Mistrovství světa 2018
CO SE TO PROBOHA STALO Argentinský kapitán Lionel Messi během utkání na...

CO SE TO PROBOHA STALO Argentinský kapitán Lionel Messi během utkání na mistrovství světa proti Chorvatsku. | foto: AP

Argentinci by zase pálili Messiho dresy. Proč ho tolik z nich nesnáší?

  • 75
Jeden z nejslavnějších fotbalistů dějin je pro spoustu svých krajanů padouchem. Jak se tohle mohlo stát? Argentina kouzelníka Lionela Messiho nikdy úplně nepřijala za svého. I kvůli Maradonově stínu.

Fanoušek, který se v Nižním Novgorodu představil jako Renzo Alvarez, plál hněvem. A žár hodlal šířit dál. „Já se za tenhle dres stydím. Nejradši bych ho spálil,“ řekl reportérovi Reuters poté, co jeho vlast schytala na MS v Rusku debakl 0:3 od Chorvatů. „Kde byla Argentina? Kde byl Messi?“

Messi a spol. pod obřím tlakem

Právě jeho jméno měl na zádech, stejně jako všichni Argentinci okolo. Všichni stejně vzteklí.

Už je to tu zase. Jeden z nejlepších fotbalistů dějin, drobný virtuos Lionel Andrés Messi, je ve své vlasti za vyvrhela. Na Messiho se již bučelo, na letišti v Tokiu na něj plivli rowdies River Plate, jiní si ohlušujícím pískotem při lize vynutili, aby jeho tvář zmizela z obří obrazovky na stadionu. Teď by se jim líbil očistný oheň pomsty.

Proč? Velký příběh lásky a nenávisti má i spoustu neznámých, ale obžalobu od lidí typu Renza Alvareze lze zestručnit takto: Messi se prý své vlasti odcizil, je příliš chladný - a taky není Diego Maradona.

Leo? Studený čumák!

Samozřejmě, že ne každý ze 44 milionů obyvatel státu, jenž se táhne od Ohňové země k pampám, vidí Messiho jako padoucha. Ale množství nesympatií je u takové sportovní celebrity nebývalé. Argentina ctí jihoamerický fanatismus pro fotbal, který supluje náboženství - proto úsměšky na Messiho většinou začínají právě tam, kde končí rozum a nastupuje vášeň.

„Nejlepší fotbalista planety tak má v Argentině méně fanoušků než fotbalový rozhodčí,“ napsal o něm kdysi list La Nación.

A vznesl první velké obvinění: Messi už vlastně není jeden z nás. Zatímco rodákovi z Brestu Gonzalo Higuaínovi nikdo neříká „Francouz“, Messimu uštěpačně přezdívají „Katalánec“.

Lionel Messi nechápe, co se s Argentinou v zápase proti Chorvatsku stalo.
Argentinský kapitán Lionel Messi po zápase na MS proti Chorvatsku.

A to kvůli faktu, že opustil zemi a odešel ve 13 letech do Barcelony. Co na tom, že klub drobounkému chlapci hodlal bez debat platit růstové hormony, zatímco v Argentině by jistotu neměl...

Při rešeršování desítek textů na toto téma je motiv „odcizení“ nejčastější. Maradona vyrůstal ve slumu, jiný miláček fandů Carlos Tevéz v drsné části Buenos Aires - o Messim krajané dokonce tvrdí, že se „narodil v bavlnce“, ač jeho rodina ve skutečnosti náležela k nižší střední třídě.

Ta zpropadená Barcelona! Dle „logiky“, že když s ní získal tolik titulů a s Argentinou má „jen“ stříbro na MS 2014, dostává Messi nálož za to, že si údajně to nejlepší nechává pro klub. Že pro něj modro-bílý dres tolik neznamená. Vždyť nezpívá hymnu a za národní tým nesrší emocemi. Hanlivě mu říkají Pecho Frio, cosi jako „studený čumák“.

Zkrátka odrodilec.

Aspoň že jednu jedinou věc si do života odnesl: výrazný přízvuk rodného Rosária. „Neumíte si představit, co by se stalo, kdyby ho už neměl. Nejspíš by ho zabili,“ řekl pro New York Times argentinský fotbalový novinář Martin Mazur s tím, že tenhle detail „drží křehké spojení naživu“. A nemyslel to v nadsázce.

Dost bylo kamarádíčků

Tohle už je ale efekt sněhové koule. Messi se postupem let s částí argentinských médií dostal do vztahu, proti němuž je spojení Donalda Trumpa se CNN skoro přátelské. Vlivný žurnalista Martin Liberman třeba po jedné z proher v kvalifikaci o tento šampionát burcoval: „Už dost Messiho kamarádíčků v týmu!“

Že se nominace dělá podle největší hvězdy, zaznělo i nyní. Údajně právě kvůli Messiho nelibosti trenér Sampaoli pominul nejlepšího střelce italské ligy Icardiho. Bučení, útoky, urážky. Není se co divit, jak pak Messi reaguje.

