První zápas českých fotbalistů v elitní úrovni Ligy národů. Předchozí dva ročníky hrálo Ligu B, poprvé skončili ve skupině druzí za Ukrajinci a před Slováky. Podruhé skupinu před Skotskem, Izraelem a Slovenskem vyhráli a postoupili. Los jim určil silné protivníky z Pyrenejského poloostrova a Švýcarsko, které patří mezi evropský nadprůměr dlouhodobě.

Čeští fotbalisté v úvodním utkání Ligy národů proti Švýcarsku nastoupí v sestavě: Vaclík - Zima, Brabec, Krejčí - Coufal, Sadílek, Souček, Zelený - Jankto, Kuchta, Hložek

Trenér Šilhavý pro dnešek nemohl počítat s Václavem Jemelkou, který má lehčí virózu. Na lavičce má proto jen jedenáct náhradníků.

Do výkopu zbývá padesát minut. Tribuny se plní pozvolna, před stadionem je totiž bohatý doprovodný program. Bude tu až do nedělního zápasu se Španělskem.

Sadílek
84. min Kalvach o hráči
21 Zelený
Zelený
86. min Matějů o hráči
14 Jankto
Jankto
68. min Lingr o hráči
10 Kuchta
Kuchta
68. min Pešek o hráči
Hložek
86. min Jurečka o hráči

Rodríguez
86. min Lotomba o hráči
15 Sow
Sow
68. min Zuber o hráči
Freuler
10 Xhaka
Xhaka
17 Vargas
Vargas
86. min Seferovic o hráči
5 Okafor
Okafor
68. min Shaqiri o hráči
7 Embolo
Embolo
90. min Gavranovic o hráči

Rozhodčí: Siebert - Seidel, Foltyn
Počet diváků: 12 236

Český útočník Adam Hložek právě dnes dokončil přestup ze Sparty do Bayeru Leverkusen, kde podepsal pětiletou smlouvu. Ukáže se novému klubu?

Brankář Tomáš Vaclík dnes nastupuje k 50. utkání v reprezentačním dresu.

Jako první se šli rozcvičit Češi. Od Švýcarů jsou na hřišti zatím jen brankáři. Do výkopu zbývá 40 minut.

Švýcaři už jsou také na trávníku a trénují střelbu, Češi pomalu zamířili do kabin. Do výkopu zbývá čtvrt hodiny.

Teď už jsou obě mužstva v kabinách a chystají se na nástup. Moderátoři v Edenu představili sestavy Švýcarska i Česka. Výkop se blíží.

Týmy jsou zpět na trávníku. Zazněly státní hymny, hráči se pozdravili a už jen zapózují fotografům, než začne zápas.

Výkop bude mít český národní tým.

1

Začal první poločas utkání Česko - Švýcarsko

1

Souček prohrál hlavičkový souboj se Schärem, Zelenému pak balon přeskočil nohu do autu.

1

Kuchta dostal presinkem Sommera pod tlak. Widmer jeho nahrávku u lajny nezpracoval.

2

První střelu si však připisují Švýcaři. Vargas si zleva navedl míč na pravačku, ale Vaclík zvládl zasáhnout.

3

Souček hlavou získal míč na půlce, Hložek ho předal Kuchtovi. Toho hosté dostoupili, ale Češi budou kopat roh.

4

Domácí rozehráli nakrátko, nakonec centroval Zelený a po něm Jankto, oba míče Švýcaři odvrátili.

5

Rodríguezův centr z levé strany jen proletěl českým vápnem.

6

Zelený se snažil prostrčit balon na Kuchtu. Myslel to chytře, za Elvediho paty, ale ten stačil zabrzdit a přihrávku přerušit.

7

Hložek si došel pro faul, Freuler ho zezadu přistrčil. Co Češi vymyslí ze standardky?

8

Spíš nic. Míč se dostal k Zimovi, který ho vyvezl, ale pak zbrkle odeslal do strany.

8

Nakonec z toho ale přece jen byla střela. Jankto hlavičkoval nad Sommerovu bránu.

10

Vynikající Vaclík právě vychytal v samostatném úniku Embola! Ten šel sice trochu z úhlu, přesto to byla jasná gólová příležitost.

11

Jan Kuchta (Česko) vstřelil gól. Česko - Švýcarsko 1:0
Coufal hodil z autu do vápna oblouček. Elvedi podskočil a Schär odskočený balon pouze tečoval, Kuchta ho na zadní tyči doklepl do brány.

14

Schärovi se dnes vůbec nedaří. Teď promáchl balon, který si pro sebe vzal Kuchta. Jeho nahrávka do vápna na Hložka však neprošla.

