Španělský tisk v euforii nad vítězstvím fotbalistů ve finále

MISTŘI SVĚTA. Kompletní španělský tým pózuje fotografům po vítězství ve finálovém utkání nad Nizozemskem. | foto: AP

12 2010
Španělský tisk v euforii oslavuje vítězství španělských fotbalistů články, v nichž se to hemží slovy jako"oslnivá, zázračná generace", která poprvé v historii umožnila zemi z Pyrenejského poloostrova vystoupit na fotbalový vrchol světa.

Všechny noviny bez výjimky dnes věnují titulní stranu "historickému" vítězství mužstva přezdívaného "La Roja" (Červená). Vévodí snímky španělského kapitána Ikera Casillase třímajícího vítěznou trofej. "Španělsko je mistrem světa. To je epopej, která španělskému sportu chyběla. Je to okamžik slávy. Óda na radost," napsal madridský list El País.

ABC pod titulkem "Šampioni" napsal, že datum 11. července 2010 tvoří od nynějška "součást historie Španělska". "Iniestův gól korunoval výjimečné mužstvo a generaci mistrů této hry," dodal list.

"Noc jako ze science-fiction," pojmenoval atmosféru v Madridu během utkání národní deník El Mundo. Pozornost věnuje pouličním oslavám, které trvaly až do brzkých ranních hodin. Velkoplošné obrazovky proměnily náměstí několika měst v provizorní kina a posléze se na náměstích rozpoutala bujará fiesta.

Podle El Mundo "historie Španělska začíná znovu" a titul mistrů světa je "odměnou za kvalitu". List se rovněž rozplývá nad jediným střelcem zápasu Andrésem Iniestou. "Je to poetická spravedlnost. Vyhrál fotbal, jehož typickým zástupcem je Iniesta. Malý kouzelník zarazil hřebík do rakve jedenáctky nejhádavějších Nizozemců v historii," dodal El Mundo.

Tisk taky tvrdě kritizuje agresivní hru Nizozemců. Sportovní deník AS napsal, že Nizozemsko, "neschopné čelit Španělům, se věnovalo napadání a rubání, které nebylo na výši mužstva, jako je jeho".

Podle deníku Marca zas Nizozemci zvolili "plán zastrašování, který jim však nevyšel. Sice trochu omezili typickou hru Španělska, ale jen násilí nestačilo na španělské mistrovství".

Španělští fotbalisté se radují s trofejí pro mistry světa.HRDINA. Španělský brankář Iker Casillas ve finále zlikvidoval několik velkých šancí a zaslouženě si pak vychutnával radost z vítězství.

Některé deníky poukazují na to, že španělští fotbalisté jsou dobrým příkladem pro to, jak by země měla čelit ekonomické krizi. "Španělský tým je metaforou pro to, čím by Španělsko mohlo být, pokud přijme stejná kritéria, která stála u úspěchu národního týmu. Tedy kolektivní výkon. Bylo by dobré, kdyby se současné nadšení stalo podmětem pro čelení problémům a příkladem, jak kolektivně pracovat stejně, jako tato skupina mladých mužů," napsal deník ABC.

Média také rozebírají celou sportovní historii země. Připomínají dosavadní největší úspěch národního týmu z roku 1950, kdy se Španělsko zařadilo na čtvrté místo na světovém šampionátu v Brazílii a hovoří o včerejším vítězství jako injekci, která vzkřísila fotbalové dějiny Španělska a zapsala tým trenéra Vincenta del Bosqueho do historie zlatým písmem jako v pořadí už osmého fotbalového mistra světa.

Slávě se těší ve španělských médiích i proslulá chobotnice Paul. Video, kde si chobotnice vybírá, k jaké vlajce se přisaje, opakují televizní kanály s komentářem, že neskutečné se stalo po dlouhé době realitou a Španělsko je králem světového fotbalu.

Největší senzací se pro španělská média stal však rozhovor televizní reportérky Sáry Carbonerové s kapitánem týmu a zároveň i současným partnerem, Ikerem Casillasem.

Na otázku, jak prožívá vítězství, nebyl kapitán týmu téměř schopen odpovědět a se slzami v očích Carbonerovou v přímém přenosu políbil. I proto hovoří Španělé o letošním šampionátu v Jižní Africe jako o pohádce se šťastným koncem.

Autoři: ,

Los Ligy mistrů

Liga mistrů, play off: Kluž - Slavia v úterý 20 srpna, odveta Slavia - Kluž ve středu 28. srpna.

Nejčtenější

Můj nejlepší moment ve Slavii. Cítíme, že postup je blízko, říká Kolář

Slávistický brankář Ondřej Kolář po utkání o Ligu mistrů v Kluži, během kterého...

VIDEO Kluž (Od našeho zpravodaje) Lepší chvíli na důležitý zákrok si doopravdy vybrat nemohl. V klíčovém momentě úvodního utkání play...

Hvězda Kluže přemýšlí o konci. Góly, anebo srdce?

George Tucudean z Kluže oslavuje svůj gól na hřišti Celtiku.

VIDEO Kluž (Od našeho zpravodaje) Mohla to pro něj být magická noc. Nezapomenutelná, radostná, bez kaňky. A zdánlivě i byla. Jenže...

Signál přímo na Kluž. Masopustovi trenéři nevěřili, u gólu radil i Souček

Lukáš Masopust (vlevo) ze Slavie se raduje se spoluhráči z gólu na hřišti Kluže.

VIDEO Kluž (Od našeho zpravodaje) Nešlo mu to, na tréninku byl v té pozici několikrát, a ne a ne se trefit. Poprvé, podruhé, potřetí....

Slavia ve hře o jackpot. Proti Kluži může vydělat víc než za minulý ročník

Trénink fotbalistů Slavie na hřišti rumunské Kluže. Vlevo kouč Trpišovský,...

Kluž (Od našeho zpravodaje) Během šesti zápasů na podzim a dalších šesti v průběhu jarní části Evropské ligy vydělala fotbalová...

Poražení uznali sílu Slavie. Šance jsou malé, ale zkusíme to, řekl kouč

Dan Petrescu, trenér CFR Kluž, během kvalifikace o Ligu mistrů.

VIDEO Uznali sílu soupeře, ale boj o Ligu mistrů vzdát nehodlají. „Nevím, jak postoupit. Ale vím, že v...

Další z rubriky

Severokorejští fotbalisté byli po MS podrobeni veřejnému zostuzení

VELKÁ NEZNÁMÁ. Tým KLDR

Těžké chvíle prožívali fotbalisté KLDR po návratu z mistrovství světa v Jihoafrické republice. Po...

Nizozemský kněz v oranžovém rouchu kopl při mši do míče. Byl potrestán

Ilustrační snímek

V Nizozemsku potrestali duchovního, který před finále mistrovství světa se Španělskem sloužil mši...

Nebozí Nizozemci: tři finále, tři prohry. Je v nezdarech zákonitost?

Arjen Robben se drží za hlavu. Nizozemsko závěr zápasu nezvládlo, z titulu se radují Španělé.

Johannesburg (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) Platí-li pro nizozemské fotbalisty heslo "třikrát a dost", mají už vybráno. Tři účasti ve finále...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz