Podle zajímavé teorie, kterou vymyslel ekonom Dean Karlan, by největší štěstí přinesl triumf Nigérie.

Podle zajímavé teorie, kterou vymyslel ekonom Dean Karlan, by největší štěstí přinesl triumf Nigérie. | foto: Reuters

Šampionát pohledem ekonoma: Nejvíc štěstí zařídí výhra Nigérie

  • 11
Jak nahlížet na mistrovství světa? Kromě pohledů fanoušků, fotbalových odborníků či sázkařů existují i originálnější teorie. Třeba ta, v níž americký profesor ekonomie počítá, jak turnaj ovlivní míru štěstí zemí.

Zní to jako čistě emotivní hodnocení. Nigerijští fotbaloví fanoušci mají opravdu krušný úděl, v jejich zemi teroristé útočí na sportovní bary a zabíjejí – právě proto by si Nigérie zasloužila triumf na mistrovství světa nejvíc. Ale tady nejde o emoce. Nýbrž o ekonomickou úvahu.

Je to trochu hra, avšak zajímavá a originální. Profesor ekonomie z prestižní Yaleovy univerzity Dean Karlan, který se specializuje na ekonomiku rozvojových zemí a Behaviorální výzkumy, se rozhodl najít vzorec vedoucí k odpovědi na následující otázku: Které účastnické zemi by titul přinesl nejvíc štěstí?

Výsledné pořadí podle Karlana zní: 1. s náskokem Nigérie, 2. Brazílie, 3. Mexiko, 4. Rusko, 5. Írán.

Akademik, jenž působí třeba i na Princetonu či v institucích Světové banky, napsal svůj článek pro přílohu The New York Times. A k fotbalu jej přivedla prostá věc: fanouškovské nadšení.

Jak moc zúčastněné země sledují MS?

Největší podíl odpovědí „turnaj mě velmi zajímá“:
1. Kolumbie (50 %), 2. Mexiko (43), 3. Španělsko (41), 4.a 5. Argentina a Brazílie (oba 40).

Největší podíl odpovědí„turnaj mě nezajímá“:
1. USA (60 %),2. a 3. Anglie a Francie (oba 50), 4. Austrálie (37), 5. Japonsko (36).

Zdroj: internetový průzkum pro NY Times s 19 tisíci respondenty. Ten proběhl v 19 účastnických zemích – v takových, kde je dostatečný přístup k internetu.

„Mistrovství světa mě ohromně zajímá. Když jsem byl kluk, ještě to neplatilo. Ale moje děti začaly fotbal hrát, jde jim to skvěle a jsou náruživými fanoušky. Tak to přenesly i na mě,“ popsal americký ekonom v e-mailu pro MF DNES.

Zde je klíč k jeho úvaze: třemi sledovanými údaji jsou vášeň pro fotbal, míra chudoby a počet obyvatel. „Tak, aby výstupem byla největší souhrnná míra nárůstu štěstí,“ vysvětluje svůj nápad Karlan.

Proč se hodnotí chudoba? Podle ekonomických teorií bohatství koreluje se štěstím a spokojeností. U chudších se tedy dá čekat větší skokový nárůst.

Vášeň pro fotbal byla nejobtížněji měřitelnou součástí. Profesor ekonomie vycházel jednak ze srovnání pomocí Google Trends – zkoumal, jak si ve vyhledávači Google vedou zprávy o šampionátu v konkurenci jiných sportů. Fotbal není nejhledanější pouze ve čtveřici účastnických zemí: v USA, Japonsku, Jižní Koreji a v Austrálii.

Dále se Karlan inspiroval rozsáhlým průzkumem (viz box) a odpověďmi fanoušků, jak moc je mistrovství světa vtahuje do děje. Neměřitelné veličiny musel pochopitelně pominout.

„I když nemusíte být génius, abyste zjistil, že taková Ghana investuje do turnaje víc než USA. Třeba tím, že zavře v době utkání továrny a ještě importuje elektřinu ze sousedního Pobřeží slonoviny, aby měla jistotu, že se nikomu nepřeruší televizní přenos,“ dodal.

Smůlu mají bohatí Němci, kde fotbalu konkurují jiné sporty. Stejně jako malá Uruguay či extrémně zainteresovaná, ale počtem obyvatel také nevyčnívající Kolumbie.

Vítězná Nigérie takřka neměla konkurenci. „Skončila čtvrtá v pořadí fotbalové vášně. Je jednou z nejchudších zúčastněných zemí. A její populace je obrovská: 174 milionů,“ vypočetl Karlan.

Nigerijci mají stále šanci tuto teorii naplnit, nyní v osmifinále vyzvou Francii. „Bude to nejdůležitější zápas mé kariéry,“ prohlásil nigerijský kouč Stephen Keshi.

Mimochodem – na místě bude turnaj sledovat i profesor Karlan. „Vezmu syna a v neděli vyrážíme do Brazílie, uvidíme dva zápasy,“ napsal MF DNES. Že by inspirace pro další ekonomicko-sportovní úvahy?  


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko