JE TAM. Uruguayský útočník Forlán oslavuje gól, který právě vstřelil.

JE TAM. Uruguayský útočník Forlán oslavuje gól, který právě vstřelil. | foto: AP

Ten bronz chci, volá Uruguayec Forlán. Ne všichni to tak vždy cítili

  • 15
Od roku 1982 padlo v zápase o třetí místo na fotbalovém mistrovství světa v šesti případech ze sedmi víc gólů než ve finále, jednou to bylo stejně. Ne vždycky se ale o bronz hrál lepší fotbal než o zlato.

Pamětníci například tvrdí, že v roce 1974 při porážce 0:1 s Polskem nudili na mnichovském Olympijském stadionu i Brazilci s Rivelinem a Jairzinhem v sestavě.

Památný duel se naopak odehrál před osmi lety v jihokorejském Tegu. Stanuli proti sobě soupeři, pro něž nebylo zklamáním či dokonce ponížením vyměnit finále za střetnutí, o němž se také hovoří jako o zbytečném.

Hiddink létá ve vzduchu, i po prohře je pro Koreu hrdinou

Turci porazili domácí reprezentaci 3:2 a nečekaný úspěch slavili příznivci obou táborů (na snímku nizozemský kouč Guus Hiddink nad hlavami korejských hráčů).

Úplně jinak tomu bylo o čtyři roky dřív ve Francii. "Pro nás je vidina bronzu obrovskou motivací. Myslím, že větší než pro Nizozemce," předpověděl chorvatský trenér Miroslav Blaževič před zápasem v pařížském Parku princů. A Balkánci pak otočili skóre na konečných 2:1.

Podobně dal v roce 1994 dohromady švédský národní tým Tommy Svensson, zatímco Bulhaři na prahu historického úspěchu své země v Pasadeně propadli a prohráli 0:4. "O bronz by se na mistrovství hrát nemělo. Všichni mají za sebou příliš mnoho těžkých zápasů a velkých stresů," řekl pak trenér poražených Dimitar Penev.

Někdy mají potíž motivovat hráče po semifinálové prohře oba koučové.

zápasy 0 3. místo na ms ve fotbalu

1930 (Uruguay), nehrálo se, bronz získaly USA i Jugoslávie

1934 (Neapol, Itálie), Německo - Rakousko 3:2

1938 (Bordeaux, Francie), Brazílie - Švédsko 4:2

1950 (Brazílie), hrála se finálová skupina, bronz získalo Švédsko

1954 (Curych, Švýcarsko), Rakousko - Uruguay 3:1

1958 (Göteborg, Švédsko), Francie - Spolková republika Německo 6:3

1962 (Santiago, Chile), Chile - Jugoslávie 1:0

1966 (Londýn, Anglie), Portugalsko - Sovětský svaz 2:1

1970 (Mexico City, Mexiko), SRN - Uruguay 1:0

1974 (Mnichov, SRN), Polsko - Brazílie 1:0

1978 (Buenos Aires, Argentina), Brazílie - Itálie 2:1

1982 (Alicante, Španělsko), Polsko - Francie 3:2

1986 (Puebla, Mexiko), Francie - Belgie 4:2 po prodloužení

1990 (Bari, Itálie), Itálie - Anglie 2:1

1994 (Pasadena/LA, USA), Švédsko - Bulharsko 4:0

1998 (Paříž, Francie), Chorvatsko - Nizozemsko 2:1

2002 (Tegu, Jižní Korea), Turecko - Korejská republika 3:2

2006 (Stuttgart, Německo), Německo - Portugalsko 3:1

Možná poslední obdivovaný muž na lavičce Anglie Bobby Robson se v roce 1990 hořce rozloučil i vinou chyby nekoncentrovaného brankáře Petera Shiltona, jenž pak ukončil bohatou mezinárodní kariéru. Italové sice zvítězili 2:1, ale do odlehlého Bari se jim místo do Říma o den později vůbec nechtělo letět.

Na domácí půdě ve Stuttgartu uspěli také Němci na předchozím šampionátu. Jürgen Klinsmann (na snímku se raduje z gólu Bastiana Schweinsteigera) a jeho výběr pojali zápas opravdu jako "malé finále" a odhodlali se v něm složit definitivní důkaz svého vzestupu.

Německo - Portugalsko:  Klinsmann  se raduje

Portugalci druhý bronz do národní sbírky nepřidali a atmosféru melancholie, jaká v zemi po porážce 1:3 zavládla, vyjádřil sám velký a loučící se Luís Figo: "Je těžké skončit turnaj takhle. Dělal jsem, co jsem mohl."

Dvě prohry v zápase o třetí místo mají na kontě Uruguayci, jsou ovšem starších dat. V roce 1954 podlehli v Curychu 1:3 Rakousku a v roce 1970 v Mexico City 0:1 Spolkové republice Německo.

Německo-uruguayský souboj se chystá na sobotu v Port Elizabeth. Joachimu Löwovi jeho motivační práci ztěžuje chřipka, kvůli níž opustil dnešní trénink a ulehl do postele.

Manažer Oliver Bierhoff dokonce připustil, že by mohli dostat příležitost hráči z lavičky, zato uruguayský střelec Diego Forlán volá spoluhráče do zbraně: "Tohle třetí místo rozhodně chci! A měl by ho chtít každý z nás."


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko