Držení míče: 73 % : 27 %.
Střely na branku: 5:5. Střely mimo: 10:3. Rohy: 5:1. Ofsajdy: 4:2. Fauly: 5:12.

Everton hrál čtyřicet minut více než důstojnou partii na trávníku lídra Premier League, soupeře takřka k ničemu nepustil, po první brance se ale jeho hra rozložila jako domeček z karet a výkonem po změně stran by nejspíše neobstál ani ve třetí nejvyšší soutěži.

Arsenal úspěšně přidával jednu branku za druhou, do střelecké listiny se nakonec dvakrát zapsal Gabriel Martinelli, po jedné brance vstřelili Bukayo Saka s Martinem Ödegaardem a tři body zůstávají po jasné výhře 4:0 na Emirates Stadium.

Zinčenko
82. min Tierney
Ödegaard
Jorginho
46. min Partey
34 Xhaka
Xhaka
72. min Vieira
7 Saka
Saka
82. min Smith-Rowe
Trossard
72. min Nketiah
Martinelli

EvertonEverton(4-3-2-1)

Pickford
23 Coleman
Coleman
61. min Godfrey
5 Keane
Keane
Tarkowski
Mykolenko
Doucouré
79. min Davies
27 Gueye
Gueye
46. min Holgate
Maupay
61. min Gray

• 4Holgate
  • 13Mina
  • 29Vinagre
90+2

Everton si přeci jen ještě připravil naprosto mimořádnou šanci ke skórování! Demarai Gray se v pokutovém území dostal ke střele, kterou Ramsdale dokázal vyrazit, Davies pak už měl před sebou takřka naprosto tutovku, Ramsdale ji ale vytáhl a vysloužil si obrovský aplaus publika!

90+1

Jelikož utkání nemá v závěru vůbec žádný náboj, nastavuje rozhodčí Oliver jen ty nejnutnější dvě minuty.

90

Přetažený centr Tierneyho si zpracoval Smith-Rowe, ten pak dalším centrem za branku odevzdal míč Evertonu.

90

Ödegaardově rohu se hosté ubránili, nadále se ale musí bránit útočnému náporu Arsenalu.

90

Tierneyho centr Godfrey srazil na ještě jeden rohový kop pro Arsenal.

89

Utkání se nadále spíše jen dohrává, Gunners si přihrávají ve středu hřiště, mezitím u někteří fanoušci Arsenalu odcházejí domů.

87

Dlouhý odkop Jordana Pickforda se znovu odrazil k domácím hráčům, ti mohou po Keanově faulu rozehrávat míč z klidu.

85

A další velká šance domácích! V pokutovém území se poměrně jednoduše dostali do zakončení Vieira i Smith-Rowe, oba pokusy byly zablokovány, pak se Vieira pokusil zahrozit obloučkem, který doputoval za hostující branku.

83

Arsenal rozehrává od postranní čáry, ujme se toho Ben White.

82

Střídání v týmu Arsenal FC:
ze hřiště odchází Bukayo Saka, přichází Emile Smith-Rowe.

82

ze hřiště odchází Olexandr Zinčenko, přichází Kieran Tierney.

80

Arsenal právě vstřelil branku! Čtvrtá trefa! Po rychlé souhře Zinčenka s Nketiahem se u bližší tyče snadno prosadil GABRIEL MARTINELLI a další zoufalé počínání evertonské defenzivy vede k inkasované brance.

79

Střídání v týmu Everton FC:
ze hřiště odchází Abdoulaye Doucouré, přichází Tom Davies.

78

To už je až tristní výkon Evertonu, který teď dopomohl k obrovské šanci pro Nketiaha, jenž ale tváří v tvář Pickfordovi neproměnil parádní vzdušnou kolmici Parteyho!

77

Saka se snažil připravit další tutovku pro Martinelliho, tomu se ale před brankou Evertonu nepovedlo míč zasáhnout.

