Kostarická radost po postupu do čtvrtfinále MS. Kostaričané porazili Řeky 5:3...

Kostarická radost po postupu do čtvrtfinále MS. Kostaričané porazili Řeky 5:3 po penaltách. | foto: Yves HermanReuters

Kostarika je ve čtvrtfinále, ubránila oslabení a Řeky zdolala na penalty

• 224
Další osmifinále na fotbalovém mistrovství světa rozhodl až penaltový rozstřel. V něm byli úspěšnější Kostaričané, kteří proměnili všech pět pokusů. Za Řeky selhal Gekas. V normální hrací době i po prodloužení skončil duel 1:1. Ve čtvrtfinále se vítězové utkají s Nizozemskem.

Kostaričtí fotbalisté už už slavili senzační postup do čtvrtfinále v závěru normální hrací doby. Vedli 1:0, ale neuhlídali jeden z posledních útoků soupeře a Řekové v první minutě nastavení vyrovnali na 1:1.

Řekové byli téměř celý zápas o něco lepším týmem, zaskočil je inkasovaný gól krátce po půli, ale vzápětí jim pomohlo vyloučení Kostaričana Duarteho. V přesile dokázali však jen vyrovnat, otočit skóre už ne.

On-line

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

"Po vyloučení jsme si na hřišti hodně vytrpěli, ale zvládli jsme to. Bylo neuvěřitelné, s jakým sebevědomím jsme zvládli penaltový rozstřel," řekl kostarický trenér Jorge Luis Pinto.

Kostarika patří k nejpříjemnějším překvapením šampionátu. Ve skupině si celkem v pohodě poradila s Uruguayí, pak porazila Itálii a jako jedna z prvních si zajistila postup do vyřazovacích bojů. V závěrečném duelu remizovala s Anglií. Do osmifinále postoupila podruhé v historii, v roce 1990 na MS v Itálii nestačila na Československo (1:4). Tentokrát byla šťastnější.

Nebyla to úchvatná podívaná, zápasu chyběly šance i vzrušující okamžiky. Až gól kostarického kapitána Ruize utkání pomohl.

Do té doby se Kostaričané, kteří v základní skupině nadchli výkony i výsledky, hledali. Chyběl jim pohyb, přímočarost, ztráceli míče.

Tři hvězdy zápasu

1. Navas (Kostarika)
2. Ruíz (Kostarika)
3. Samaras (Řecko)

Řekové, jak je jejich zvykem, dobře bránili a byli i nebezpeční v útoku. V 37. minutě si vytvořili vyloženou příležitost. Centr Cholevase z levé strany letěl na zadní tyč na nabíhajícího Salpingidise, který střílel z voleje z malého vápna, ale brankář Navas skvělým zákrokem tým podržel.

I proto překvapilo, když se Kostaričané krátce po půli z nenápadné akce dostali do vedení. Bolaňos z levé strany místo očekávaného centru vzduchem přihrál po zemi na hranici vápna. Volný Ruiz z první poslal míč placírkou k tyči a brankář Karnezis se jen ohlédl.

Vzápětí řecký bek Torosidis při centru nešikovně zahrál rukou, ale australský sudí si toho nevšiml a penaltu neodpískal. O chvíli později však už přesný byl. Obránce Duarte, jenž hrál se žlutou kartou, ve středu pole fauloval zezadu a byl vyloučen.

Řekové poslali do hry čerstvé útočníky, vytvořili si mírnou převahu, ale ne drtivý tlak. A podobně jako v rozhodujícím duelu o postup ze skupiny proti Pobřeží slonoviny dali gól v nastavení a vynutili si prodloužení. Po akci Gekase, jehož ránu Navas jen vyrazil, dorážel stoper Papastathopulos - 1:1.

Oslabení Kostaričané se během prodloužení soustředili především na obranu, soupeře do šancí až na výjimku nepustili.

Řekové si sice dokázali vytvořit nadějné možnosti, ale finální přihrávka i koncovka, to byla bída. V poslední minutě prodloužení měl tutovku Mitroglu, ale sám před brankářem střílel hodně mizerně, rána mu sjela a s pomocí lehké teče Navase letěla vedle.

V penaltovém rozstřelu bylo prvních sedm střelců suverénních. Ve hře nervů si počínali mnohem líp než ti ze sobotního osmifinále Brazílie - Chile. Až ve čtvrté sérii neuspěl Gekas, jehož ránu skvělý brankář Navas vyrazil. Pátý kostarický střelec Umaňa dal a mohly vypuknout kostarické oslavy.

"Cítím  smutek, nic víc. Je to strašná škoda. Nezbývá nám než pogratulovat jejich brankáři, byl neskutečný. Kdyby neměl štěstí, výsledek by byl jiný," prohlásil Fernando Santos, portugalský kouč Řeků.