Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 16. května 2022 Přemysl

Online reportáž

Fotbalové Euro do 21 let v Česku za pár minut vypukne. Na stadionu v Edenu nastoupí česká reprezentace proti Dánsku. Průběh zahajovacího zápasu mistrovství Evropy do 21 let můžete sledovat minutu po minutě. Hezkou zábavu a příjemný večer.

Čeští fotbalisté nastoupí v následující sestavě: Koubek - Kadeřábek, Brabec, Baránek, Hybš - Frýdek, Petrák, Zmrhal, Přikryl, Krejčí - Kliment. Dvě poslední neznámé tedy jsou: na hrotu Kliment, v brance Koubek.

"Hráči už se nemůžou dočkat a jsou připravení vydat ze sebe maximum," slíbil kouč národního týmu Jakub Dovalil. "Dánsko od doby, kdy ho převzal trenér Jess Thorup neprohrálo. Hráčům jsme zdůrazňovali, že každá série musí jednou skončit. Kdyby skončila 17. června 2015, tak by se nikdo nezlobil."

Co je ve hře? Kromě medailí ze samotného mistrovství také postup na olympijské hry, které se příští rok konají v Riu. "Olympiáda je pro nás jeden z velkých cílů," přiznal kapitán Jakub Brabec. Postup do Brazílie přinese první nebo druhé místo ve skupině.

Sestavy a rozestavení

Česko 21Česko 21(4-5-1)

1 Koubek
Koubek
o hráči
Kadeřábek
o hráči
5 Brabec
Brabec
o hráči
Baránek
o hráči
82. min Jánoš o hráči
19 Hybš
Hybš
o hráči
11 Frýdek
Frýdek
o hráči
Petrák
o hráči
Přikryl
o hráči
62. min Trávník o hráči
8 Zmrhal
Zmrhal
o hráči
Krejčí 1992
o hráči
76. min Skalák o hráči
Kliment
o hráči

Dánsko 21Dánsko 21(4-3-3)

Busk Jensen
o hráči
2 Scholz
Scholz
o hráči
Sörensen
o hráči
25. min Christensen o hráči
Vestergaard
o hráči
Knudsen
o hráči
Christensen
o hráči
15 Thomsen
Thomsen
o hráči
Höjbjerg
o hráči
Poulsen
o hráči
Fischer
o hráči
57. min Sisto o hráči
18 Falk
Falk
o hráči
89. min Berggreen o hráči

Rozhodčí: Marciniak - Sokolnicki, Listkiewicz
Počet diváků: 15 987

Náhradníci
Česko 21

Do výkopu zbývá deset minut, ale na trávníku už je rušno. Prvnímu zápasu předchází zahajovací ceremoniál s tanečníky, spoustou modrých a bílých balónků či vlajkami zúčastněných států. Středový kruh vyplňuje oficiální logo turnaje.

Konec oficialit, jde se na to. Fotbalisté obou týmů přicházejí na trávník. Utkání za pár minut začne. Nejprve ale ještě hymny obou zemí, nejprve dánská, pak česká.

Kapitáni obou týmů losují ve středovém kruhu. Na tribuny se stále trousí fanoušci. Volných červených sedaček však zatím svítí docela dost.

1

Začal první poločas utkání Česko 21 - Dánsko 21

1

A už se hraje! Mistrovství Evropy do 21 let, největší fotbalová akce, jakou může Česko v současnosti pořádat, začíná.

1

Výkop měli Dánové. A po chvíli se pustili do útočné akce po pravé straně, Poulsena zastavil Baránek. Sice faulem, ale Dánové ze standardní situace nic nevytěžili.

2

Poté, co skončil míč v zámezí, rozehrával od své branky gólman Koubek. A brzy se k němu míč vrátil po malé domů.

3
Důležité

První střela zápasu, jejím autorem je Kliment, který nastoupil na hrotu. Akci předcházel důležitý souboj, v němž míč vybojoval Brabec. Ač faulován, získal míč a pak už Kliment po kličce pálil ze sedmnácti metrů. Gólman Busk míč tlumil nadvakrát v náruči.

4

Český kapitán zůstal po zákroku na trávníku, potřeboval i menší ošetření, takže odkulhal za postranní čáru.

4
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Jonas Knudsen (Dánsko 21)
A předchozí faul na Brabce měl i žlutou dohru. Dánský bek dostal za ostrý zákrok kartu.

5

Český útok po pravé straně: táhne ho Kadeřábek. Jeho centr však ke Klimentovi nedolelěl, dánští zadáci míč odvrátili.

