Fotbalisté Francie slaví titul mistrů světa.

Fotbalisté Francie slaví titul mistrů světa. | foto: AP

Francie - Chorvatsko 4:2, góly, video, minela. A po dvaceti letech zlato

• 1596
Francie je podruhé v historii fotbalovým mistrem světa. Nečekaného finalistu z Chorvatska porazila v moskevských Lužnikách vysoko 4:2. První gól byl vlastní, pak se trefili Griezmann, Pogba i Mbappé. A nic už nezměnila ani obrovská minela brankáře Llorise.

Bylo to nejgólovější finále za dvaapadesát let. Padlo v něm stejně branek jako v posledních čtyřech zlatých zápasech světových šampionátů dohromady.

ONLINE

Finále jsme sledovali minutu po minutě.

A na některé se nezapomene. Třeba na tu poslední, Mandžukičovu na 2:4, která padla po nevídané chybě brankáře Llorise. Naštěstí pro Francii už nic neřešila, rozhodnuto bylo dřív...

Na začátku druhého poločasu se totiž krátce po sobě prosadili střelami z hranice pokutového území Pogba a Mbappé. A Francouzi měli necelou půlhodinu před koncem finále mistrovství světa třígólový náskok.

Hrál se zábavný a atraktivní zápas. Takový, jaký mistrovství světa ve finále dlouho nezažilo.

Ještě před přestávkou do něj vstoupila i žhavá novinka aktuálního šampionátu. Videorozhodčí Irrati v 34. minutě upozornil hlavního sudího Pitanu na ruku Perišiče.

A Chorvatsko bylo v problémech.

Rozhodčí doběhl k monitoru, zjistil, že po rohovém kopu Francie chorvatský záložník skutečně zahrál rukou, a nařídil penaltu. Bezpečně ji proměnil Griezmann.

Francii tím podruhé během prvního poločasu finále dostal do vedení. Také při první gólové situaci hrál jednu z klíčových rolí. Nejdřív upadl po souboji s Brozovičem, sám odcentroval z nebezpečné pozice a Mandžukič hlavou lízl míč nechtěně mimo dosah vlastního brankáře.

Individuální ocenění

Nejlepší hráči MS:
1. Luka Modrič (Chorvatsko)
2. Eden Hazard (Belgie)
3. Antoine Griezmann (Francie)
Nejlepší mladý hráč MS: Kylian Mbappé (Francie)
Nejlepší brankář MS: Thibaut Courtois (Belgie)
Nejlepší střelec MS: Harry Kane, 6 gólů (Anglie)

Přitom jestli byl někdo v zápase do té chvíle odvážnější, byli to Chorvaté. Během opatrných úvodních minut právě oni častěji vyráželi na soupeřovu polovinu, centrovali před bránu, snažili se dostat do šance, kterou si však vytvořili až, když prohrávali.

Modrič rozehrál standardní situaci dlouhým centrem na Vrsaljka, Francouzi před bránou prohráli několik soubojů a Perišič, ke kterému míč posunul Vida, tvrdou střelou ve 28. minutě srovnal.

Zaslouženě, protože Chorvatsko během celého prvního poločasu mělo převahu. Vůbec nováček finálového zápasu příjemně překvapil...

Střely? Patnáct ku osmi. Držení míče? 61 % ku 39 %. Jenže z Ruska stejně odjíždí jen se stříbrem. Nezvládl totiž klíčové momenty.

Za stavu 1:2 měl příležitost Rebič po krásné přihrávce od Rakitiče, jenže soupeřovu nebezpečnou střelu zpod břevna vytáhl Lloris.

Smolař i klikař. Mandžukič dal první vlastňák ve finále, pak trestal hrubku

Francouzi hráli jednoduše. Získali míč, práskli ho dopředu na rychlého Mbappého, který svou první šanci ještě neproměnil. Po jeho druhé akci se však trefil Pogba.

A gól dal následně i Mbappé, jenž se stal druhým nejmladším fotbalistou, kterému se to ve finále mistrovství světa povedlo. Subašiče překvapil v 65. minutě střelou pozemi na bližší tyč.

V tu chvíli bylo evidentní, že Francie míří po dvaceti letech za světovým zlatem. A nic na tom nezměnila ani hrubka jinak spolehlivého kapitána Llorise, který po malé domů trefil napadajícího Mandžukiče.

Francie - Chorvatsko 4:2

Branky: 18. M. Mandžukič (vla.), 39. A. Griezmann (pen.), 59. P. Pogba, 65. K. Mbappé - 28. I. Perišič, 69. M. Mandžukič. Rozhodčí: N. Pitana - H. Maidana, J. Belatti. ŽK: 27. N. Kanté, 41. L. Hernandez - 90. Š. Vrsaljko. Diváci: 78 011 (96 % z kapacity 81 000)

Francie: H. Lloris - B. Pavard, R. Varane, S. Umtiti, L. Hernandez - K. Mbappé, P. Pogba, A. Griezmann, N. Kanté (55. S. N'Zonzi), B. Matuidi (73. C. Tolisso) - O. Giroud (81. N. Fekir)

Chorvatsko: D. Subašič - Š. Vrsaljko, D. Lovren, D. Vida, I. Strinič (82. M. Pjaca) - A. Rebič (71. A. Kramarič), I. Rakitič, L. Modrič, M. Brozovič, I. Perišič - M. Mandžukič