Kylian Mbappé z Francie slaví zásah do sítě Argentiny.

Kylian Mbappé z Francie slaví zásah do sítě Argentiny. | foto: AP

Francie - Argentina 4:3, řádil Mbappé, Messiho sen se rozplynul v osmifinále

• 880
Lionel Messi nikdy nevyhraje mistrovství světa, pokud se tedy potvrdí spekulace, že po letošním šampionátu reprezentační kariéru ukončí. Argentina v úvodním osmifinále podlehla Francii 3:4. Messiho zastínil devatenáctiletý Mbappé, který byl u třech gólů vítězů.

Když krátce po půli Argentina otočila skóre po šťastné teči pravého obránce Mercada na 2:1, zdálo se, že Messiho sen bude žít dál.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Ale pak jeden z nejlepších fotbalistů planety posledních deseti let už jen v chůzi a ze středu pole přihlížel francouzské smršti. Během jedenácti minut dali Francouci tři góly, krásnou střelou pravý bek Pavard, pak dvakrát udeřil Mbappé, nejlepší hráč zápasu.

Závěrečných dvacet minut Francie zvládala v pohodě, ale když ve druhé minutě nastavení po druhé Messiho asistenci v zápase snížil Agüero na 3:4, ještě se klepala. Z poslední akce se ještě do nadějné pozice dostal Meza...

Ne, zázrak se nekonal. Messi ztratil šanci vyrovnat se jiné argentinské legendě Maradonovi. Podle mnohých nejlepší fotbalista všech dob v roce 1986 vlastně sám dotáhl Argentinu ke světovému zlatu. Jeho nástupce ho nejspíš nevyrovná. Už dřív chtěl v národním mužstvu skončit, ale před dvěma lety ho ještě přemluvili.

Letošní šampionát se Argentině nevydařil, nezářil ani Messi. Remíza s Islandem a neproměněná penalta, debakl s Chorvatskem. Ke šťastné výhře nad Nigérií a postupu ze skupiny přispěl nádherným gólem, ale v osmifinále zase nic výjimečného nepředvedl. Ve vyřazovacích bojích ještě neskóroval.

V sobotním osmifinále zářil jiný fotbalista. Kilian Mbappé byl nezastavitelný. V úvodu po Messiho ztrátě a Banegově nešikovnosti utekl z vlastní poloviny třem protihráčům, ve vápně ho srazil Rojo a Griezmann z penalty otevřel skóre. Už předtím trefil z přímého kopu břevno.

Argentinci byli frustrovaní, nervózní, těžko se prosazovali. V závěru půle je spasil Di María parádní střelou z 25 metrů. Dostal hodně prostoru a z kroku levačkou švihl do míče.

V nástupu do druhé půle propadl centr k Messimu, který v tísni a z otočky vyslal míč na bránu, na malém vápně změnil směr střely Mercado a Argentinci byli v euforii.

Jen chvíli, necelých deset minut. Pravý bek Pavard vyrovnal po centru  Hernandeze. Levý obránce z Atlétika Madrid asistoval i u třetí branky, odražený míč si Mbappé posunul ve vápně kolem dvou protivníků a zblízka propálil Armaniho. A vzápětí chladnokrevně zakončil ukázkovou akci přes celé hřiště.

Francie se ve čtvrtfinále utká s vítězem duelu Uruguay - Portugalsko.

Francie - Argentina 4:3

Branky: 13. A. Griezmann (pen.), 57. B. Pavard, 64. K. Mbappé, 68. K. Mbappé - 41. Á. di María, 48. G. Mercado, 90. S. Agüero. Rozhodčí: A. Faghaní - R. Sochandán, M. Mansúrí. ŽK: 72. B. Matuidi, 73. B. Pavard, 90. O. Giroud - 11. M. Rojo, 19. N. Tagliafico, 43. J. Mascherano, 50. É. Banega, 90. N. Otamendi. Diváci: 42 873 (94 % z kapacity 45 379)

Francie: H. Lloris - B. Pavard, R. Varane, S. Umtiti, L. Hernandez - K. Mbappé (88. F. Thauvin), N. Kanté, A. Griezmann (83. N. Fekir), P. Pogba, B. Matuidi (75. C. Tolisso) - O. Giroud

Argentina: F. Armani - G. Mercado, N. Otamendi, M. Rojo (46. F. Fazio), N. Tagliafico - E. Pérez (66. S. Agüero), J. Mascherano, É. Banega - C. Pavón (75. M. Meza), L. Messi, Á. di María