JAK ZA POSTUPEM? Slovensko musí bezpodmínečně porazit Itálii.

JAK ZA POSTUPEM? Slovensko musí bezpodmínečně porazit Itálii. | foto: AP

Slovenská šance na postup: porazit Itálii. Ve skupině může rozhodnout i los

  • 84
Bloemfontein (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Ve skupině jsou poslední, už i Nový Zéland má o bod víc. Přesto mají slovenští fotbalisté stále šanci na postup. Aby si sen splnili, musí porazit mistry světa z Itálie. Nemusí to být nereálné, obhájce se trápí a ani druhý zápas na turnaji nevyhrál.

Jen si to představce: Mistři světa končí, vyřadili je Slováci... Utopie? Bláznovství? Stát se to může, minimálně matematicky to možné je. Pokud Paraguay senzačně nezkolabuje, pak si to právě Italové rozdají se Slovenskem o druhé postupové místo.

"Pokusíme se zahrát nejlíp, jak umíme, a prodat, co je v nás. A uvidíme," říká slovenský kouč Vladimír Weiss. Poslední zápasy skupiny F se hrají ve čtvrtek. V 16 hodin proti sobě nastoupí také Paraguay a Nový Zéland.

Mužstvo Z V R P S B
1. Paraguay 2 1 1 0 3:1 4
2. Itálie 2 0 2 0 2:2 2
3. Nový Zéland 2 0 2 0 2:2 2
4. Slovensko 2 0 1 1 1:3 1

Jaké jsou teď šance?

Zatím vede Paraguay se čtyřmi body a je velmi blízko osmifinále. "Pro mě byla od začátku favoritem naší skupiny a jen to potvrdila," prohlásil kouč Weiss. Pokud Santa Cruz, Vera a spol. neprohrají s Novým Zélandem, mají postup jistý. Pokud by přece jen senzačně padli, záleželo by na výsledku Slováků s Italy i na skóre porážky.

Italové a Nový Zéland mají naprosto stejnou výchozí pozici: stejně bodů, dokonce i shodné skóre. Pro oba platí výhra = osmifinále, stejně tak porážka = cesta domů. Když vyhraje jen jeden z nich a druhý ztratí, pak vítěz jde dál a konkurent končí.

Pokud by oba týmy remizovaly, bude to hodně složité počítání. Záleželo by na počtu vstřelených gólů. Pokud oba týmy uhrají naprosto totožný výsledek, rozhodne los.

A Slovensko? Základní předpoklad zní: k postupu musí jednoznačně porazit Itálii. "Jsme na tom pořád stejně. Věděli jsme, že musíme porazit buď Paraguay, nebo Itálii," poznamenal útočník Stanislav Šesták. Po porážce s Paraguayí už zůstává jen jeden pokus... Nejspíš by stačilo jakékoli vítězství.

Kdyby však Nový Zéland zaskočil favorizovanou Paraguay, klíčovou roli by hrálo skóre. Paraguay má zatím 3:1, zato Slováci 1:3. Parta kolem kouče Weisse by to svoje potřebovala výrazně vylepšit.

Jak to ve čtvrtek celé dopadne?

Kritéria postupu ze skupiny

do osmifinále mistrovství světa

1. Gólový rozdíl ze všech zápasů.
2. Větší počet vstřelených gólů ve skupině.
3. Větší počet bodů získaných ve vzájemných zápasech.
4. Gólový rozdíl ze vzájemných zápasů.
5. Větší počet vstřelených gólů ve vzájemných zápasech ve skupině.
6. Los

Slavia v Lize mistrů

23. října: Slavia - Barcelona od 21:00, 5. listopadu: Barcelona - Slavia od 18:55,
27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.

Kvalifikace o Euro 2020

14. listopadu: Česko - Kosovo od 20:45, 17. listopadu: Bulharsko - Česko od 18:00.

Postup na ME 2020 už mají jistý Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina a Španělsko.