Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dobrý večer, vítejte u semifinále mistrovství světa. Narazí se na sebe mužstva, která postoupila až po penaltovém rozstřelu. Chorvatsko porazilo favorizovanou Brazílii po remíza 1:1 v rozstřelu 4:2, Argentina zdolala Nizozemce po remíze 2:2 v rozstřelu 4:3.

Chorvaté osnují plány, které by je po hvězdném Neymarovi z Brazílie přenesly přes další prvotřídní hvězdu Lionela Messiho. Neplánují na něho hrát osobní obranu, naopak se hodlají zaměřit na všechny hráče jihoamerického mužstva „Nemáme ještě konkrétní plán na zastavení Messiho. Obvykle se nesoustředíme na jednoho hráče, ale celý tým. Argentina nerovná se pouze Messi, mají řadu skvělých hráčů. Musíme zastavit celý tým Argentiny,“ řekl na tiskové konferenci útoční Bruno Petkovič.

Týmy se na MS dosud utkaly dvakrát ve skupině. V roce 1998 zvítězili Jihoameričané 1:0, o 20 let později naopak prohráli 0:3.

„Nemusíme se nikoho bát. Tajemstvím našeho úspěchu je naše soudržnost. Nehrajeme jako tým, ale jako rodina. Máme velkou motivaci, aby naše země mohla být hrdá,“ prohlásil sedmadvacetiletý obránce Josip Juranovič. „Prošli jsme dvěma prodlouženími a rozstřely. Proti Brazílii jsme inkasovali ve velmi složitém čase. Ale pokaždé jsme si řekli, že jdeme dál a dokážeme to. Takové sebevědomí nám hodně pomáhá,“ uvedl Petkovič.

ArgentinaArgentina(4-4-2)

Emiliano Martínez
o hráči
26 Molina
Molina
o hráči
86. min Foyth o hráči
o hráči
74. min Palacios o hráči
Fernández
o hráči
Paredes
o hráči
62. min Lisandro Martínez o hráči
Mac Allister
o hráči
86. min Correa o hráči
10 Messi
Messi
o hráči
Álvarez
o hráči
74. min Dybala o hráči

o hráči
46. min Oršič o hráči
10 Modrič
Modrič
o hráči
81. min Majer o hráči
Brozovič
o hráči
49. min Petkovič o hráči
Kovačič
o hráči
Pašalič
o hráči
46. min Vlašič o hráči
Kramarič
o hráči
72. min Livaja o hráči
Perišič
o hráči

Rozhodčí: Orsato - Carbone, Giallatini

Argentinci na sebe upozornili nejen svými stále rostoucími výkony, ale také velkými výstřelky po závěrečném rozstřelu ve čtvrtfinále proti Nizozemsku. Jako vítězové neunesli, že se je protivníci snažili rozhodit, a vyřazeným Nizozemcům se teatrálně vysmívali. V utkání a po něm padlo celkem sedmnáct žlutých karet a mezinárodní federace FIFA za to zahájila disciplinární řízení.

Sedminásobný držitel Zlatého míče Messi věnoval postup do semifinále mistrovství světa přes Nizozemsko i zesnulé argentinské legendě Diegu Maradonovi. Nyní se pokusí ho na hřišti napodobit a dovést Argentinu k titulu mistrů světa. Naposledy se to aktuálním jihoamerickým šampionům povedlo v roce 1986. „Diego to seshora sleduje a fandí nám. Věřím, že to tak zůstane až do samého konce a že nás to dovede k cíli,“ uvedl Messi.

Messi ve své bohaté kariéře získal řadu trofejí včetně vítězství v Lize mistrů a loňského prvenství na jihoamerickém šampionátu, zlato z mistrovství světa mu ale stále chybí. V roce 2014 Argentinci neuspěli ve finále a na titul z MS čekají od roku 1986.

„Chorvatsko je velmi těžký protivník. Mají skvělé a zkušené hráče, velmi dobře se znají. Navíc mají stále stejného trenéra jako na minulém světovém šampionátu. Je to semifinále mistrovství světa, to je vždy složité,“ řekl také Messi.

1

Začal první poločas utkání Argentina - Chorvatsko

1

Chorvati začali výkopem a po minutě rozehrávají od vlastní branky.

