Švýcarský útočník Breel Embolo (vpravo) oslavuje svoji trefu proti Kamerunu...

Švýcarský útočník Breel Embolo (vpravo) oslavuje svoji trefu proti Kamerunu vedle svého spoluhráče Granita Xhaky. | foto: AP

Švýcarsko - Kamerun 1:0, africký tým skolil jeho rodák, po půli rozhodl Embolo

• 32
Švýcarští fotbalisté mají první vítězství na mistrovství světa. Ve svém úvodním utkání na šampionátu v Kataru zdolali Kamerun 1:0. Jediný gól dal krátce po půli dal útočník Embolo, rodák Kamerunu.

Hrál se ofenzivní zápas, ve kterém však padl jen jediný gól. Z druhého poločasu neuběhly ani tři minuty, když Embolo dostal míč do sítě.

Na pochvalu byla celá akce. Rozehrávka ze středu pole do křídla, přízemní centr od Shaqiriho z pravé strany před malé vápno a zakončení Embola z první.

ONLINE

Přitom kamerunský stoper Nkoulou před finální přihrávkou spoluhráče upozorňoval: „Někdo za mě vezměte Embola.“ Jenže ostatní jeho náběh podcenili a pak už ho nestíhali.

Přitom africký tým předvedl sympatický výkon, snažil se hrát útočně a vytvořil si slibné příležitosti. Levý křídelník Ekambi, který loni za Lyon v Evropské lize hodně trápil sparťanskou obranu, však zblízka bránu překopl.

Několikrát se předvedl Choupo-Moting, forvard z Bayernu se dokázal sám prosadit proti přesile obránců, ale na brankáře Sommera už nevyzrál.

Švýcaři sice víc drželi míč, ale nedostávali se do zakončení. Až v nastavení první půle se dokázal prosadit stoper Akanji po centru z rohu, ale hlavičkoval vedle.

Když se dostali do vedení, hru kontrolovali. Zazlobil je opět Choupo-Moting po individuální akci, ale jinak v obraně byli pozorní.

A jak Kamerunci ve snaze vyrovnat otevřeli obranu, dostávali se do nebezpečných brejků. Ale druhý gól, který by zápas rozhodl, Švýcaři nedali. Proto až do konce šestiminutového nastavení Kamerunci bojovali o remízu.

Švýcaři nastoupili v takřka shodné sestavě jako v zářijovém zápase Ligy národů proti Čechům, v jejich předposledním duelu před šampionátem vyhráli 2:1 a na úkor soupeře se zachránili v elitní úrovni. Jediná změna se týkala stopera, Akanji nahradil Schära.

V generálce na turnaj Švýcaři podlehli Ghaně. Kamerun hrál v listopadu dvakrát 1:1 s Panamou a Jamajkou. Tentokrát neskóroval a prohrál.

V příštím zápase skupiny G nastoupí Kamerun proti Srbsku, Švýcaři vyzvou Brazilce.