Nizozemské oslavy ani nezačaly, oranžové hordy zmrazil Iniesta

Dlouhé čekání na výsledek finálového zápasu končilo v centru Amsterodamu smutným odchodem domů. | foto: AP

12 2010
Krásné letní počasí, statisíce natěšených fandů v ulicích, hospody i pouliční stánky připravené na nájezdy piva chtivých hord v oranžových dresech. Ale párty skončila dřív, než pořádně začala. S gólem španělského záložníka Iniesty pár minut před koncem prodloužení finále fotbalového MS.

V něm Nizozemci v Johannesburgu podlehli Španělsku, jejich příznivce závěr zápasu naprosto zmrazil, některé i dohnal k slzám.

"Budou penalty a ty my umíme. Vyhrajeme a pojedeme až do rána," říkal ještě v pauze mezi dvěma částmi prodloužení Bert, mladík v obrovském oranžovém cylindru na hlavě. Ten stejně jako desítky tisíc dalších fanoušků dorazil podpořit své modly na hlavní maastrichtské náměstí. O pár minut později měl ale on i mnoho dalších hlavu sklopenou v dlaních a následně místo slavení zamířil domů.

Nedělní večer na maastrichtském náměstí měl původně vypadat ale zcela jinak, a to bez ohledu na zápas. Vše včetně dvou obřích obrazovek a pódia totiž bylo připraveno pro dlouho plánovaný koncert populárního houslisty Andrého Rieua. Jenže ten uznal, že pro jeho umění by to nebyla ta pravá chvíle a přenechal proto rozsáhlý prostor, které ze dvou stran lemují četné restaurace fanouškům.

"Mnozí fanoušci Andrého Rieua chtěli vidět i finále," vysvětlil mluvčí místní radnice Joseph Delfing, proč se nakonec jeho představení přesunulo už na odpoledne a to do výstavní haly města.

Ani to, ani nejroztodivnější úbory, účesy, převleky v národních maskách a hlavně hlasité a bouřlivé skandování ale nizozemské fotbalisty ke kýženému vítězství a světovému triumfu nedovedly.

"Nevím, co říct. Byl jsem si jistý, že vyhrajeme. Musím ale uznat, že Španělé si to zasloužili," podotkl zhruba čtyřicetiletý Jan, který na náměstí dorazil i s manželkou a třemi dětmi. A také s vlajkou a dvěma plastovými vuvuzelami v oranžových barvách.

Mezi davy bylo vidět i několik příznivců se španělskými vlajkami. Ze začátku se na ně sice kde kdo smál a potřásal si s nimi rukama, avšak po Iniestově brance raději z ulic zmizeli nebo alespoň svou radost decentně tlumili.

Dlouhé čekání na výsledek finálového zápasu končilo v centru Amsterodamu smutným odchodem domů.Dlouhé čekání na výsledek finálového zápasu končilo v centru Amsterodamu smutným odchodem domů.

Jednoho přiopilého španělského fanouška nicméně museli vzít pod ochranná křídla maastrichští strážci pořádku, kterých byly v ulicích desítky. Jeho posunky a pokřiky se nelíbily některým zklamaným nizozemským fanouškům a zřejmě jen náhodný průchod policistů tohoto nerozvážného a provokujícího chlapíka zachránil před tím, že si na něm nevylili zlost.

"Zklamání. To víte, lidi neradi prohrávají," komentoval to prošedivělý elegantní pán, který se představil jako Robert. "Musím přiznat, že ač jsem velký fanda fotbalu, tak ten dnešní zápas se mi moc nelíbil," dodal při odchodu do nedalekých do posledního místa zaplněných podzemních garáží. "Moc jsme se těšili a děti taky a teď tohle," podotkl.

Maastricht ale nebyl zdaleka jediným místem v Nizozemsku, kde masy lidí při finále fandily v ulicích. Fanoušci se v ulicích a kolem restaurací, které se stejně jako na semifinále vyzbrojily množství televizí a monitorů, objevili prakticky v celé zemi s 16,5 miliony lidí.