2

Už se do akce dostala i Argentina a také ta volí rozehrávku přes brankáře.

2

Po 120 vteřinách první útočná akce. Molina se vysunul po pravém křídle až k chorvatské brance, v rychlosti nedokázal přesně nacentrovat.

3

Po chvilce Molina i v defenzivní akci, u postranní lajny zastavil tělem Perišiče.

4

Za nákopem k chorvatské brance spěchal Tagliafico, blíž k míči však měl brankář Livakovič. Pohodlně zasáhl rukama.

4

Messi si doběhl až skoro k rohovému praporku vedle argentinské branky, aby pomohl rozehrávce svého týmu.

6

Chorvati jsou zatažení, čekají na své hvězdné protivníky.

7

De Paul šel přímo před chorvatskou lavičkou skluzem pod nohy chorvatskému hráči, ten stačil nadskočit.

7

Píská se až o několik vteřin později zákrok na Tagliafica.

8

Chorvati se sice snaží hrát především na jistotu, ale úplně suverénně si při tom nepočínají. Argentina se snaží rychle napadat.

10

Sosa si chtěl narazit s Kramaričem, zpátky už přihrávku nedostal. Na tom posun Chorvatů kupředu ztroskotal.

10

Před argentinskou branku letěl dlouhý aut, ideálně se k němu postavil bránící Romero.

12

Chorvati umí hrát i dopředu, jak nyní přesvědčují při akci středem hřiště.

12

Sosa si přehodil balon na pravačku, centrem nastřelil Paredese.

13

Argentinci si počkali na Brozoviče, zastavili ho a sami jdou dopředu.

13

Modrič chtěl vypíchnout míč Mac Allisterovi, jenže nechal v souboji nohu. I když omluvně zvedá ruce, je to faul.

14

Stejně tak se odpískání faulu dožaduje před chorvatským vápnem Messi, jehož pád před obráncovu nohu rozhodčí nechává být.

16

Juranovičův pas srazil bránící Argentinec do zámezí, uvidíme rohový kop.

16

Ani po něm neregistrujeme přímé ohrožení některé z branek. Číhajícího Lovrena si Argentinci na zadní tyči pohlídali.

18

Pokračuje oťukávání a taktické šachy. Semifinále zatím nijak úchvatnou podívanou nenabízí.

20

Překvapením a zároveň plusem pro Chorvatsko může být, že se jeho hráčům daří držet víc míč na kopačkách. Tím pádem nedovolují Argentině vyvíjet tlak.

20

Brozovič šel za odraženým balonem dravěji než jeho strážce, proto mohou Chorvaté na útočnou polovinu.

21

Tam se Sosa při kombinaci dostal až za postranní čáru. Zkusit to může zase Messiho parta.

22

Messi po narážečce asi patnáct metrů před chorvatským vápnem hrozil svojí levačkou, přihrávkou hledal nabíhajícího spoluhráče. Obrana včas zasáhla.

23

Messi se rozhodl víc vložit do dění, hned je zápas na chorvatské polovině rychlejší a hrozí dramatičtější situace.

24

Tagliafico vyrazil po levém křídle, stáhl se s ním Juranovič.

25

První střelu na branku má na svědomí argentinský záložník Fernández. Gólmana Livakoviče protáhl, přinutil ho ke skoku k levé tyči, avšak nezaskočil ho.

26

Kovačičova bojovnost přenesla Chorvaty na útočnou polovinu. Tři Argentinci ho nedokázali oddělit od míče.

28

Modričův centr Argentinci odvrátili, což jim umožňuje jít rychle do kontru.

28

Modrič okamžitě zabral směrem dozadu, kde dokázal narušit argentinskou akci.

30

Po sérii pěkných přihrávek Chorvatům odskakuje balon a letí směrem k argentinské brance, kde odkopem reaguje Emiliano Martínez.

31

Modrič dal napadajícímu hráči jesle, jeho akce má okamžitý ohlas v hledišti.

31

Perišičův dloubáček skončil na horní síti. Chorvat se ještě zlobí, že to není rohový kop, ovšem není k tomu důvod.

