Mistrovství světa 2018
Chorvatský obránce Dejan Lovren gestikuluje v utkání proti Dánsku.

Chorvatský obránce Dejan Lovren gestikuluje v utkání proti Dánsku. | foto: AP

Nejvyšší pokuty MS. Za nepovolené nápoje a oblečení se platí 1,5 milionu

  • 107
Chorvatská a švédská fotbalová federace musí uhradit shodnou pokutu ve výši 70 tisíc švýcarských franků (asi 1,56 milionu korun). Na mistrovství světa v Rusku totiž obě porušily marketingová práva. Disciplinární komise FIFA tím udělila dosud nejvyšší tresty šampionátu.

Chorvatští hráči se během prodloužení osmifinále s Dánskem občerstvovali neschválenými nápoji, jejichž výrobce nepatří mezi oficiální sponzory šampionátu.

Členové švédské reprezentace při zápasech navzdory varování nosili oblečení nepovolených značek.

Chorvaté, kteří v neděli postoupili do čtvrtfinále díky vítězství nad Dánskem v penaltovém rozstřelu (1:1, na pen. 3:2), si během prodloužení nepohlídali marketingové předpisy Mezinárodní fotbalové federace FIFA.

Ty uvádějí, že účastníci mají výslovně zakázáno přinést do prostor stadionu i tréninkových center jiné nápoje než od oficiálního sponzora FIFA. Tím je už dlouhé roky společnost Coca-Cola, která hráčům na šampionátu dodává vodu a sportovní drinky.

Pokud si nějaké mužstvo přeje využívat vlastní pití, musí být podle pravidel nalité v lahvích, které pořadatel turnaje poskytuje každému týmu.

V tiskové zprávě FIFA rovněž stojí, že federace udělila varování brankáři Danijelu Subašičovi „za porušení pravidel o povolené výstroji.“

Chorvatský hrdina, který v rozstřelu lapil tři penalty, při oslavách svlékl dres a odhalil, že pod ním nosí tričko se snímkem kamaráda Hrvoje Čustiče, který v roce 2008 tragicky zemřel na následky zranění při zápase.

Subašič měl na tričku kromě fotky i nápis „Navždy“.

Chorvatský brankář Danijel Subašič posílá po penaltovém rozstřelu z osmifinále proti Dánsku vzkaz svému kamarádovi Hrvoje Čustičovi. FIFA ale trička se vzkazy pod dresem zakazuje.

Jenže FIFA zakazuje, aby hráči měli pod dresem trička s „komerčními, politickými, náboženskými či osobními vzkazy v jakémkoliv jazyce či písmu.“

Pokud by Subašič bílé tričko se snímkem Čustiče znovu oblékl, hrozí třiatřicetiletému brankáři chorvatské reprezentace pokuta.

Mimochodem, suma 70 tisíc švýcarských franků (asi 1,56 milionu korun) je sedmkrát vyšší než pokuta, kterou musela zaplatit ruská fotbalová federace za neonacistický transparent domácího fanouška během třetího zápasu ve skupině proti Uruguayi (0:3).

Během šampionátu platilo pokutu i Srbsko (20 tisíc franků), jehož příznivci také ukázali politicky zaměřený transparent.

Dosud druhý nejvyšší trest - 65 tisíc švýcarských franků - od disciplinární komise FIFA obdrželo Maroko. Šest členů realizačního týmu proti pravidlům vtrhlo na hřiště po závěrečném hvizdu v utkání se Španělskem, které díky Aspasově trefě z nastaveného času skončilo remízou 2:2.

Část pokuty souvisela s nevhodným chováním fanoušků, kteří házeli předměty na hrací plochu.

Házením věcí na trávník se provinili i příznivci Mexika, jehož federace musela uhradit patnáctitisícovou pokutu. 


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko