Mistrovství světa 2018
ROZHODL STOPER. José Maria Giménez se v závěru utkání s Egyptem trefil hlavou a...

ROZHODL STOPER. José Maria Giménez se v závěru utkání s Egyptem trefil hlavou a jediný uruguayský gól bouřlivě oslavil. | foto: AP

Egypt - Uruguay 0:1, hvězdám se v šancích nedařilo, tak rozhodl Giménez

• 74
Druhý zápas mistrovství světa zvládli lépe fotbalisté Uruguaye, ve skupině A zdolali urputně bránící Egypt 1:0. Skvělý výkon předvedl brankář Šanáví, který pochytal šance Cavaniho se Suárezem, na hlavičku stopera Giméneze z 89. minuty už nestačil. Hvězdný Salah do utkání nezasáhl.

Uruguayci byli i vzhledem k Salahově pozici na lavičce náhradníků favoritem, měli převahu, byli nebezpečnější, vytvořili si několik příležitostí.

ONLINE

Zápas jsme sledovali minutu po minutě.

Jen je až příliš dlouho neproměňovali. Před egyptskou bránou se nevedlo ani Cavanimu, ani Suárezovi, jenž až nezvykle pálil šanci za šancí.

A tak rozhodl stoper.

Minutu před koncem uruguayští fotbalisté získali v pravém rohu hřiště volný kop, Sánchez přesně nacentroval a Giménez důraznou hlavičkou trefil přesně.

Uruguayci jásali a oddychli si, protože věděli, že takový zápas zkrátka mají vyhrát. Od začátku do konce byli lepší než Egypt, který se bez Salaha většinu zápasu bránil.

Už v osmé minutě pálil zpoza šestnáctky Cavani a gólman Šanáví, jenž překvapivě nastoupil místo potenciálního rekordmana Haddarího, si se střelou snadno poradil. Rozchytal se k famóznímu výkonu.

Po změně stran zlikvidoval Suárezovu gólovku kolenem, pak témuž hráči odvážně skočil pod nohy a nenechal ho dokončit kličku. Útočník Barcelony se pro ni v 73. minutě rozhodl místo pohotové střely. Špatné řešení.

Suárez neměl svůj den, což ukázal i v první půli, když na zadní tyči spálil obrovskou šanci – z malého vápna trefil jen boční síť.

Dlouho se nevedlo ani jeho parťákovi Cavanimu. Ten během první půle trefil pěkným volejem Gabra, po dalším pokusu ze vzduchu bravurně skočil Šanáví.

Dvě minuty před koncem pak Cavani vybojoval volný přímý kop, popadl balon a ze standardky trefil tyč. Byla to bezmoc, zdálo se, že Uruguay gól prostě nedá, než ji vysvobodil Giménez. Jihoamerický celek vyhrál poprvé od MS 1970 svůj úvodní zápas na šampionátu.

A Egypt? Bez největší hvězdy Salaha, který těsně před MS vyléčil zraněné rameno z finále Ligy mistrů, to nebylo ono. Soustředil se na bránění a nevytvořil si vážnější šanci. Za zmínku stojí Trézéguetova slabá střela z otočky a povedený pokus Fasího z velké dálky, s obojím si bez nervů Muslera poradil.

Egypt - Uruguay 0:1

Branky: 89. J. Giménez. Rozhodčí: B. Kuipers - S. van Roekel, E. Zeinstra. ŽK: 90. A. Hegází . Diváci: 27 015 (76 % z kapacity 35 696)

Egypt: M. Šanáví - A. Fasí, A. Gabr, A. Hegází, M. Abdal Šáfí - A. Vardá (82. R. Subhí), T. Hamad (50. S. Mursí), A. Saíd, M. Alnaní, M. Trézéguet - M. Muhsín (63. M. Kahraba)

Uruguay: F. Muslera - G. Varela, J. Giménez, D. Godín, M. Cáceres - N. Nández (58. C. Sánchez), M. Vecino (87. L. Torreira), R. Bentancur, G. De Arrascaeta (59. C. Rodríguez) - L. Suárez, E. Cavani