6

Druhý neúspěšný pokus o akci po pravé straně. Po pozvolné rozehrávce u půlící čáry letěl pas dopředu, ale byl příliš dlouhý.

7

Tak teď po levé straně. Neprve zkoušel centroval Hybš, ale situaci pohlídal Sörensen. Pak ještě míč vybojoval Petrák, ale ani tentokrát se český tým dopředu nedostal.

8

Náznak rychlého protiútoku dánského mužstva hasí Kadeřábek. Rychle se vrátil zpátky, vypíchl míč a odehrál ho k brankáři Koubkovi.

9

Nešťastná srážka ve vzduchu teď přerušuje hru. Krejčí se nedohodl s Klimentem, oba se odrazili do vzdušného souboje a chtěli hlavičkovat, ale za letu se srazili hlavami.

10

Oba jsou trochu otřeseni, ovšem zřejmě budou pokračovat bez problému.

11

Levý bek Knudsen dvakrát házel aut od postranní čáry, ale ani jednou se Dánové blíž ke Koubkově brance nedostali.

12

Teď to po pravé straně zkoušel Falk, ale ani on se neprosadil. Zatím kromě Klimentovy střely chybí šance.

13

Což platí i teď o rychlé akci české reprezentace, kterou rozjel Kadeřábek. Ale když se míč dostal před pokutové území dánského týmu, Dánové akci přeťali a odpálili míč.

14

Dánové postupují středem hřiště, ale míč ztrácejí a ....

15
Důležité

... a rodí se český brejk. Frýdek hned posílá míč dopředu na Klimenta, který má však dánského stopera v zádech a neodpoutá se mu. Naopak je pod tlakem, zakončuje před pokutovým územím a střílí nad.

16

Český tým bude zahrávat přímý kop. Standardní situaci předcházel faul Sörensena na Přikryla. Ale míč stojí celkem daleko od dánské branky.

17

Frýdek se rozběhl, míč ale jen lehce posunul, po něm centroval Přikryl. V pokutovém území zůstal neobsazený Kadeřábek, ale střela mu nesedla. Vlastně ani pořádně nevystřelil.

18

Hra se na chvíli přerušuje, na trávníku zůstal po souboji s Baránkem ležet Poulsen. Ale bude v pořádku. Jen zřejmě dostal lehce naloženo, když se probíjel k české brance přes trojici protihráčů.

19

Z levé strany centruje Kliment, ale Dánové odvracejí.

20

Hned však následuje další střílená přihrávka do pokutového území, po ní znovu zasahují dánští stopeři, ale tentokrát srážejí míč na roh. Další standardní situace v krátkém čase.

21

Jenže zatímco předtím při přímém kopu byl centr výborný a chybělo lepší zakončení, teď se nepovedlo už rozehrání.

22

První střelecký pokus dánského týmu, ale slovo pokus sedí výstižně. Höjbjerg si navedl míč na pravačku do středu hřiště, vypálil, ale míč poslal vysoko nad.

23

Druhý českých roh krátce po sobě. Veškerou útočnou aktivitu, mimo jiné Frýdků centr ze strany, ukončik Klimentův útočný faul.

24

Roh budou kopat i Dánové. Ti nebezpečně zahrozili po levé straně, nakonec však míč proletěl jen vápnem. Možná trochu zbytečně ho Krejčí odpálil do zámezí vedle branky, zřejmě situaci mohl vyřešit klidněji. Kdyby mu někdo křikl...

25

Ale ani Dánové z rohu nezahrozili. K přetaženému centru se sice dostal Knudsen, ale míč jen sklepl před branku, odkud ho odehrál Baránek.

25

Frýdek přihrává na pravé straně na Krejčího, který se dostává až ke koncové lajně a míč mu za ni nakonec utíká. Už i centroval před branku, ale sudí hru přerušili.

25
Střídání

Střídání Dánsko 21: ze hřiště odešel Frederik Sörensen, nahradil ho Lasse Vigen Christensen

26

Neúspěšný pokus o útočnou akci po pravé straně. Míč měl u nohy Kadeřábek, zkoušel kličku, pak míč raději ještě potáhl, ale přes soupeře ho neprostrčil.

27

Další centr z pravé strany odvrací dánský stoper Vestergaard.

28

Přímý kop pro Dánsko po Petrákově faulu.

29

Höjbjerg poslal pravačkou míč před branku, nikdo na něj ani pořádně nenabíhal. Pro brankáře Koubka to byla snadná práce, jen zaklekl a chytil míč do náruče.

