Slavnostní zahájení nového zasedacího období britského parlamentu (25. května 2010)

Slavnostní zahájení nového zasedacího období britského parlamentu (25. května 2010) | foto: AP

Konzervativní poslanec žádá vyšetřit stav fotbalu v Anglii

  • 4
Po Francii je Anglie další vyspělou fotbalovou zemí, kde se do něj v reakci na vyřazení ze světového šampionátu vložili politici. Soukromá iniciativa poslance Davida Amesse však získala vlažnou podporu.

Konzervativní právník na svém webu informoval, že parlamentní cestou zahájil proces, jehož prostřednictvím chce pohnout zodpovědné fotbalové orgány v zemi k akci.

"Ubohý konec Anglie na mistrovství světa je velkým rozčarováním," píše člen Dolní sněmovny. "Tým tuto zemi a své fanoušky zklamal."

Podle Amesse je nutné okamžitě zahájit vyšetřování stavu fotbalu ve státě. Podle něj je spousta hráčů v Premier League přeplácena, a přitom nedosahují potřebné výkonnosti.

NA ZEMI. Ani Wayne Rooney nezabránil vyřazení Anglie z mistrovství světa. Svůj díl na něm nese i uruguayský sudí Jorge Larrionda (vlevo)

NA ZEMI. Ani Wayne Rooney nezabránil vyřazení Anglie z mistrovství světa. Svůj díl na něm nese i uruguayský sudí Jorge Larrionda (vlevo)

Politik zahájil proces podáním písemného prohlášení, jichž poslanci podávají stovky. Tyto "petice" jsou k dispozici ostatním zákonodárcům (anglická zkratka MP). Pokud se nenajde dost signatářů, záležitost zůstane jen na papíře a k jejímu projednávání nedojde.

Podle informací agentury Reuters se k iniciátorovi fotbalové výzvy do středečního dne připojil pouze jediný MP, liberální demokrat Mike Hancock.

Řídicí organizace, pod něž anglický fotbal spadá, světová FIFA a evropská UEFA, nedovolují vměšování politiků do fotbalu a sahají k trestům formou vyloučení národních celků z mezinárodních soutěží.

Kupředu, Anglie! - Vítězství je naše!

Po neúspěchu na mistrovství světa se vyskytly dvě hraniční situace. Nigerijský prezident sám zakázal fotbalovým týmům na příští dva roky účast v mezinárodních soutěžích.

Ve Francii došlo k několika schůzkám zástupců fotbalové federace a současných i budoucích hráčů se špičkovými politiky. Šlo ovšem údajně pouze o "konzultace", takže kompetence fotbalového svazu nebudou omezeny.