Sportovní komentátor Pavel Čapek.

Sportovní komentátor Pavel Čapek. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Kvůli fotbalovým komentátorům lidé přepínají, zlobí se radní ČT

  • 695
Fotbaloví komentátoři České televize neschytávají kritiku za světový šampionát jen u diváků. Jejich výkon na své pravidelné schůzi nečekaně hodnotila i Rada ČT. Nejčastěji pak v debatě radních znělo jméno redaktora Pavla Čapka.

Předseda Rady ČT Jaroslav Dědič sice na zasedání předložil Analýzu programu ČT sport za rok 2013, radní se ale v debatě vraceli hlavně k letošnímu fotbalovému mistrovství světa v Brazílii.

Kritika směřovala především na sportovní komentátory. Podle radních podceňují dlouhodobou přípravu a oproti hokejovému komentování to fotbalové značně pokulhává.

„Není přece normální, že někteří diváci raději upřednostní sledování sportovního utkání na jiné než České televizi,“ podivoval se místopředseda rady René Kühn. Výkon fotbalových komentátorů je podle něj, až na čestné výjimky, dlouhodobě špatný.

Při té příležitosti padlo jméno fotbalového komentátora Pavla Čapka, který si v průběhu šampionátu vysloužil ostrou kritiku především na sociálních sítích.

Vznik parodických facebookových skupin, které komentují Čapkovy výroky z jednotlivých utkání, zmínil ve svém kritice i Kühn. Připomněl, že Čapek čelil v průběhu šampionátu špatnému hodnocení také v dalších médiích.

Ke kritice se připojili i další členové rady. Jan Prokeš zmínil, že komentátorům chybí dlouhodobá příprava a jejich analýzy ze studia někdy připomínají mlácení prázdné slámy.

Česko plné odborníků

Na zasedání rady byl přítomen i výkonný ředitel ČT sport Jiří Ponikelský, který se snažil své podřízené proti radním hájit. „Fotbal není hokej. Chybí v něm dynamika a náboj. V Česku jsou všichni odborníci na fotbal, jedni píší, že mám odvolat Bosáka, jiní nemají rádi Pavla Čapka,“ posteskl si Ponikelský.

Připustil zároveň, že kritika směřující na Čapka není úplně neoprávněná. „Ty chyby tam jsou a budeme z nich vyvozovat závěry,“ potvrdil Ponikelský. Dál ale problém rozvádět nechtěl. Hodnotit Čapkovu práci podle něj musí jeho nadřízení Robert Záruba a Otakar Černý.

Líbilo se vám fotbalové mistrovství světa v České televizi?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 19. července 2014. Anketa je uzavřena.

Ano 7951
Ne 2250

Zastat se sportovních redaktorů snažil i předseda rady Jaroslav Dědič. "Když jde o fotbal, existuje milion přístupů. V Jižní Americe je zápas hlavně show. Komentátoři křičí citoslovce, opakují jednu větu třikrát. Místo fundovaných rozhovorů vysílá televize o přestávce záběry na fanynky. Kdyby to zkusila ČT, řekli bychom tu na dalším zasedání, že Ponikelský pouští porno,“ komentoval v nadsázce Dědič.

Aspoň z jednoho závěru ale mohou mít fotbaloví komentátoři radost. Radní se nakonec shodli, že mají dobrou jazykovou úroveň.

Fotbalové Euro 2020

14. listopadu: Česko - Kosovo od 20:45, 17. listopadu: Bulharsko - Česko od 18:00.

Postup na ME 2020 už mají jistý Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina a Španělsko.

Los Eura 2020: Jak se šampionát losuje, kdo získá výhodu ve skupinách

Slavia v Lize mistrů

27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.