30

Fischerův úmysl o přihrávku vystihl Baránek, následoval hned pas dopředu...

31

... a Kliment se už už uvolňoval o pokutového území. Až přišel faul Vestergaarda.

31
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Jannik Vestergaard (Dánsko 21)

32
Důležité

Čeští fotbalisté se po přímém kopu dostali do šance, v pokutovém území měl míč u nohy Frýdek. Jenže jeho ránu z pravé strany srazil jeden z dánských reprezentantů. Byla to ale slibná příležitost.

33

Naopak dánský útok, který táhl Höjbjerg, skončil v zámezí.

34

Tohle už ale byla mnohem nebezpečnější situace, Dánové dobře zakombinovali a Falk byl v pokutovém území s míčem u nohy. Nebyla to ale úplně ideální pozice na střelu, tak ještě zkusil kličku, ale přes Brabce nepřešel.

35
Góly

Pavel Kadeřábek (Česko 21) vstřelil gól. Česko 21 - Dánsko 21 1:0
Jeden proti pěti, a přece je to gól! Zasloužil se o něj Kadeřábek, který se pustil do akce od pravé postranní čáry. Prošel kolem dvou protihráčů, míč si pustil dál před sebe, Dánové jen přihlíželi. A když už byl před pokutovým územím, zkušil střelu levačkou. Po zemi, ke vzdálenější tyči, kam dánský gólman nedosáhl.

36

Český tým si vedení v prvním poločase zasloužil, byl lepší než Dánové. Přitom i kouč Dovalil před zápasem o soupeři říkal: "Má kvalitní tým. Šance vidím 60:40 ve prospěch Dánska." Zatím to tak neplatí.

37

Za vyrovnáním se Dánové hnali nejprve po pravé straně, ale neúspěšně. Navíc Hybš situaci pohlídal tak, že se bude kopat od Koubkovy branky.

38

Ale přece jen je teď rušněji u pokutového území českého týmu. Teď navíc Dánové vybojovali také roh.

39

Dlouhý aut ze strany, další centr. Hraje se stále u české branky.

40

A je tu i další dánský roh. Po něm ve vzdcuhu zasahuje Baránek a míč prodlužuje za sebe do bezpečí.

41

Situaci teď uklidňuje gólman Koubek, který si dobře došel pro míč. Vestergaard prodloužil míč do pokutového území, Koubek vystartoval z branky a ve výskoku míč chytil.

42

Podobně teď Koubek lapil míč ze země, kdy se do útočné akce pouštěl Poulsen. Navedl si míč, chtěl si obhodit Brabce, ale české duo situaci zvládlo. Brabec soupeře odclonil a Koubek si došel pro míč.

43

Zbývají dvě minuty do konce prvního poločasu a Češi se teď zase dostávají dopředu.

44
Důležité

Český tým mohl vést od dvě branky a měl na to dvě výborné příležitosti. Nejprve po akci Zmrhala a Krejčího propadl míč na hranici pokutového území a jako první byl u něj Přikryl. Bez přípravy pálil pravačkou ke - ze svého pohledu - pravé tyči, ale dánský gólman v pádu skvěle vyrazil. Druhou šanci měl Frýdek, ale Busk byl bleskově na nohách a právě nohama srazil dorážku mimo.

45

A znovu zákrok dánského gólmana Buska. Tuhle střelu skvěle chytil do rukavic.

45

V prvním poločase se nastavují dvě minuty.

45

První ze dvou nastavených minut je pryč.

45

Dobíhají poslední vteřiny avizovaných dvou nastavených minut, když Zmrhal pálí vysoko nad.

45

Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 1:0

45

První poločas na mistrovství Evropy se českým fotbalistům do 21 let povedl. V úvodním zápase vedou nad Dánskem 1:0 po půli. Gól dal levačkou obránce Kadeřábek.

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Česko 21 - Dánsko 21

47

Úvodní akce druhého poločasu patřily dánskému týmu, ale nakonec musel do akce jejich gólman. Po pozvolném přechodu do útoku následovala zbrklá malá domů, při níž měl Busk co dělat, aby míč odpálil.

48

Dánové to zkoušejí po levé straně, kde kombinují Falk a Knudsen. Ale první jmenovaný do v pokutovém území ke střele neprobil.

49

Na druhé straně se pustili dopředu Frýdek a Kadeřábek, ale jejich narážečka skončila příliš prudkou přihrávkou, kterou ani rychlý Kadeřábek nestihl.

