Uruguayec Luis Suárez (vpravo) právě překonal mexického brankáře Oscara Péreze.

Uruguayec Luis Suárez (vpravo) právě překonal mexického brankáře Oscara Péreze. | foto: AP

Remíza se nekonala, přesto postupují oba týmy: Mexiko - Uruguay 0:1

• 9
Remízou, která by vyhovovala oběma soupeřům, zápas neskončil. Přesto těsná porážka nemusí mexické fotbalisty mrzet. Na mistrovství světa v Jižní Africe postupují do osmifinále s vítěznou Uruguayí. Souboj rozhodl těsně před poločasem hlavičkou útočník Suárez.

on-line

utkání jsme sledovali minutu po minutě

Pokud by latinskoamerický duel skončil remízou, ze skupiny A by do vyřazovacích bojů šla obě mužstva bez ohledu na výsledek druhého utkání Francie - Jižní Afrika (1:2).

Porážený mohl o postup přijít, ale Jižní Africe se nepodařilo smazat pětibrankové manko v celkovém skóre. Proto se raduje Mexiko.

Uruguay prošla skupinou celkem suverénně, nedostala gól, po úvodní bezbrankové remíze s Francií deklasovala pořadatelský tým 3:0. A na závěr si poradila s Mexikem. V osmifinále ji čeká zřejmě jeden z trojice Řecko, Korea či Nigérie. Teoreticky ji hrozí i Argentina.

Uruguay se dostala do osmifinále šampionátu po 20 letech, Mexiko postoupilo do vyřazovací fáze světového šampionátu popáté za sebou.

Uruguayec Luis Suárez (vlevo) oslavuje gól se svým spoluhráčem Diegem Forlánem.

Uruguayec Luis Suárez (vlevo) oslavuje gól s Diegem Forlánem.

Mexičan Javier Rodríguez zpracovává těžký míč v utkání s Uruguayí.

Mexičan Javier Rodríguez zpracovává těžký míč.

Oba týmy na stadionu Royal Bafokeng v Rustenburgu od prvních minut otevřenou útočnou hrou vyvracely spekulace o předem domluvené remíze. Už v šesté minutě se dostal kanonýr Suárez za mexickou obranu, ale z úhlu netrefil branku.

Uruguayský výběr byl aktivnější i v dalším průběhu. V 18. minutě nejprve z rohového kopu obránce Victorino nebezpečně hlavičkoval nad branku, kterou o chvilku později přestřelil z přečíslení i středopolař Álvaro Pereira.

Po dvaceti minutách hry měli největší šanci prvního poločasu mexičtí fotbalisté, ale krajní záložník Guardado trefil povedenou dalekonosnou ranou z 30 metrů pouze břevno. Neprosadil se ani sedmatřicetiletý Blanco, jenž se poprvé na turnaji objevil v základní sestavě Mexika, kde nahradil zraněného Velu.

Parádní nůžky mexického fotbalisty Carlose Salcida.

Po oboustranné uklidnění hry padla branka na konci poločasu z ojedinělé akce. Cavani nacentroval na svého útočného partnera Suáreze a nejlepší střelec nizozemské ligy přesnou hlavičkou dal svou premiérovou branku na šampionátu.

Do druhé půle nastoupili aktivněji vedoucí Uruguayci, kteří mohli po osmi minutách zdvojnásobit vedení. Na Forlánův trestný kop si naskočil kapitán Lugano, ale jeho dobře mířenou hlavičku reflexivně vyrazil mexický brankář Pérez.

Mexičané se pokusili o nápor, protože věděli, že Jihoafričanům stačí k postupu vstřelit dvě branky oslabené Francii. Gólovou šanci si ale svěřenci trenéra Aguirreho vytvořili jedinou; v 64. minutě nebezpečnou hlavičkou těsně minul branku obránce Rodriguez. Uruguayci se stáhli do obrany a těsné vítězství už ubránili. Zlepšili si tak historickou bilanci se soupeřem na čtyři výhry, sedm remíz a sedm proher.