76

Zinčenkův pas do pokutového území Martinelli napříč předbrankovým prostorem nasměroval k Vieirovi, ten byl v těžké pozici donucen si míč zpracovat a obloukem jej znovu vrátit na pravou stranu pokutového území, kde se do zakončení nakonec dostal Ödegaard, ovšem jeho střela byla zablokována.

74

I po třetí brance domácích se pokračuje pod absolutní nadvládou Arsenalu, Everton chvílemi vypadá, že v jeho zájmu ani moc není dostat se k míči.

72

ze hřiště odchází Granit Xhaka, přichází Fábio Vieira.

72

ze hřiště odchází Leandro Trossard, přichází Eddie Nketiah.

71

Arsenal právě vstřelil branku! Leandro Trossard se prohnal po levé straně do pokutového území, kolem Godfreyho přihrál před branku na volného MARTINA ÖDEGAARDA, jenž přesnou ránou i s pomocí teče Tarkowskiho nedal Pickfordovi žádnou šanci zasáhnout!

68

Krátce po navázání hry se po útočné polovině rozběhl Martinelli, do jeho střely se stačil vložit James Tarkowski.

67

Trossardův zdravotní stav vyžaduje ošetření.

66
Karty

Po faulu na Trossarda si žlutou kartu prohlíží Ben Godfrey, jenž se nedovoleně pokusil odstavit Belgičana od míče.

64

Po další rozehrávce rohu nakrátko centroval Zinčenko ke vzdálenější tyči, tam se domácí k míči nedostali, podobně tak nabíhající Martinelli nezasáhl další přetažený centr.

63

Martinelliho přihrávku před branku srazil Michael Keane na rohový kop.

62

Přeci jen si Everton připravil svoji první šanci! Dwight McNeil proběhl po útočné polovině jako nůž máslem, svoji střelu z nadějné pozice ale nedokázal dobře umístit a Aaron Ramsdale ji vyrazil.

61

ze hřiště odchází Neal Maupay, přichází Demarai Gray.

61

ze hřiště odchází Séamus Coleman, přichází Ben Godfrey.

59

Arsenal je znovu v držení míče a v poklidu si přihrává na útočné polovině, hosté zatím jen stínují. Ve druhém poločase už je Arsenal na osmdesáti procentech míče, výkon Evertonu v úvodní čtvrthodině tohoto dějství by se dal označit až za zoufalý.

57

Odegaardův přetažený centr našel volného Trossarda, ten ránu z voleje nasměroval o zem nad břevno!

56

Teď to pro hosty alespoň vedlo k zisku míče po neúspěšné souhře Arsenalu na levé straně, volného míče se zmocnil Jordan Pickford.

56

Stále stejný obrázek hry, Arsenal si přihrává v okolí středové čáry a Everton se nijak nenamáhá s nějakým presinkem a nadále brání v pasivním bloku.

55

Když se Everton u svého pokutového území na chvíli dostal k míči, tak McNeil jej zase hned odevzdal soupeři.

53

Asi se ve druhém poločase nedá čekat nějaká výrazná změna v obraze hry, Everton vůbec nepůsobí dobře, i přes dvoubrankové manko se stěží dostává k míči a zejména tak brání v pasivním bloku, zatímco si Kanonýři přihrávají především ve středu hřiště.

51
Karty

James Tarkowski se stává prvním žlutě napomenutým hráčem za faul na Ödegaarda ve středu hřiště, proti žluté kartě neřekl ani slovo.

49

Po dalším, tentokrát už takřka zápasnickém, souboji se Sakou už se Mykolenko zvedal z trávníku podstatně hůře, bude ale v pořádku.

48

Bukayo Saka byl na pravém křídle obrán o míč Mykolenkem, pak ukrajinského soka nedovoleně poslal k zemi.

46

ze hřiště odchází Idrissa Gueye, přichází Mason Holgate.

46

ze hřiště odchází Jorginho, přichází Thomas Partey.

46

Začal druhý poločas.