50

Na poslední chvíli zastavil Baránek dánskou přihrávku, jinak by už Poulsen mohl jít sám do brejku. Dánové se teď hodně tlačí dopředu.

51

Dánský roh. Centr ale nebyl dobrý, gólman Koubek ho lehce stáhl ze vzduchu.

52

Poulsen vletěl do vápna za dlouhým pasem, udržel ho pro Fischera, ale ten už nevystřelil ani nepřihrál.

53

To na druhé straně Kliment zvládl přesilu dvou obránců, dokonce se dostal i ke střele, ale skákavý pokus z právé strany minul vzdálenější tyč a šel vedle branky.

54

A vedle šla i Fischerova rána ze střední vzdálenosti. Gólman Koubek míč v klidu kontroloval.

55

Falk si ze středu hřiště hezky seběhl na přihrávku, natlačil se do pokutového území, ale pod tlakem českých stoperů se dostal ze střeleckého úhlu, a tak míč vrátil za sebe na Knudsena. Jeho rána je od českého hráče odráží do zámezí. Bude z toho roh, dánský tlak sílí.

56
Góly

Jannik Vestergaard (Dánsko 21) vstřelil gól. Česko 21 - Dánsko 21 1:1
Dánové z náporu na začátku druhého poločasu těží vyrovnání. Přišlo z levé strany, odkud levačkou centroval Knudsen. A před brankou zůstal volný Vesergaard, míč ani nikdo neodvrátil. A dánský stoper měl snadný úkol, míč poslal hlavou zblízka do sítě.

57
Střídání

Střídání Dánsko 21: ze hřiště odešel Viktor Fischer, nahradil ho Pione Sisto

58

Dánové ale zůstávají v náporu i dál. Baránek měl štěstí, když mu míč v pokutovém území přeskočil nohu. Naštěstí pro něj se k němu nedostal nikdo z dánských reprezentantů.

59

A zase nebezpečná kombinace dánského týmu, která volala po pokračování, ale náhradník Sisto se rozhodl pro zakončení a přestřelil.

60

Další akci dánského týmu přerušuje u postranní čáry Zmrhal. Ale dál platí, co v předchozích minutách - Dánové jsou častěji u míče a tlačí se do útoku.

61

Ke Koubkově brance letěl dlouhý aut, Češi se ubránili.

62
Střídání

Střídání Česko 21: ze hřiště odešel Tomáš Přikryl, nahradil ho Michal Trávník

63

Až na krátké okamžiky platí stále stejný popis. Sebevědomý dánský tým je ve druhém poločase rozhodně aktivnější.

64

A když už má český tým míč, zbrdí ho nepřesnost.

65

Kliment v osfajdu. A zase se pouští do akce Dánové.

66

Dlouhý pas odvrací Baránek.

67

Höjbjerg si zkusil pádem říct o penaltu, ale sudí ji nepískl.

68

Poulsen předvedl velmi hezkou individuální akci, prošel až do pokutového území, kde se vyhnul jednomu, pak druhému českému hráči. Na zakončení ale neměl a Sisto pálil nad.

69

Baránek se nešťastně srazil s Petrákem, oba zůstali ležet na trávníku, jejich spoluhráči ale spěchali dopředu. Jenže zase se až k brance nedostali. Sudí vzápětí hru přerušil a běží zkontrolovat stav hráčů.

71

Baránek pomalu odchází za postranní čáru, hraje se dál.

72

Ošemetnou situaci před vlastní brankou řeší Koubek. Letící míč raději boxoval ven z pokutového území. Předtím měl v souboji Hybš s Falkem, který skončil na trávníku, ale sudí faul nepískal.

73

Baránek se vrací zpátky do hry, český tým je kompletní.

74

Trochu klidu pro český tým, dokonce spíš naděje. Češi budou zahrávat přímý kop ze solidní vzdálenosti, přibližně z pětadvaceti metrů.

75

U míče stojí Trávník a Krejčí. Tak kdo?

75

Trávník pravačkou, ale hodně nad.

76
Střídání

Střídání Česko 21: ze hřiště odešel Ladislav Krejčí 1992, nahradil ho Jiří Skalák

77

Kadeřábek udržel na zádech Sista a odstavil ho od míče. Byla by to pro český tým složitá situace, protože dánský náhradník pádil za centrem ze strany.

78

Drobný faul Poulsena. Češi rozehrávají ze středového kruhu.

79

Kadeřábek vhazuje z pravé strany, míč se k němu vrácí a akce pokračuje. Centr ale k nikomu v červeném dresu nedoletěl.