15

Češi kombinací vzdorovali švýcarskému napadání, Krejčí ale pak dal Hložkovi příliš prudký balon.

16

Sow na hranici vápna padl po kontaktu se Zeleným, sudí Siebert ale jen máchl rukou na znamení, že má švýcarský záložník zase vstát.

18

Coufal měl před sebou dálnici, jeho klubový i reprezentační spoluhráč Souček mu ovšem nedokázal dát přesný balon.

19

Xhaka přišlápl nohu hbitému Hložkovi, poté se mu sportovně omluvil.

20
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Jakub Brabec (Česko)

21

Souček si naběhl na pravé křídlo, odkud po povedené kombinaci hledal ve vápně Hložka. U míče byl ovšem první Widmer.

22

Češi měli k dispozici ještě přímý volný kop, Sadílkův centr se ovšem neuchytil.

23

Českým vápnem proskákal nebezpečný míč od Vargase. Krejčí raději stehnem sklepl na roh.

24

Švýcaři si roh zopakují, ani jeden centr Rodríguezův centr neprošel do vápna.

24

Teď ovšem hosté zkusili signál a jeden z hráčů Švýcarska střílel úplně sám, nepropálil však hradbu domácích hráčů před Vaclíkem.

25

Sommer si očividně ještě nezvykl na Kuchtův styl hry. Český útočník zase napadal na sto procent, jak je mu zvykem, a zblokoval jeho rozehrávku.

26

Vaclík trochu zaspal, ale nakonec Brabcovi ve vápně vypomohl a sklouzl se pro balon.

27

Za hlavu se chytá Jankto. Z úhlu pořádně vyděsil Sommera, který proti jeho ráně pravačkou musel zasáhnout.

28

Hložek pořádně zabojoval a Češi mohli být ve slibné pozici. V tu chvíli ale Součkovi pod nohy vletěl Elvedi a čistým skluzem ve vápně akci přerušil.

30

Posledních pár minut hrají s míčem Švýcaři. I proto, že se domácím teď nepovedl aut.

31
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Nico Elvedi (Švýcarsko)

32

Jankto ustrážil míč v pravém rohu pro Čechy. TI mohou pokračovat z autu.

34

Výbornou práci Kuchty mohl zužitkovat Jankto, který ale po jeho prostrčení levačkou Sommera neobstřelili. Roh pro Česko.

35

Kuchta je teď trochu za otloukánka. Před chvílí po zákroku na něj viděl žlutou kartu Elvedi, tentokrát ho zase zboural Schär.

37

Embolo poněkud zbytečně na půlce dojel rozehrávajícího Brabce. Češi zůstanou u míče, protože rozhodčí postřehl faul.

38

Jankto se natahoval ve vápně za dlouhou nahrávkou z hloubi pole, ovšem nedosáhl.

40

Sow na pravém křídle v souboji s Brabcem neuspěl, rozehrávat bude Vaclík.

41

Další švýcarský pokus o útok také skončil neúspěchem. Vargas si pro přihrávku šel z ofsajdu.

43

Rodríguez centroval nezvykle pravačkou a o akrobatické zakončení se pokoušel Embolo. Na penaltě ovšem promáchl.

44

Noah Okafor (Švýcarsko) vstřelil gól. Česko - Švýcarsko 1:1
Okafor si našel ve vápně vypadlý balon, ještě si vylepšil pozici a ránou z malého vápna o břevno nedal Vaclíkovi šanci.

45

První poločas bude nastavený o jednu minutu.

45

Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 1:1

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Česko - Švýcarsko

46

Druhý poločas zahájili Švýcaři. Obě mužstva nastoupili beze změn.

46

Vargas stihl ve vápně křižnou nahrávku a zkusil nachytat Vaclíka střelou do protipohybu. Český brankář se ovšem nenechal.

47

Míč si ve druhé půli osahal už i Sommer, který na malém vápně sebral Kuchtův přízemní centr.

48

Tohle byla od Brabce klíčová hlavička. Pokud by balon netečoval, Embolo by se ocitl v jasné příležitosti.

49

Xhaka si situaci sám zkomplikoval, vysvobodil ho však faul napadajícího Hložka.

50

Po rohovém kopu Švýcarů se Češi ubránili, tlak soupeře ale trval dál. Rodríguezův centr doletěl k Coufalovi, který balon sklepl Vaclíkovi hrudníkem.

51

Vargas si v souboji se Zimou pomáhal rukama. Rozhodčí Siebert foukl do píšťalky.

53

Další Vargasův faul přišel už na švýcarské polovině hřiště. Jeho obětí se stal Jankto.