32
Důležité

Penalta pro Argentinu! Chorvatská obrana neuhlídala Álvareze, který šel sám na gólmana, obhodil ho a naběhnutím do něho si došel pro faul.

32
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Dominik Livakovič (Chorvatsko)

32
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Mateo Kovačič (Chorvatsko)
Karta za protesty.

33

Penaltu bude zahrávat Messi.

34

Lionel Messi (Argentina) proměnil pokutový kop. Argentina - Chorvatsko 1:0
Nechytatelnou ranou do horního rohu branky posílá Messi favorita do vedení. Livakovič tam natahoval ruku, ale dosáhnout nemohl.

37

Chorvatsko se rozmístilo po útočné polovině. Bude se snažit zklidnit hru, otřepat se a pokud možno vyrovnat.

38

Přenesení hry na levou stranu a Sosův centr, to je docela častá kombinace Chorvatska. Bránící Argentinci zatím na centry do vápna stojí dobře.

39

Roh pro Chorvaty.

39

Julián Álvarez (Argentina) vstřelil gól. Argentina - Chorvatsko 2:0
Chytat Álvarezovy brejky se Chorvatům v první půli nedaří. Po ubráněném rohu vyrazili Argentinci dopředu, na polovině hřiště převzal míč Álvarez, před brankou se mu ho dva bránící hráči snažili ukopnout, ale Álvarez šel jako tank a silou zblízka překonal i Livakoviče.

41

A Argentina vyráží k dalšímu kontru, vede ho Messi. Sice je faulován, v ponechané výhodě pokračuje jeho tým kupředu.

42

Po sražené De Paulově střele je zde rohový kop.

42
Důležité

Messi našel na první tyči Mac Allistera, jehož hlavičku likviduje Livakovič fantastickým zákrokem na brankové čáře!

43

Po zákroku chorvatského brankáře skočil míč těsně vedle tyč, značí to další roh.

43
Důležité

A po něm další gólovka, centr směřující do branky vyráží Livakovič zpod břevna!

44

Další roh Chorvati přežili, čímž jsou z nejhoršího venku.

45

Argentinci mají výborný pohyb po celém hřišti. Gvardiol dokázal na poslední chvíli nahrát brankáři, jinak ho dvojice soupeřů mohla obrat.

45
Důležité

Chorvatsko mohlo snížit! Emiliano Martínez musel rychle reagovat u své levé tyče a vyrazit tečovanou Juranovičovu střelu. Perišičova dorážka pak směřovala do boční sítě.

45

Nastavují se čtyři minuty.

45

Álvarez si naběhl do ofsajdu.

45

Perišič zazdil nadějnou chorvatskou akci, nevytvořil z ní ani střelu, ani nahrávku. Míč končí za argentinskou brankou.

45

Messi si ještě vodí Chorvaty nedaleko rohového praporku, až ve výrazné početní přesile ho bránící hráči dokázali alespoň faulovat.

47

Modrič se chystá poslat balon před argentinskou branku ze standardky.

47

I když se centr stáčel směrem od branky, dostal se k němu brankář Emiliano Martínez dost suverénně.

49
Střídání

Střídání Chorvatsko: ze hřiště odešel Marcelo Brozovič, nahradil ho Bruno Petkovič

52

Chorvati se snaží zvyšovat tempo, přihrávkami rozhýbat argentinskou obranu.

53

Vlašičův sražený centr se snesl přímo do míst, kde si pro míč došel Emiliano Martínez.

55

Lovren dal do přenesení hry na Perišiče příliš velkou sílu, balon skončil až v zámezí.

56

Argentina zůstává u úspěšné taktiky bleskových výpadů. Álvarez hledal Fernándeze, kterému přihrávka odskočila.

58
Důležité

Messi si na hranici velkého vápna narazil se spoluhráčem, v čisté šanci tlačil míč k tyči po Livakovičově pravici, gólman jeho zakončení vyrazil. Messi mohl dát gól, přestože ho zákrokem lehce rozhodil Gvardiol.

59

Chorvati se snaží, působí však proti zformované obraně bezradným dojmem.

60

Gvardiol na útočném výpadu, vedl ho však moc váhavě. Než si vybral, komu přihraje, oddělil ho od míče Álvarez.