Jeho životopisec Sebastian Fest tvrdí: „Samozřejmě, že umí zazpívat hymnu. Ale protože mu tolik lidí radí, aby to dělal, tím spíš tak nikdy neučiní. Až si to vlastně užívá.“

Otrávený argentinský kapitán Lionel Messi.
Argentinský kapitán Lionel Messi se snaží obejít Ivana Striniče z Chorvatska.

Po hattricku do sítě Ekvádoru, kterým loni v říjnu svoji zemi posunul na MS, pak v šatně se spoluhráči s gustem pěl chorály o „zku... novinářích“. Dá se to pochopit, snad i omluvit. Ale jeho image to nepomáhá. Zvlášť když je zle.

Vždyť nevíme, kým Messi je

Právě po utkání s Ekvádorem se argentinské listy předháněly v invencích, třeba jej zobrazily jako Ježíše Krista s popiskem „Messiáš“. Nazývaly ho géniem, spásou. I start koncertu U2 v Buenos Aires byl odsunut, aby si fanoušci užili jeho góly. Ale dělo se tak „jen“ kvůli fotbalu.

„Maradona měl obrovskou výhodu: nemusel být nikým jiným. To Messi má být pořád jako Maradona,“ vystihl to pro New York Times spisovatel Martín Caparrós. Messi není dalším z linie Argentinců, co vypadali i žili jako beatníci: Kempes, Batistuta, Caniggia... Na rozdíl od nich vede decentní život v ústraní, což je vnímáno spíš za nedostatek. Shrnuto do jiného citátu krajanů: „Všem se nám líbí, jak hraje fotbal. Ale nikdo nevíme, kým je.“

Maradona se přes veškeré excesy a kila kokainu usadil v duši Argentiny. Obestoupily ho mýty zmírňující jeho průšvihy. Národ si ho zbožštil. U Messiho je tomu teď opačně.

Co na tom, že nemá v reprezentaci zdaleka tak dobré parťáky jako v Barceloně. Že ho svírá tlak, pod jehož tíhou by většina obyvatel planety na hřišti dostala třas... Argentina od něj chce maximum, a když ho nedostává, láska zrudne nenávistí.

„Srovnání jsou vždycky zrádná,“ brání ho trenér Sampaoli před největší výtkou, že Maradona „sám“ získal zlato, zato Messi to nezvládá ani s podporou druhých. „Leo je hrdina. Každý Argentinec, co měl doma deset dresů Maradony, teď má deset dresů Messiho.“

Jenže řadě z nich hrozí, že shoří.

Maradona se Messiho zastal: Vždyť dělá, co může

Argentinská legenda Diego Maradona sleduje duel s Chorvatskem.

Bylo v tom vlastně všechno: víra, vášeň, očekávání i naděje. Sám božský Diego Maradona, modla nad modly, vzal před soubojem své Argentiny proti Chorvatsku do rukou dres se jmenovkou Messi a uctivě ho políbil.

Že by polibek smrti? Argentina totiž vyhořela. A Lionel Messi vyhasnul.

Ale na šampionátu, který pro geniálního fotbalistu s číslem 10 připomíná noční můru, se ho aspoň částečně zastal ten nejpovolanější.

Uragánu kritiky za to, že hvězdný Messi proti Islandu neproměnil penaltu, se jako větrolam postavil právě Maradona. „Výraz v jeho tváři hovořil jasně: Dělal, co mohl. Ten kluk si splnil svoje,“ pronesla argentinská ikona. „Když jsem ho viděl, byl strašně nas.... Tak, jako bych byl já. Dva body ztratil celý tým, ne on. A navíc: já jednou nedal pět penalt za sebou - a stejně jsem byl dál Diegem Maradonou.“

I Messi zůstává Messim: tedy vyvoleným bez splněné reprezentační mise. Maradona v Rusku vůči svému designovanému nástupci projevil sympatickou vstřícnost, možná to ale byla i slova soucitu. Božský Diego titul mistra světa má, Messi k němu nejspíš nikdy nedojde.

A jak pravila jiná argentinská legenda Hernán Crespo: „Jistě, všichni od Lea čekáme víc. Ale je jasné, že Messi není Maradona. To by si měli v první řadě uvědomit všichni Argentinci - a hned po nich Messiho spoluhráči. On je fenomén jen tehdy, pokud pro to má správné podmínky. Jinak se trápí. Šampionát nám sám nevyhraje.“

Maradona tohle patrně již pochopil. „Ať dá Messi hattrick. Ať nám zase pomůže Bůh, tak jako to dělává vždycky!“ napsal vášnivě na sociální sítě před utkáním s Chorvaty. Ale málo platné, zázračný muž z nebes sestoupil pro Argentinu na hřiště jen jednou; v Maradonově podobě.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko