Příznivci Panamy slaví přesný zásah svých oblíbenců do sítě Anglie.

Příznivci Panamy slaví přesný zásah svých oblíbenců do sítě Anglie. | foto: AP

Gól slavila jako triumf. Chtěla skórovat při přerušení. I to je Panama

• 4
Skóre 0:6, do konce zápasu zbývá pár minut a o výsledku je dávno jasno. V tom panamský náhradník Felipe Baloy dal gól Anglii a roztančil tisíce fanoušků v hledišti, další desetitisíce dojal doma na druhém konci planety.

Panama při své premiérové účasti na fotbalovém mistrovství světa vstřelila historický gól. Svůj první mezi elitou.

A proč by mělo vadit, že s Anglii prohrála 1:6 a byla za otloukánky.

Komentáři v televizním studiu panamské televize před zápasem při státní hymně plakali, objímali se. Fotbalisté se po zápase za gól v anglické síti pomodlili.

„Buďme vděčni za to, o čem jsme snili. A přestaňme přemýšlet o tom, na co nemáme.“ A proto fanoušci fotbalistů Panamy v 78. minutě slavili gól, jako kdyby jejich tým vyhrál celý šampionát.

24.června 2018 v 16:16, příspěvek archivován: 24.června 2018 v 17:40

The Panama commentators react off air as they hear their national anthem at the @FIFAWorldCup for the first time. ✊ https://t.co/FEQIvnOIiZ

Připomínalo to, když na zimní olympiádě africký lyžař dokončí disciplínu v sotva amatérském čase. On se usmívá, je šťastný, že závod dokončil. Publikum mu nadšeně aplauduje.

„Vstřelit první gól na mistrovství světa je samozřejmě krásné, ale zbytek utkání pro nás tak příjemný nebyl. Mohli jsme prohrát i větším rozdílem,“ uznal panamský trenér Hernan Gomez.

Anglie vyhrála poločas 5:0 a pamětníci si možná vzpomněli, jak jiná středoamerická země na mistrovství světa 1982 ve Španělsku inkasovala deset branek. Salvador tenkrát podlehl Maďarsku 1:10.

„Ve druhé půli jsme se snažili o to, abychom se vyhnuli katastrofě. Tady na šampionátu jsme se hodně naučili. Přeci jen jsme ve fotbale jako malé dítě. Ale je skvělé, že dal gól Felipe Baloy, který bude v národním týmu končit. Bůh ho odměnil za skvělý přístup. Dojalo mě to,“ řekl panamský kouč.

Panamští fotbalisté předvedli i jeden úsměvný moment. Když Harry Kane proměnil svou první penaltu, zvýšil na 2:0 a se spoluhráči slavil v rohu hřiště, protivníci vzali okamžitě míč, doběhli do středu hřiště, rychle rozehráli a chtěli běžet sami na bránu.

Samozřejmě, že sudí nemohl dát pokyn k zahájení hry, když Angličané zůstali na polovině soupeře... Že by hráči Panamy neznali pravidla?

24.června 2018 v 16:13, příspěvek archivován: 24.června 2018 v 17:44

Panama postoupila na šampionát jako třetí nejlepší tým kontinentální kvalifikace za favorizovanými Mexikem a Kostarikou. Za sebou nechala Honduras i Spojené státy, proti Panamě přece jen zkušenější mužstva.

V prvním duelu na šampionátu proti Belgii držela víc než poločas bezbrankovou remízu, nakonec podlehla 0:3. Proti Anglii zase mnohem líp zvládla druhou půli, byť i proto, že soupeř zřejmě polevil.

„S úvodem a poslední půlhodinou moc spokojený nejsem, ale ta část hry mezi tím se docela povedla. Jsem hodně kritický, za stavu 5:0 jsme měli přidat další branky a dostat se do vedení v tabulce. Místo toho jsme sami inkasovali a jsme na tom s Belgií stejně,“ litoval anglický trenér Gareth Southgate.

Anglie i Belgie s předstihem postoupily do osmifinále, oba týmy mají dvě výhry a skóre 8:2. Pokud jejich vzájemný duel v závěrečném dějství skončí remízou, o prvenství ve skupině rozhodne kritérium fair play. Vyhraje ten, kdo nasbírá méně žlutých a červených karet. Pokud ani to soupeře nerozsoudí, přijde na řadu los.