61

Modrič se ještě nevzdává, u levé lajny ho musel faulem zastavit Paredes.

62
Střídání

Střídání Argentina: ze hřiště odešel Leandro Paredes, nahradil ho Lisandro Martínez

63
Důležité

Lovrenovu šanci po dobrém náběhu likviduje včasným startem proti míči a jeho vyboxování Emiliano Martínez.

65

Kramarič už byl s míčem v pokutovém území Argentiny, obrana ho vystrkala zpět do pole.

66

Opět je z ubránění šance brejk Argentiny, Álvarez ho potáhl po levém křídle.

67

Akce skončila faulem na Modriče.

68

Nejaktivnější argentinský hráč Álvarez se snažil udržet míč zády k chorvatské brance, hledal přibíhajícího Messiho.

68
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Cristian Romero (Argentina)

69

Julián Álvarez (Argentina) vstřelil gól. Argentina - Chorvatsko 3:0
Messi fantastickou individuální akcí zřejmě rozhoduje zápas! Z křídla od lajny utekl Gvardiolovi až k pokutovému území, tam ho doslova ukličkoval a protáhl se kolem něho do pokutového území, kde předložil balon Álvarezovi, Tomu stačilo jen placírkou přesně zakončit.

71
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Nicolas Otamendi (Argentina)

72
Střídání

Střídání Chorvatsko: ze hřiště odešel Andrej Kramarič, nahradil ho Marko Livaja

73

Perišič prostřelil čtyřčlennou zeď, která se před ním rozestoupila, po zemi trefil prostor branky, dobře viditelná rána z dálky však neměla jak brankáře Argentiny překvapit.

74
Střídání

Střídání Argentina: ze hřiště odešel Rodrigo De Paul, nahradil ho Exequiel Palacios

74
Střídání

Střídání Argentina: ze hřiště odešel Julián Álvarez, nahradil ho Paulo Dybala

75

V hledišti hlasitým zpěvem chorálů oslavují argentinští fanoušci, postup Messiho a spol. se zdá být jen otázkou času.

76

V nastalém veselí se pokusil o další atak Perišič, jeho další střela mu vůbec nesedla.

78

Argentinci teď nechávají Chorvaty hrát, ovšem zdeptaným mužům v modrém se nedaří přejít přes jejich obranu.

79

Oršičův pokus o technickou střelu končí za brankou.

80

Modrič napřáhl ke střele v okamžiku, kdy už před ním stál bránící Mac Allister, a ten mu ránu srazil zpátky zprudka do obličeje.

81
Střídání

Střídání Chorvatsko: ze hřiště odešel Luka Modrič, nahradil ho Lovro Majer

83
Důležité

Dybalovi se při pokusu o zpracování přihrávky trochu zamotal míč mezi nohy, přesto dokázal uvolnit Dybalu a ten bez přípravy jen těsně minul chorvatskou branku.

85

Perišičův centr Romero jen zvedl před argentinskou branku, takže ho Tagliafico raději odklidil na roh.

85
Důležité

Lovren dobíhal na zadní tyč, kde mu však chyběl půlkrok. Jen těsně nedokázal míč srazit do branky, ve zlosti pak uhodil dlaní do trávníku. Chorvatům dnes není přáno.

86
Střídání

Střídání Argentina: ze hřiště odešel Alexis Mac Allister, nahradil ho Ángel Correa

86
Střídání

Střídání Argentina: ze hřiště odešel Nahuel Molina, nahradil ho Juan Foyth

89

Ani střídající Majer nedokázal změnit trudný vývoj události pro Chorvatsko, jeho tečovanou střelu kryje Emiliano Martínez na zemi.

90

Messi to zkoušel středem, balon mu odskočil. Chorvatští stopeři startují protiútok.

90

Ještě se bude hrát pět minut.

90

Chorvati mají po Tagliaficově zásahu roh, už ale vypadají smířeně.

90

Majer zahrál na bližší tyč, tam zasahují Argentinci.

90

Vlašič po srdnatém rozbourávání argentinské obrany pálí vedle.

90

Ještě minuta hry, před argentinskou lavičkou se k chorálům fanoušků připojili i hráči vítězného celku.