Juraj Kucka přechází přes nizozemského záložníka Sneijdera.

Juraj Kucka přechází přes nizozemského záložníka Sneijdera. | foto: Hassan Ammar, AP

Slovenským objevem na šampionátu byl vynikající Kucka, říká Griga

  • 171
"Slovenští fotbalisté na mistrovství světa zanechali hodně viditelnou stopu," říká slovenský trenér Stanislav Griga, bývalý československý reprezentant.

"A vzhledem k tomu, jak mladé mužstvo máme, věřím, že pro slovenskou reprezentaci by mohly nastat lepší časy."

Nizozemsko: vyrovnanou partii ovlivnily chyby

"Holanďani nás v osmifinále v žádném případě nepřeválcovali, jak kdekdo čekal. Podle mě šlo o vyrovnanou partii s tím, že soupeř byl lepší v koncovce," říká Griga.

Martin ŠkrtelInternacionál lituje, že slovenští fotbalisté slibné útočné akce nevyřešili líp. "Navíc ty obrovské šance Stocha a Vitteka po přestávce! Škoda, v té době se zápas lámal a místo vyrovnání jsme dostali druhý gól."

Druhé brance vítězů předcházel Škrtelův zákrok ve středu hřiště, který španělský rozhodčí Undiano posoudil jako faul. Škrtel se dohadoval se sudím, Nizozemci rychle rozehráli a po chybě brankáře Muchy skóroval Sneijder do odkryté branky.

"Chyba Škrtela, že se pustil do hádání s rozhodčím. Pak chyba Muchy, který daleko vyběhl a nechal se obehrát. A před slovenskou brankou pak dva nejdůležitější muži chyběli," konstatuje Griga.

Itálie: slovenská parádní jízda

Grigu vítězství slovenského mužstva nad Italy příliš nepřekvapilo.

"Jednak jsem si říkal, že rozhodně musíme zahrát líp než s Paraguayí, za druhé mi bylo jasné, že Italové jsou tak trochu z formy. A obojí se na hřišti potvrdilo," poznamenává Griga.

Robert VittekSlovenskému mužstvu prospěly změny v sestavě a bez nadsázky lze říci, že že Weissovi svěřenci soupeře jednoznačně přehráli.

"Myslím, že při takovém výkonu slovenského týmu by ani lepší forma Italům nestačila. Podle všeobecných předpovědí se postup Slováků čekal, ale že o něm rozhodli vyřazením posledních mistrů světa, to takovému postupu dodalo znamenitý punc. A musím přiznat, že tak výborný výkon jsem od našich nečekal."

Paraguay: překvapivá sestava to nezvládla

"Po bitvě je každý generálem, v tomto případě trenérem," reaguje Griga na poznámku, že trenéru Weissovi se v tomto případě nepovedla základní sestava.

Vladimír Weiss"Samozřejmě, že byla překvapivá, to už prostě k Vlado Weissovi patří. Jenže například v kvalifikaci mu taková překvapení vycházela, vyšlo mu třebas i ve vítězném zápase s Českem v Praze," připomíná Griga, Který za sebou má česká trenérská angažmá v Liberci, va Spartě a na Žižkově.

"Ale na jednotlivce bych to neházel, ono totiž v zápase s Paraguayí tou pomalostí, svázaností a obavami zklamalo celé mužstvo."

Nad všemi vyčníval sparťan Kucka

"Slovenský objev na šampionátu se jmenuje Kucka," vystřelí Griga bez rozmýšlení po otázce, které jednotlivce ze slovenského mužstva by vyzdvihl.

Sparťanský záložník Juraj Kucka byl podle Grigy jednoznačně nejlepším Juraj Kuckahráčem zápasu v duelu s Itálií. "A klidně bych se odvážil říct, že byl nejlepší i v zápase s Holandskem. Aspoň ze slovenského mužstva určitě," říká Griga.

Hned za Kucku řadí dnešní kouč prvoligové slovenské Senice útočníka Vitteka. "Už jen za to, že dal čtyři góly, a že se uměl dostat do mnoha dalších šancí. Pak bych ještě jmenoval stopera Škrtela se záložníkem Hamšíkem, kteří si uhráli to svoje. I když v kvalifikaci byli ještě lepší."

Slovensko: mládí a slibná perspektiva

Vystoupení slovenských fotbalistů v Jižní Africe připomíná Grigovi cestu českých fotbalistů ke stříbru na evropském šampionátu 1996 v Anglii.

Stanislav Griga"Samozřejmě, že český úspěch v Anglii se s touhle slovenskou účastí v osmifinále srovnávat nedá. Ale tehdejší mladé české fotbalisty to nakoplo ke špičce," připomíná čtyřiatřicetinásobný federální reprezentant.

"Češi tehdy získali angažmá v renomovaných klubech a národní mužstvo se pak třikrát probojovalo na mistrovství Evropy a jednou na mistrovství světa. V letech 2004 až 2008 byli Češi na těchto šampionátech třikrát za sebou. Takže si říkám, že k něčemu podobnému by se teď mohli odpíchnout i Slováci."

Slavia v Lize mistrů

23. října: Slavia - Barcelona od 21:00, 5. listopadu: Barcelona - Slavia od 18:55,
27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.

Kvalifikace o Euro 2020

14. listopadu: Česko - Kosovo od 20:45, 17. listopadu: Bulharsko - Česko od 18:00.

Postup na ME 2020 už mají jistý Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina a Španělsko.