VINÍK Giovanni Sio z Pobřeží slonoviny se drží za hlavu poté, co po jeho nešťastném zákroku sudí odpískal penaltu. | foto: Paul Hanna, Reuters

Zavinil penaltu a tým vypadl. Není mi do řeči, chci domů, hlesl Sio

  • 40
Jak kruté. "Není mi to řeči. Chci jít domů a na všechno zapomenout," hlesl Giovanni Sio. Náhradník reprezentace Pobřeží slonoviny, který se podepsal pod rozhodující moment zápasu s Řeckem. Zavinil penaltu, z níž soupeř dal vítězný gól na 2:1 a jeho tým poslal ze šampionátu domů.

Fotbalisté Pobřeží slonoviny se už už viděli v osmifinále mistrovství světa, když střídající útočník Sio ve vlastním vápně v nastaveném čase nešťastně pomohl k zemi protihráči. Sám postižený Jorgos Samaras penaltu proměnil - 2:1. Přitom remíza 1:1 by do osmifinále poslala africký tým.

Co se přesně stalo? Samaras dvanáct metrů od branky napřahoval ke střele a škobrtl o nohy protihráče. Sio však faulovat nechtěl, jen nešikovně za ním stál.

FAUL Giovanni Sio z Pobřeží slonoviny v zápase s Řeckem fauluje Jorgose...
SMUTEK  Geoffroy Serey Die z Pobřeží slonoviny poté, co sudí v zápase s Řeckem...

Sio fauluje Samarase, sudí odpískal penaltu. Dié v tu chvíli padl zklamáním na trávník

"Abych řekl pravdu, tak mi o tu nohu zavadil. Já sám jsem nic nedělal, jen jsem stál, neměl jsem v úmyslu faulovat," soukal ze sebe Sio.

Jasná penalta? Kontroverzní rozhodnutí? Ekvádorský sudí Vera si verdikt obhájí, ani z Pobřeží slonoviny si nikdo nestěžoval.

"Kontakt tam byl, ale já bych penaltu neodpískal," řekl Brad Friedel, někdejší brankář Spojených států a Tottenhamu.

"Penalta byla v pořádku," prohlásil Fernando Santos, portugalský kouč Řeků.

zdroj: www.youtube.com

"Zavinili jsme si to sami, spoustu věcí jsme při zápase mohli udělat líp. Řekové byli chytřejší než my. My jsme byli děsně naivní. Oni vyčkávali a využívali našich chyb. Když dostanete tak snadný první gól, pak jste ve stresu, nedaří se vám hrát, protože nechcete dostat druhý. Bránit musíme všichni," zlobil se Kolo Touré, stoper Pobřeží slonoviny, v rozhovoru pro francouzský magazín Le Equipe.

Jeho bratr Yaya, Didier Drogba, Bony Wilfried, Gervinho, Salamon Kalou, Cheik Tioté, Serge Aurier... Pobřeží slonoviny dorostla mimořádně silná generace, o které se před každým šampionátem mluví s respektem.

Ale jak na mistrovství světa před čtyřmi lety, tak na Afrických pohárech (nepočítaje dvě finálové účasti od roku 2006) ničeho významného nedosáhla. A nedosáhne ani na letošním šampionátu v Brazílii.

VSTÁVEJ Geoffroy Serey Dié (vpravo) z Pobřeží slonoviny po zápase s Řeckem...
NIC SI Z TOHO NEDĚLEJ Geoffroy Serey Dié (vpravo) z Pobřeží slonoviny po zápase...

Dié utěšuje spoluhráče Sioa po zápase s Řeckem.

Potřetí za sebou, potřetí v historii startovala země na mistrovství světa, potřetí nepostoupila ze skupiny.

Přitom osmifinále bylo nyní tak blízko. V úvodním utkání tým otočil zápas s Japonskem, pak však nestačil na suverénní Kolumbii. Ale i tak mu proti do té doby nudně hrajícím Řekům stačila remíza.

Končí trenér Sabri Lamouchi, kterému vyprší smlouva. "O nové jednat nebudu, je to moje zodpovědnost, že jsme nepostoupili," řekl.

Pro Drogbu, pro Kola Touré, nejspíš i pro jeho bratra Yayu to bylo poslední světový šampionát. "Pro mě určitě, ale ke své budoucnosti v reprezentaci nic říkat nebudu. Je chvíli po porážce, musím to rozhodnout s chladnou hlavou," uzavřel Kolo Touré.

Los Ligy mistrů: Barcelona, Dortmund, Inter, Slavia

17. září: Inter Milán - Slavia 1:1, 2. října: Slavia - Dortmund 0:2,
23. října: Slavia - Barcelona od 21:00, 5. listopadu: Barcelona - Slavia od 18:55,
27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00