A střídat bude i Arsenal, na trávník se chystá Thomas Partey a dá se očekávat, že nahradí velmi nevýrazného Jorginha.

Hostující trenér Dyche chystá do druhého poločasu první změnu v sestavě, do hry přijde obránce Mason Holgate.

Arsenal se v prvním poločase prezentoval mimořádnou efektivitou, když se dostal jen ke třem střelám, dvěma na branku, obě však skončily v síti a do šaten se jde za stavu 2:0.

Ve čtyřicáté minutě se po Zinčenkově kolmici trefil Bukayo Saka, ten pak využil obrovského zaváhání defenzivy Evertonu, přistrčil míč do úniku Martinellimu, jehož trefa nejdříve nebyla uznána kvůli údajnému ofsajdu, tento verdikt však byl od videa opraven. A protože se hosté nikterak neprosadili, tak má Arsenal průběh zápasu zcela ve svých rukou.

45+5

První poločas skončil.

45+4

McNeilovi byl pískán faul na útočné polovině, domácí mohou v klidu rozehrávat.

45+1

Arsenal právě vstřelil branku! Tak pozor, branka Arsenalu je po kontrole od videa regulérní! GABRIEL MARTINELLI při přistrčení Bukaya Saky nebyl v postavení mimo hru a Michael Oliver nakonec branku uznává!

45+1

Domácí podruhé dopravili míč do sítě, to když si většina hráčů na trávníku myslela, že byl pískán faul, ovšem Saka využil situace, obral o míč Gueyeho a přistrčil jej do úniku Martinellimu, jenž obstřelil Jordana Pickforda, ovšem byl v těsném ofsajdu.

45+1

Rozhodčí Oliver k úvodním pětačtyřiceti minutám přidává čtyři nastavené minuty.

44

Ke standardní situaci se dostal i Arsenal, Ödegaardův nákop do pokutového území si pohlídal James Tarkowski.

43

Everton zahrával standardní situaci, ta ale končí jen odmávaným ofsajdem Amadoua Onany.

42

Na opačné straně se střelecký pokus z hranice pokutového území vůbec nepovedl Maupayovi, míč doskákal daleko vedle branky a rozehrávat bude Aaron Ramsdale.

40

Arsenal právě vstřelil branku! Arsenal skóroval hned ze své druhé střely v zápase! Zinčenko parádní kolmicí vysunul do pokutového území BUKAYA SAKU, jenž se z ostrého úhlu trefil nechytatelně pod břevno!

40

Po sérii soubojů ve středu pole se míč od Maupaye odrazil za postranní čáru, vhazovat mohou domácí.

38

Everton už drží míč na útočné polovině dobrou minutu hry, zatím to je ale bez ohrožení branky Aarona Ramsdaleho.

37

Mykolenko na levém křídle obešel Saku, pak se mu ale vůbec nepovedl přízemní centr, hosté se ale zase ujali odraženého míče.

35

Trossard se pokusil vysunout do pokutového území sprintujícího Martinelliho, blíže k míči ale měl brankář Pickford.

34

McNeilovi vůbec nevyšla přihrávka na Maupaye, byla příliš dlouhá a míč doskákal ke Gabrielovi.

32

Gabriel trefil do obličeje rozběhnutého Onanu, rozhodčí však nedovolený zákrok domácího stopera neviděli a bude se kopat od branky Arsenalu.

32

Saka ve středu hřiště fauloval Mykolenka, rozehrávat mohou hosté.

31

Po neúspěšné domácí souhře se odkopu od branky ujme Jordan Pickford. Oba týmy mají zatím jen po jednom střeleckém pokusu.

29

Everton se pokusil zaútočit v přečíslení čtyř proti dvěma Doucouré přihrál do pokutového území Maupayovi, ten se ale nedostal do zakončení přes Gabriela, jenž navíc vybojoval odkop od branky.

