Brazilec Neymar se raduje z gólu do sítě Kostariky.

Brazilec Neymar se raduje z gólu do sítě Kostariky. | foto: AP

9. den MS: Brazílie se zvedla, Nigérie také. Švýcaři nakročili k postupu

• 2
Ani v devátý den mistrovství světa neskončil jediný zápas bezbrankovou remízou. I když fotbalisté Brazílie k ní neměli daleko, až díky brankám z nastavení udolali Kostariku. Výsledkem 2:0 zvítězila i Nigérie a večer se obratem na 2:1 blýskli Švýcaři proti Srbsku.

Brazilcům se stejně jako v předchozím zápase se Švýcarskem dlouho nedařilo naplňovat předpoklady, proti Kostarice nevypadali jako favorit. Až ve druhém poločase se rozjeli a díky trefám Coutinha s Neymarem jsou první v tabulce skupiny E.

Za nimi jsou o skóre švýcarští fotbalisté, kteří se Srbskem sice prohrávali od páté minuty, ale po změně stran skóre otočili.

Na Mitrovičovu hlavičku nejprve zareagoval ranou z dálky Xhaka a na závěr utekl soupeřově defenzívě Shaqiri.

„Dostat gól v 90. minutě z brejku... Chtěli jsme rozhodnout, poslali jsme na hřiště ofenzivního záložníka místo defenzivního, a dopadlo to takhle. Stává se, to je fotbal,“ litoval srbský trenér Mladen Krstajič.

Tři týmy jsou tedy stále ve hře o osmifinále. Švýcaři ho mají ve vlastních rukách, stačí neprohrát s Kostarikou. Srbové si to rozdají o druhé postupové místo s Brazílií.

„Pro vítězství uděláme vše,“ nechal se slyšet Krstajič.

Zamotaná je i situace ve skupině D, kde se hraje o druhou příčku za Chorvaty. Po devátém dni MS ve fotbale ji okupuje Nigérie, která si díky zlepšenému výkonu ve druhém poločase poradila s Islandem. Ten je po porážce 0:2 s jedním bodem třetí o skóre před tápající Argentinou.

Program 10. dne

V sobotu si můžou zajistit osmifinále další dva celky. Belgie postoupí, pokud zdolá Tunisko a zároveň Anglie nepodlehne Panamě.

Dalším adeptem na vyřazovací fázi je Mexiko, které pošle dál vítězství nad Koreou a švédská neprohra s Němci.