80

Teď naopak Dánové budou mít standardní situaci z dobré pozice. Trávník fauloval pár metrů před šestnáctkou.

81

A další komplikace pro český tým. Baránek zejmě bude muset střídat. Pomalu odchází ze hřiště.

82
Střídání

Střídání Česko 21: ze hřiště odešel Jan Baránek, nahradil ho Adam Jánoš

82

V čase, kdy se přesně přehoupla 81. na 82. minutu, vstoupil na trávník náhradník Jánoš. A jen pár vteřin nato pálil Sisto z přímého kopu. Míč přeletěl zeď, rychle padal, ale ne dost. Skončil nad.

83
Důležité

Český tým mohl prohrávat, nebýt gólmana Koubka. Poulsen předvedl výbornou akci, z hloubi pole táhl míč, dostal se až do šestnáctky, ale jeho nájezd vykryl český brankář.

84
Góly

Pione Sisto (Dánsko 21) vstřelil gól. Česko 21 - Dánsko 21 1:2
Dánové otáčejí průběh zápasu. Gólu, který převrátil skóre, předcházel roh. Centr levačkou se stáčel ke vzdálenější tyči, Zmrhal ho mohl odpálit, ale nevyšlo mu to a dost důrazný nebyl ani při dalším souboji. Až se k míči dostal Sisto a zblízka šikovnou technickou střelou překonal Koubka.

85

Do konce zápasu zbývá pět minut. Dokáží se Češi vrátit do zápasu?

86

Z levé strany zkoušel Frýdek dlouhý aut, ale Dánové se ubránili.

87
Důležité

Už už málem letěly ruce českých fotbalistů nad hlavy, ale Trávník byl ve své šanci v ofsajdu. Po centru ze strany hlavičkoval, gólman Busk míč vyrazil a k dorážce spěchali dva čeští hráči. Ale Trávník byl opravdu v ofsajdu, sudí hru přerušili správně.

88

Počet diváků 15 987 (83 % z kapacity 19 370)

89
Střídání

Střídání Dánsko 21: ze hřiště odešel Rasmus Falk, nahradil ho Emil Berggreen

90

Český tým by potřeboval jít dopředu, ale teď se navíc musí bránit při rohu. Ale ubránil se.

90

Nastavovat se bude pět minut.

90

Dlouhé nastavení ale odstartovala nepřesná přihrávka, po níž míč letěl do zámezí. Rozehrávat bude dánský gólman Busk.

90

Prvních šedesát vteřin z nastaveného času je pryč, dál se hraje na české polovině. Hezkou individuální akci předvedl Sisto.

90

Dánové v klidu kombinují na české polovině, teď si navíc vynutili faul. Do konce nastaveného času zbývají tři minuty.

90

Vypršela třiadevadesátá minuta, do konce zápasu včetně nastavení zbývají dvě. A český tým se k dánské brance vůbec nedostává, ač teď byl u míče.

90

Běží poslední minuta, jediný hráč na české polovině Koubek posílá míč dlouhým nákopem dopředu.

90

Ale nic z toho. Nepomohl ani Frýdkův střílený centr ze strany, v pokutovém území byli hned čtyři jeho spoluhráči. Ovšem Dánové míč odvrátili.

90

Možná poslední akce: Frýdkův dlouhý aut z levé strany...

90

... ale Skalák se ke střele nedostal. Míč letí od pokutového území dánského výběru a sudí ukončuje zápas.

90

První poločas vyhráli čeští mladíci, ale druhou půli i celý zápas Dánové. Po přestávce byli jasně lepší a měli převahu.

90

Český tým se na domácím mistrovství Evropy představí opět za tři dny, kdy nastoupí proti Srbsku. Pokud budou chtít Kadeřábek, Koubek a spol. myslet na postup, budou muset uspět.

90

Díky za pozornost a hezký zbytek večera. Na iDNES.cz teď najdete reakce českých fotbalistů i trenéra Dovalila, sledovat můžete také průběh druhého zápasu této skupiny mezi Německem a Srbskem, který začíná ve 20.45. Na shledanou.

90

Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 1:2

Vzájemné zápasy

24. června 2017 20:45Česko 21-Dánsko 21 2:4
17. června 2015 18:00Česko 21-Dánsko 21 1:2

Základní skupiny - skupina A

Česko 21Německo 21 1:1
Dánsko 21Srbsko 21 2:0
Německo 21Dánsko 21 3:0
Srbsko 21Česko 21 0:4
Německo 21Srbsko 21 1:1
Česko 21Dánsko 21 1:2

Mohlo by vás zajímat