HLAVIČKA. Íránec Rezá Ghúčanedžhád (v bílém) odvrací míč před Godfreyem...

HLAVIČKA. Íránec Rezá Ghúčanedžhád (v bílém) odvrací míč před Godfreyem Oboabonou. | foto: Michael SohnAP

Írán - Nigérie 0:0, v neatraktivním utkání gól nepadl

• 57
Vítěz si mohl užít radost ze tří bodů na mistrovství světa po dlouhých 16 letech. Fotbalisté Íránu i Nigérie však tuto možnost ve vzájemném zápase nevyužili. Nekvalitní utkání bez výraznějšího nasazení i šancí skončilo 0:0. Jde o první remízu na šampionátu v Brazílii.

On-line

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Kdo vyhraje, ten si udrží naději na postup před dalšími zápasy skupiny F proti favorizovaným týmům Argentiny a Bosny a Hercegoviny. Tak zněly papírové předpoklady. Jenže Íránci ani Nigérijci je nenaplnili. Oba týmy zapsaly do tabulky bod za bezgólovou remízu.

V brance Íránu překvapivě nenastoupil gólman německého Braunschweigu Davárí, příležitost dostal šestadvacetiletý Haghíghí. Ve 3. minutě jej poprvé prověřil přízemní střelou Moses. O chvíli později sice Nigerijci po rohovém kopu dostali míč do brány, ještě předtím však akci přerušil hvizd rozhodčího Very kvůli faulu na gólmana.

"Chtěli jsme dát rychlý gól, také jsme jej vstřelili, ale rozhodčí ještě předtím zapískal. Podle mě to bylo nesprávné rozhodnutí, ale musím jej respektovat," řekl ke sporné situaci trenér Nigérie Stephen Keshi.

Tři hvězdy zápasu

1. Ghúčanedžhád (Írán)

2. Enyeama (Nigérie)

3. Hosejní (Írán)

"Superorli" pokračovali v tlaku. Proti další šanci zasáhl obránce Púládí, Onazi následně netrefil branku. Po aktivním začátku se ale hra zklidnila a íránská obrana příliš nepouštěla Nigérii do šancí.

Íránští fotbalisté se zaměřili na defenzivu a do kombinační hry se příliš nehrnuli. Nigérie sice držela většinu času míč, problém však měla s přesností přihrávek a do větších příležitostí se nedostávala. Z přímého kopu ohrozil bránu Musa, Haghíghí ale jeho střelu vyrazil na roh.

V 34. minutě se po rohovém kopu do šance dostal Ghúčanedžhád, trefil ale pouze gólmana Enyeamu. Íránci potvrdili, že velké množství gólových příležitostí si vytvářejí po standardních situacích, skóre se ale nezměnilo.

Ani začátek druhého dějství z opatrného trendu nevybočil. Po trestném kopu v 67. minutě zahrozil Ghúčanedžhád, střelu však neusměrnil mezi tyče. O něco nadějněji vypadala šance Íránu ze 77. minuty, kdy Púládí odcentroval do pokutového území, ani Dadžagá ale hlavou nezakončil přesně.

V 83. minutě se na druhé straně neprosadil střídající Odemwingie, jeho tvrdá střela těsně minula branku. Ekvádorský sudí Vera však ještě předtím pískl Odemwingiemu hru rukou, kterou opakovaný záběr neprokázal.

"Musím své hráče pochválit, remízu si zasloužili. Nejdůležitější je, že je pro nás stále vše otevřené," uvedl íránský trenér Carlos Queiroz. "Moji hráči ukázali, že hrají zodpovědně, disciplinovaně a s emocemi. Remíza je v pořádku, ani jeden tým si nezasloužil vyhrát," dodal.