráli domácí, konkrétně forvard Boakye.

2

Volný kop pro Crvenou Zvezdu. Rozehrál Ricardinho, ale neškodný dloubáček si pohlídal Dúbravka.

3
Důležité

Zatím se hraje na polovině Sparty a teď přišla první obrovská šance. Proti Dúbravkovi běžel jeden ze soupeřů úplně sám, obešel i sparťanského gólmana, ale míč před čarou vykopl Kaya.

4

O chvíli později Boakye už rozvlnil síť, jenže byl na malém vápně v ofsajdu. Branka tedy platit nemůže.

5

Ricardinho rozehrál nakrátko rohový kop, na centr si na malém vápně počkal Boakye a hlavou lízl centr Kangy mimo tři tyče.

6

Stojkovič si narazil s Kangou a odcentroval, Dúbravka boxuje míč do bezpečí.

7
Důležité

Domácí útočí a útočí, Stojkovič prostrčil balon na Boakyeho, který pálil křížem po zemi. Dúbravka na střelu nedosáhl, z brankové čáry ji vykopl Karavajev.

8

Sparťané se snad poprvé dostali na polovinu soupeře a zůstanou u míče, Frýdek byl totiž ve výskoku faulován.

10

Jenže ve vzdušném souboji si nedovoleně počínal i útočník Janko, a tak rozehrávají domácí.

11

Vatajelu házel míč směrem k Jankovi, avšak hráči Crvene Zvezdy se balonu zmocnili a Kanga si vynutil faul na Mandjeckovi kousek od půlicí čáry.

12

Karavajev dostal od Marečka míč do souboje s Rodičem, který byl úspěšnější a založil akci domácích.

13
Góly

Richmond Boakye (CZ Bělehrad) vstřelil gól. CZ Bělehrad - Sparta 1:0
Laciná branka ve sparťanské síti. Kanga poslal míč z volného kopu podél hostujících obránců, kteří absolutně nezachytili náběh Boakyeho, jenž podél Dúbravky otevírá skóre.

15

Standardní situace i z dílny Sparty. Dlouhý a vysoký centr Vatajelua brankář Borjan neodhadl ideálně, ale nakonec míč aspoň lízl mimo vápno.

16

U pravého rohového praporku se snažil Štetinu obejít Milič, avšak stopera Sparty stáhl na zem a sudí zapískal.

17

Na zemi skončil nedaleko poloviny hřiště i Plavšič a hosté tak rozehrávají z klidu.

18

Frýdek sice autovým vhazováním Janka ve vápně nenašel, ale k odraženému míči se nachomýtl Mandjeck a bez rozpaků ho poslal z voleje směrem na Borjana. Bránu domácích o pár metrů minul.

20

Karavajevův přetažený centr sebral u protilehlého praporku Juliš a společně s Vatajeluem udrželi balon pro Spartu.

21
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Bogdan Vatajelu (Sparta)
Levý bek hostí skluzem fauloval Kangu.

23

Stojkovičův centr levačkou z pravého křídla snadno stahuje ze vzduchu Dúbravka a rychle rozehrává na Štetinu.

24

Mareček se nedaleko vlastního vápna pokoušel obtočit kolem Boaykeho, skončilo to faulem na střelce zatím jediné branky zápasu.

25
Důležité

Standardní situace jsou zatím velkou zbraní CZ. Kanga nacentroval na vzdálenější tyč, tam v pádu hlavičkoval Donald a míč prosvištěl těsně vedle Dúbravkovy svatyně.

26

Plavšič se neúspěšně snažil oběhnout Rodiče, který využil převahy v centimetrech a kilogramech a sparťana snadno odstavil.

28

Crvena Zvezda dál drží míč, sparťané se k němu těžko propracovávají, propadají v osobních soubojích. Teď jsou po faulu Mandjecka aspoň chvíli ve hře.

29

Na chvíli se hosté dostali před branku, ale dlouho tam nevydrželi. Zvezda zkusila zaútočit, ale Boakye dlouhou přihrávku nedoběhl, Dúbravka byl u míče dřív.

30

Karavajev dostal míč na pravé straně, chtěl ho poslat dopředu, ale v místech, kam přihrával, vůbec nikdo nebyl... Typická ukázka sparťanského chaosu.

32

Znovu Karavajev v akci, po přihrávce Frýdka sprintoval za míčem, ale soupeř mu ho v poslední chvíli ukopl. Je z toho aut pro Spartu.

