KONEC. Trenér Chorvatů Niko Kovač promlouvá s Mariem Mandžukičem.

KONEC. Trenér Chorvatů Niko Kovač promlouvá s Mariem Mandžukičem. | foto: Reuters

Nebyli jsme tak špatní, hájil Chorvaty trenér Kovač po mexické fiestě

• 8
Před rozhodujícím zápasem volil sebevědomá slova. Přímo na trávníku však tým trenéra Nika Kovače tak rázný nebyl a po prohře 1:3 s Mexikem v rozhodujícím utkání skupiny A se Chorvatsko se světovým šampionátem loučí. „Nebyli jsme tak špatní,“ namítal pak Kovač.

Před zápasem chorvatský kouč varoval: „Víme, jak si s Mexikem poradit. Recept jsem prozradil svým hráčům a doufám, že s ním naloží dobře.“

Nenaložili.

Ať Kovač před zápasem vytáhl z kuchařky receptů cokoliv, na hřišti chtěl vidět určitě něco jiného. Chorvatsko se téměř nedostávalo do šancí, po ofenzivních hvězdách Mandžukičovi, Modričovi a spol. ani vidu. A to přitom potřebovalo vyhrát. „Chyběla nám větší kreativita,“ uznal Kovač.

Až do 72. minuty mohli Chorvaté tajně doufat: Třeba se povede nějaký brejk. Ale pak se na evropský tým snesla lavina. Během tří minut se trefili Márquez s Guardadem a mexický brankář Ochoa přeběhl půlku hřiště, aby skočil vlastnímu trenérovi do náruče. Na oslavu postupu, který ještě stvrdil třetí pojistkou Hernández. Ochoovi snad ani nemohlo vadit, že ho Perišič čtyři minuty před koncem obral o třetí čisté konto na šampionátu.

„Byli jsme rádi, že jsme si tu vůbec mohli zahrát, ale samozřejmě ještě raději bychom tu zůstali,“ řekl Kovač.

Místo Chorvatska si pobyt prodlouží Mexiko. Tak jak je zvyklé. Na mistrovství světa postoupilo do osmifinále už pošesté v řadě. „Je to nejšťastnější den mého života,“ radoval se trenér Miguel Herrera.

Mexiko v nedělním osmifinále vyzve Nizozemsko. „Je to silný soupeř, ale stát se může cokoliv,“ mrkl šibalsky kapitán Rafael Márquez.