28

Trossardovi se na levém křídle povedlo odcentrovat, našel ale jen hlavu hostujícího kapitána Colemana.

26

Ödegaard se na pravém křídle neprosadil v souboji s Tarkowskim, ten vybojoval odkop od Pickfordovy branky.

25

Po Onanově ošetření se může v zápase pokračovat, v držení míče je Arsenal.

24

Ošetření hostujícího fotbalisty využil zejména Mikel Arteta ke svolání svých hráčů a jakémusi time-outu, neboli hromadnému udílený pokynů svým svěřencům.

23

Ve středu hřiště je ošetřován Amadou Onana, hra je nyní přerušena.

21

Při domácím kontru se snažil po levém křídle protáhnout do pokutového území Gabriel Martinelli, skvěle si ale v defenzivě vedl vracející se Alex Iwobi.

21

Teď se Arsenal bezpečně ubránil, soupeře do zakončení vůbec nepustil.

20

Everton se pokusil zaútočit po pravé straně, souhra Iwobiho s Maupayem končí rohovým kopem. Právě z rohu Everton rozhodl to první vzájemné utkání, kdy se trefil James Tarkowski.

19

Domácí souhra skončila velmi nepovedenou kolmicí Jorginha, ten se zatím poněkud trápí.

18

Arsenal se znovu usadil na útočné polovině, zatím ale jen pozvolna kombinuje daleko od pokutového území.

16

Další ofsajd domácích, Bukayo Saka v něm byl přistižen při narážečce s Martinem Ödegaardem, což bylo jednoznačné provinění proti pravidlům, neboť Saka se na pravém křídle zapomněl hluboko za defenzivou Toffees.

15

Vitalij Mykolenko při individuálním průniku přes středovou čáru fauloval Bukaya Saku, hosté se zase musí srovnat do defenzivní formace.

13

Sakovi se nepovedl průnik do pokutového území, proti početní přesile nedokázal míč udržet.

12

Arsenal kombinoval na útočné polovině, ovšem bez úspěchu, byl donucen k návratu na tu svoji.

10

Po další rozehrávce rohu nakrátko Jorginhovi vůbec nevyšel centr od rohu pokutového území.

10

Trossardův centr srazil Seamus Coleman za branku, následovat bude rohový kop pro Gunners.

9

Na dlouhý nákop Zinčenka si nabíhal Martinelli, z ostrého úhlu se ale nedostal do zakončení, navíc mu je zpětně máván ofsajd.

8

Everton rozjel rychlou akci do otevřenější obrany a McNeil našel před brankou Maupaye, ten ale zády k brance míč patičkou jen posunul k Aaronu Ramsdalovi.

7

První střelu na branku zapisuje do statistik Neal Maupay, ze střední vzdálenosti ale mířil do postavení brankáře Ramsdala.

6

Při zajímavé rozehrávce rohu po zemi se do zakončení z hranice pokutového území dostal Jorginho, v tísni ale mířil nad vzdálenější horní roh hostující branky.

5

Sakovi nevyšel průnik po pravém křídle, Arsenal ale bude zahrávat rohový kop, byť se Vitalij Mykolenko dožadoval odpískání faulu na svoji osobu.

4

Everton se v blízkosti laviček posouvá dopředu pomocí autových vhazování, nakonec ale přeci jen o míč přichází, aniž by dokázal něco kreativního vymyslet.

2

První faul se ale píská až hostům, ve středu hřiště Maupay nedovoleně obral o míč Jorginha, hostující brejk tak následně zastavila píšťalka rozhodčího Olivera.

1

Amadou Onana byl hned po několika sekundách nepříjemně zasažen Gabrielem loktem do obličeje a těžce se zvedal ze země, bude ale v pořádku.

1

Zajímavá strategie Evertonu na úvod, k zahajovacímu výkopu se chystal Neal Maupay, nakonec přenechal tuto činnost Doucourému, následný nákop dopředu se neujal.

1

Utkání právě začalo.