33

Sparta konečně trochu ožila. Frýdek prostrčil míč na Juliše, ten si šteloval balon na střelu a soupeř stačil ukopnout na rohový kop.

34
Důležité

Zatím největší šance hostů. Vatajelu kopl roh po zemi, na přední tyči jeden ze sparťanů míč pustil a ten doletěl až k Frýdkovi. Hostující záložník byl sám a tvrdě vypálil, ale nad.

36

Sparta je teď častěji u míče, ale její kombinace je většinou pomalá, zdlouhavá, bez nápadu. Domácí se v pohodě brání.

37

Štetina zválcoval Miliče, rozhodčí nezapískal. A to se domácím fanouškům vůbec nelíbí. Při dalším kontaktu s míčem na Štetinu hodně ostře pískají.

38

Frýdek se na levém křídle podíval a na bližší tyči hledal nabíhajícího Janka. Útočník Sparty se k zakončení na bránu neprodral.

39

Milič prostrkával míč do vápna na Boakyeho, kterého ale uhlídal Štetina a odkopl do zámezí.

40

Karavajev se zmocnil míče na polovině hřiště a vyrazil kupředu. Přihrál Plavšičovi, jehož zblokovaný centr znamená roh pro Spartu.

41

Karavajevův vysoký oblouček doplachtil za vápno, Vatajeluho druhým dotykem ostře poslal do ohně, kde před Jankem uhasil nebezpečí Le Tallec.

43

Hraje se bez šancí, hlavně ve středu hřiště, i domácí jsou teď chvílemi dost nepřesní. Ale teď jim pomohl Plavšič, který útočnou akci zakončil mizernou přihrávkou na střed.

44

Teď se naopak Plavšič výborně vrátil a skluzem zabránil průnikové přihrávce. Kdyby prošla, mohl by jít jeden z domácích ze strany sám na Dúbravku.

45

Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 1:0

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání CZ Bělehrad - Sparta
Tentokrát uvedli míč do hry sparťané.

46
Střídání

Střídání Sparta: ze hřiště odešel Lukáš Juliš, nahradil ho David Lafata

46
Střídání

Střídání Sparta: ze hřiště odešel Bogdan Vatajelu, nahradil ho Eldar Čivič

47

Kaya se Štetinou využili v rozehrávce služeb Dúbravky, pak se k nim míč vrátil a sparťané krátce kombinovali na vlastní polovině. Poté míč "odevzdal" Čivič.

49

Plavšič si sběhl pro balon doprostřed hřiště a prudkým pasem hledal Karavajeva, na pravého beka ale byla přihrávka příliš dlouhá.

50

Frýdek se šikovně uvolnil na levém křídle a přízemním pasem našel Lafatu, jehož pokus beci domácích zablokovali.

51

Kanga dvakrát padl na zem v souboji s Kayou, druhý zákrok už sudí Lapochkin píská. Domácí zkusili z volného kopu znovu signál, tentokrát ale obrana Sparty nezaváhala.

53

Na trávníku leží Janko a Milič, hra je přerušena poté, co jeden z domácích odkopl míč do zámezí.

54

Opět se hraje, Čivič se zbavil míče a CZ postupovala vpřed. Posila ze Slovácka ale svou chybu napravila, když odzbrojila Stojkoviče.

56

Nadějně vypadající akce Sparty, Karavajev po přihrávce Lafaty centroval z kraje pravého vápna, jenže v prostoru, kam mířil, nebyl jediný jeho spoluhráč.

58

Kangův pas v brejku domácích byl pro Boakyeho příliš rychlý, dobře vyběhl Dúbravka.

59

Boakye si zpracoval ve vápně přihrávku a patičkou chtěl míč vrátit nabíhajícímu Miličovi, záměr domácího forvarda vystihl Štetina.

60

Plavšič se odvážně snažil obejít tři protivníky, avšak byl faulován.

61
Střídání

Střídání CZ Bělehrad: ze hřiště odešel Ricardinho, nahradil ho Nemanja Radonjič

62
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Damien Le Tallec (CZ Bělehrad)
Stoperu domácích málem prchl Plavšič a tak zatáhl za záchrannou brzdu v podobě skluzu.

63

Frýdek dobře nacentroval z volného kopu na zadní tyč, tam se k balonu dostal Janko, ale z brankové čáry vlastně jen vracel míč na malé vápno. Balon prolétl vápnem mimo nebezpečnou zónu.

64

Série faulů na hráče Crvene Zvezdy. Na polovině hřiště skončil na zemi Stojkovič.

