Mistrovství světa 2018

Belgie - Anglie 2:0, v boji o bronz rozhodli Meunier s Hazardem

• 313
Belgičtí fotbalisté získali první cenný kov z mistrovství světa – Anglii na turnaji porazili i podruhé a skončili třetí. Na vítězství 2:0 se góly v obou poločasech podíleli Meunier a kapitán Hazard.

Anglické čekání na medaili ze světového šampionátu od roku 1966 pokračuje. Ani na druhý pokus se Kaneovi a spol. nepovedlo na soupeře vyzrát.

I když teď se hrálo v poněkud odlišných kulisách. První zápas v rozhodnuté skupině hráli náhradníci, do duelu o třetí místo poslali oba trenéři většinu svých opor.

A byl to ten na belgické lavičce – Martínez – který se velmi záhy mohl radovat.

ONLINE

Zápas jsme sledovali minutu po minutě.

Výkop gólmana, sklepnutí na Lukaka, který fantastickou uličkou roztáhl hru na Chadliho. Belgický záložník odcentroval na Meuniera, který v čase 3:37 vstřelil nejrychlejší gól své země v historii mistrovství světa.

Druhou branku utkání přidal Hazard v 83. minutě. To už Belgie pod tlakem spoléhala převážně na brejky. De Bruyne si počkal na ideální moment a poslal hráče s desítkou na zádech do vyložené šance – Hazard chytře zakončil na přední tyč a v tu chvíli bylo o nových majitelích bronzových medailí jasno.

Angličané už neměli na zvrat síly, psychicky byli dole. Dobrou půlhodinu předtím totiž protivníka přimáčkli před vápno, snažili se o vyrovnání. Leč marně.

Největší šanci měl záložník Dier, který si narazil s Lingardem před šestnáctkou, následně přehodil Courtoise, jenže oslavy mu zatrhl stoper Alderweireld, jenž ve skluzu vykopl balon z brankové čáry.

Dier byl vůbec střelecky aktivní, jenže jeho přízemní rána z dálky ani hlavička pár okamžiků po gólové šanci se neujaly.

Angličanům ve druhé půli prospělo dvojité střídání, hned po přestávce nastoupili Rashford s Lingardem a zejména druhý jmenovaný byl hodně vidět. V 54. minutě k němu padal balon z autu a kdyby do jeho střely nebo ostrého centru stihl Kane vložit špičku kopačky, mohlo být srovnáno.

Kane, se šesti zásahy vedoucí střelec turnaje, měl velkou příležitost i v prvním dějství, po přihrávce Sterlinga ale v pádu netrefil bránu.

I to rozhodlo souboj poražených semifinalistů. Zatímco největší anglická hvězda svému týmu nepomohla, například Hazard na druhé straně válel. Skvěle zahrál i De Bruyne – dvakrát nahrál do skvělých pozic Lukakovi, kterého ale vždy zradilo zpracování, a byl klíčovou spojkou bleskurychlých belgických brejků.

Jeden z nich mohl druhou trefou v zápase zakončit v 80. minutě Meunier, gólman Pickford ho však vychytal. O chvíli později už ale definitivně rozhodl Hazard.

Belgie - Anglie 2:0

Branky: 4. T. Meunier, 82. Eden Hazard. Rozhodčí: A. Faghaní - R. Sochandán, M. Mansúrí. ŽK: 90. A. Witsel - 51. J. Stones, 78. H. Maguire. Diváci: 64 406 (96 % z kapacity 67 000)

Belgie: T. Courtois - T. Alderweireld, V. Kompany, J. Vertonghen - T. Meunier, Y. Tielemans (78. M. Dembélé), A. Witsel, N. Chadli (40. T. Vermaelen) - K. De Bruyne, R. Lukaku (60. D. Mertens), Eden Hazard

Anglie: J. Pickford - P. Jones, J. Stones, H. Maguire - K. Trippier, R. Loftus-Cheek (84. D. Alli), E. Dier, F. Delph, D. Rose (46. J. Lingard) - H. Kane, R. Sterling (46. M. Rashford)