Trojice rozhodčích v čele s Michaelem Oliverem přivádí fotbalisty na hrací plochu, start zápasu se pomalu blíží.

Úvodní sestavy:

Arsenal FC: Ramsdale – B. White, Saliba, Magalhães, Zinčenko – Ödegaard (C), Jorginho, Xhaka – Saka, Trossard, Martinelli.
Náhradníci: Turner – Kiwior, Holding, Partey, Nketiah, Smith-Rowe, Vieira, Tomijasu, Tierney.
Trenér: Mikel Arteta

Everton FC: Pickford – Coleman (C), Keane, Tarkowski, Mykolenko – A. Doucouré, Gueye, Onana – Iwobi, McNeil – Maupay.
Náhradníci: Begović – Coady, Godfrey, T. Davies, Simms, D. Gray, Holgate, Mina, Vinagre.
Trenér: Sean Dyche

Rozhodčí: Oliver – Burt, Bennett.

Everton FC

Everton v únoru střídal vítězství a porážky. Po výhře nad Arsenalem následovala prohra v městském derby s Liverpoolem na Anfieldu (0:2), poté díky kuriózní brance Seamuse Colemana Everton zdolal Leeds 1:0, naposledy ale nezvládl domácí duel s Aston Villou, prohra 0:2 jej navíc může mrzet o to víc, že z šestnácté pozice padl zpět do sestupového pásma. Na osmnáctém místě aktuálně ztrácí bod na sedmnáctý Leeds a dva body na šestnáctý West Ham.

Potíže se stehnem nadále trápí klíčového útočníka Dominica Calverta-Lewina a po prohře s Aston Villou byl Sean Dyche velmi pesimistický ohledně jeho brzkého návratu na trávníky. Po vážném zranění kolene bude ještě několik týdnů chybět Andros Townsend, mimo hru zůstává i Nathan Patterson.

Hosty trápí zejména efektivita útočníků, od penaltového zásahu Demaraie Graye při domácí prohře 1:4 s Brightonem 4. ledna se v Premier League trefili jen záložník Onana a obránci Tarkowski a Coleman, jinak Everton vždy vyšel střelecky naprázdno. Více než jednu branku Toffees naposledy vstřelili ještě v říjnu při výhře 3:0 nad Crystal Palace.

Arsenal FC

První polovina února Arsenalu vůbec nevyšla, když po již zmíněné prohře na Evertonu jen remizoval doma s Brentfordem 1:1, byť v tom zápase vstřelil soupeř více než kontroverzní branku, poté v zásadním zápase nestačil na Manchester City po prohře 1:3. Arsenal měl navíc před sebou dva zápasy na hřištích soupeřů, ovšem zvládl skvělou bitvu na Aston Ville (4:2) i těsný duel v Leicesteru (1:0) a vzhledem k nečekané ztrátě Manchesteru City na půdě nováčka z Nottinghamu si zase vybudoval dvoubodový náskok, který se dnes může ještě rozmnožit.

V závěru zápasu v Leicesteru se na trávník po menším zranění stehna vrátil Thomas Partey, mezi zraněnými tak zůstávají už jen Gabriel Jesus a Mohamed Alnaní.

Hezký večer při sledování přenosu dohrávky sedmého kola anglické Premier League, na londýnském Emirates Stadium se utkají Arsenal s Evertonem.

Jde tedy o souboj celků z opačných pólů tabulky, zatímco Arsenal hraje o svůj první mistrovský titul od roku 2004, tak Everton bojuje o přežití v nejvyšší soutěži. Tento zápas se měl odehrát už v září, byl však odložen z úcty k zesnulé královně Alžbětě II., oba celky se tak utkají podruhé během měsíce, neboť v úvodu února sehrály vzájemný souboj v liverpoolském Goodison Parku, kde pod vedením nového trenéra Seana Dyche Everton senzačně vyhrál 1:0 a proti lídrovi tak přerušil dlouhou sérii neúspěchů.