65
Góly

Guélor Kanga (CZ Bělehrad) vstřelil gól. CZ Bělehrad - Sparta 2:0
Nádherná trefa. Kanga využil prostoru před pokutovým územím, narovnal si balon na pravačku a dělovkou ho otřel o břevno. Dúbravka nemá čisté svědomí, míč totiž nešel přímo k tyči.

68

Pasáž hry, kdy balon létal vzduchem, ukončili hosté razantně a kombinují na polovině CZ.

69

Na pravé straně opět zaúřadoval aktivní Plavšič, pro jehož centr levačkou si došel brankář Borjan.

70

Plavšič znovu v centru dění, tentokrát mu sudí Lapochkin odpískal hru na zemi. Volný kop pro Crvenou Zvezdu.

71

Standardka tentokrát domácím nevyšla, Le Tallec totiž při výskoku zasáhl Kayu a hrát tak bude Sparta.

72
Důležité

Radonič udělal statisty ze dvou hráčů hostí - obehrál Karavajeva a pak nasadil jesle Dúbravkovi. Od pohromy zachránila Spartu vzdálenější tyč.

73

Kvůli ošetřování jednoho z domácích fotbalistů se nehraje, což Crvene Zvezde pochopitelně vyhovuje.

74
Střídání

Střídání CZ Bělehrad: ze hřiště odešel Nemanja Milič, nahradil ho Marko Gobeljič

75

Plavšičův dloubák spadl na hlavu Janka, který zakončoval v obtížné pozici - jeho slabý pokus nemohl brankáře Borjana ohrozit.

76

Nejaktivnější sparťan Plavšič je poněkolikáté za poslední minuty na trávníku, trápí ho křeče.

77
Střídání

Střídání Sparta: ze hřiště odešel Srdjan Plavšič, nahradil ho Tal Ben Chaim

79

Sparťanskou standardku rozehrál Frýdek, míč však bez zásahu hráče hostí doplachtil až k Borjanovi.

80

Kaya s Marečkem hlavou osvobodili Spartu, která volí kombinaci po zemi od vlastního vápna.

81

Chvíli to vycházelo, ale pak postup hostí přerušil odkopem jeden z beků CZ.

82

Horké chvilky připravil sparťanům Dúbravka, který si mimo vápno přihrával s Kayou a jeden pas poslal těsně kolem špičky kopačky napadajícího Boakyeho.

83

Lafata se šikovně zbavil soupeře a vyslal do běhu Ben Chaima, ten však po souboji se Stojkovičem upadl. Píšťalka sudího nicméně - Izraelcovým protestům navzdory - zůstala němá.

84

Gobeljič na druhé straně nepřešel přes Štetinu, který si v tvrdém souboji pomohl nedovoleně.

85

Jovičič natáhl ke střele zpoza šestnáctky, jeho rána pravačkou ale mířila hodně vedle Dúbravkovy brány.

86

Mareček posunul míč Lafatovi, který pasem z vlastní poloviny hledal Ben Chaima. Neúspěšně. Dál tak kombinují domácí.

87
Střídání

Střídání CZ Bělehrad: ze hřiště odešel Richmond Boakye, nahradil ho Aleksandar Pešič

88

K Ben Chaimovi se snesl míč uvnitř pokutového území, střídající hráč vypálil levačkou z voleje nad.

90

Frýdkův centr z pravé strany se snášel do nebezpečného prostoru, kde ovšem chyběli sparťané.

90

Ještě se budou hrát tři minuty, které nastavil sudí Lapochkin.

90

Civič poslal do pokutového území vysoký míč, který mířil na Janka, ale útočníka hostí uhlídal Le Tallec.

90

Díky za pozornost, vážení čtenáři. Na shledanou někdy příště u dalšího on-line přenosu (nejen) z fotbalové Evropské ligy zde na iDNES.cz. Příjemný zbytek čtvrtečního večera.

90

Počet diváků 0

90

Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 2:0

Vzájemné zápasy

3. srpna 2017 19:00Sparta-CZ Bělehrad 0:1
27. července 2017 20:30CZ Bělehrad-Sparta 2:0
Play-off

3. předkolo Evropské ligy

Skënderbeu Korcë
Skënderbeu Korcë
2:1
Crvena Zvezda Bělehrad
CZ Bělehrad
0:1
Crvena Zvezda Bělehrad
CZ Bělehrad
2:0
Skënderbeu Korcë
Skënderbeu Korcë
2:1