54

Coufal se z nařízeného přímáku snažil najít ve vápně Součka, tomu však pomezní odmával ofsajd.

54

Sadílek dostihl Zeleného míč za obranu a levačkou našel ve vápně Hložka. Jeho tečovaný pokus skončil v boční síti.

55

Rohový kop rozehráli Češi nakrátko k Coufalovi, který balon zpoza vápna napálil do tyče.

57

Češi mají poslední minutu a půl balon pod kontrolou a trpělivě s ním kombinují.

58

Djibril Sow (Švýcarsko) vstřelil vlastní gól. Česko - Švýcarsko 2:1
Jankto si vyměnil na pravém křídle balon se Sadílkem a odcentroval. Míč se odrazil od zad Sowa a překvapený Sommer už nestačil zareagovat. I kvůli tomu, že se za balonem dral Kuchta, který na něj také nedosáhl.

59

Ke střele za hranicí velké vápna natáhl Hložek, mířil ale nad.

63

Švýcaři se prokombinovali k akci po pravé straně. Widmer zkusil ostrým centrem oslovil Embola, který ovšem nedosáhl.

65

Vaclík zase podržel výborným zákrokem svůj tým. Embolo prostrčil balon do vápna Widmerovi, který přízemním pokusem českého gólmana neprostřelil.

66

Z nebezpečí domácí ještě nebyli. Po rohu hlavičkoval zcela volný Schär, ovšem kousek vedle levé tyče.

70

A střídáním hráčů to nekončí. Hlavní sudí Siebert má potíže se stehenním svalem a ukázal směrem ke kolegům, že potřebuje vyměnit. Duel dopíská čtvrtý rozhodčí Harm Osmers.

73

Stále se nehraje, hráči se snaží udržet v teple.

74

Tak už mohl Osmers konečně dát pokyn ke hře. Rozehrával hostující Elvedi.

75

Zuber se zapojil do hry na levé straně hřiště. Odcentroval však pouze do autu.

77

Švýcaři si začínají vytvářet tlak, Češi jsou teď hluboko zalezlí v ve svém vápně.

Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Ladislav Krejčí (Česko)
Krejčí špatně vhodil aut a pak zahodil balon.

81

Pešek ještě vybojoval míč v rohu hřiště a zkusil ve vápně najít Hložka. Nepovedlo se.

82

Krejčí si ublížil v souboji s Embolem a zůstává ležet. Švýcaři však za mohutného pískotu pokračují ve hře.

83

Krejčí už dokulhal zpět, aby pomohl bránit rohový kop.

84

Za domácí obranou se zase zjevil Embolo, který ani tentokrát na Vaclíka nevyzrál. Další roh pro Švýcarsko.

84

Střídání Česko: ze hřiště odešel Michal Sadílek, nahradil ho Lukáš Kalvach

86

Rodríguez prostrčil míč do vápna Vargasovi, který ho sotva stihl. Ve skluzu ho ale ještě o Brabce poslal na roh.

86

Střídání Švýcarsko: ze hřiště odešel Ricardo Rodríguez, nahradil ho Jordan Lotomba

89

Lingr doběhl vlastní nahrávku, kterou si nemohl vzít Pešek, který byl v ofsajdu, a odcentroval. Na zadní tyči byl ale pozorný Widmer.

90

Hosté se dostali s míčem až do českého vápna, ale nakonec ho zase dali ven, aby mohl stříle Xhaka. Jeho pokus skončil nad břevnem.

90

Vzhledem k prostojům při výměně sudích se bude hrát ještě dalších sedm minut.

90

Střídání Švýcarsko: ze hřiště odešel Breel Embolo, nahradil ho Mario Gavranovic

90

Propadlý centr zakončoval na zadní tyči čerstvý Seferovic, ale nakonec míč vyletěl až do autu.

90

Na druhé straně soupeře přečíslili Češi, jenže Lingrovi rána levačkou vůbec nesedla.

90

Ještě jeden rutinní zákrok pro Vaclíka, který lapil centrovaný míč Švýcarů.

90

Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 2:1

90

Čeští fotbalisté vstoupili do nového ročníku Ligy národů vítězně! Při brankách měli trochu štěstí, navíc je podržel i brankář Vaclík, po výhře 2:1 ale získali první tři body do tabulky. V neděli budou hrát znovu v Edenu se Španělskem.

90

Z online reportáže je to vše. Děkujeme za pozornost a u dalších utkání na shledanou!

27. září 2022 20:45Švýcarsko-Česko 2:1
2. června 2022 20:45Česko-Švýcarsko 2:1
7. června 2008 18:00Švýcarsko-Česko 0:1