Na náměstí u amsterodamského muzea přišlo podle některých odhadů kolem 180.000 fanoušků. Velké obrazovky ale byly i v přístavech Rotterdamu, Utrechtu i na dalších místech.

Jenže bujaré oslavy, které se protáhly až do časného rána a v již menší míře budou pokračovat i dnes, propukly nakonec v Madridu, Barceloně či Valencii. Popeláři tak aspoň budou mít čas uklidit všechny plastové kelímky, rozbité sklenice a tuny papírových ubrousků, tácků i vlaječek, které po fanoušcích v nizozemských ulicích zbyly.

Autoři: ,

Los Ligy mistrů: Barcelona, Dortmund, Inter, Slavia

17. září: Inter Milán - Slavia 1:1, 2. října: Slavia - Dortmund od 18:55,
23. října: Slavia - Barcelona od 21:00, 5. listopadu: Barcelona - Slavia od 18:55,
27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00

Nejčtenější

Inter - Slavia 1:1, hosté mířili k senzaci, o výhru přišli v nastavení

Slávista Peter Olayinka (uprostřed) oslavuje svou trefu do sítě Interu Milán. V...

Při návratu do Champions League, kde dvanáct let chyběli, sahali po senzaci, slávističtí fotbalisté ale nakonec v...

Zvedněte ruce, kdo jste to čekali. Italský tisk sepsul výkon Interu

JAK MI TO CHYTIL? Romelu Lukaku z Interu Milán lituje neproměněné tutovky,...

Falešný start, pohroma, trápení. Italská média tvrdě kritizují počínání fotbalistů Inter Milán v úvodním utkání Ligy...

Gól pana Střapatého. Olayinkovi se může změnit život

ŠOKOVAL SAN SIRO. Slávistický útočník Peter Olayinka se raduje z úvodní branky...

Bylo mu patnáct, když poprvé nazul kopačky. Do té doby hrál Peter Olayinka fotbal naboso, maximálně ve špinavých a...

Trpišovský: Zasloužili jsme si vyhrát. Mrzí mě jen závěr a střídání

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský udílí pokyny svým svěřencům během zápasu...

Zatímco odpovídal na poslední otázku, otevřely se dveře a do tiskového střediska nakoukl Antonio Conte, kouč Interu...

Dejte mu nejlepší známku! Hovorka po Interu: Do všeho jdu po hlavě

Slávistický stoper David Hovorka odehrává balon před Romelem Lukakem, obrovitým...

Často v zápase i po sebemenším úspěšném zákroku, dobře načasovaném skluzu nebo jen po obyčejném zisku míče, si...

Další z rubriky

Polibky před kamerou, čtyři prsty na rukavici... A především skvělý gólman

HRDINA. Španělský brankář Iker Casillas ve finále zlikvidoval několik velkých šancí a zaslouženě si pak vychutnával radost z vítězství.

Na trávníku byl suverénní. Dvakrát vychytal nizozemskou superstar Robbena, pak klidně kolenem zválcoval parťáka Puyola,...

Exhibicionista číslo 1. Jimmy Jump je po uši v dluzích, ale skáče dál

NESAHEJ NA TO! Pořadatelé zastavují fanouška, který před začátkem zápasu vběhl na hřiště a snažil se dotknout trofeje pro mistra světa.

Rok vymýšlel plán. Jak sehnat peníze na cestu, koupit lístek na finále světového šampionátu fotbalistů. Vybral si...

Nejlepšími hráči šampionátu podle statistik byli obránci, vyhrál Ramos

NEDAL. Španělský obránce Sergio Ramos lituje špatně trefené hlavičky.

Nejlepšími hráči fotbalového mistrovství světa v Jižní Africe byli obránce. Vyplývá to ze statistik Castrol Indexu,...

Fotbaloví mistři dorazili do Madridu. Španělsko zažilo krásnou oslavu

MISTŘI SVĚTA SLAVÍ. Španělští fotbalisté křepčí v Madridu

Nejkrásnější návrat ze světového šampionátu si užili čerství vítězové. Španělští fotbalisté dorazili do Madridu, kde se...

Najdete na iDNES.cz