Konzervativní právník na svém webu informoval, že parlamentní cestou zahájil proces, jehož prostřednictvím chce pohnout zodpovědné fotbalové orgány v zemi k akci.
"Ubohý konec Anglie na mistrovství světa je velkým rozčarováním," píše člen Dolní sněmovny. "Tým tuto zemi a své fanoušky zklamal."
Podle Amesse je nutné okamžitě zahájit vyšetřování stavu fotbalu ve státě. Podle něj je spousta hráčů v Premier League přeplácena, a přitom nedosahují potřebné výkonnosti.

NA ZEMI. Ani Wayne Rooney nezabránil vyřazení Anglie z mistrovství světa. Svůj díl na něm nese i uruguayský sudí Jorge Larrionda (vlevo)
Politik zahájil proces podáním písemného prohlášení, jichž poslanci podávají stovky. Tyto "petice" jsou k dispozici ostatním zákonodárcům (anglická zkratka MP). Pokud se nenajde dost signatářů, záležitost zůstane jen na papíře a k jejímu projednávání nedojde.
Podle informací agentury Reuters se k iniciátorovi fotbalové výzvy do středečního dne připojil pouze jediný MP, liberální demokrat Mike Hancock.
Řídicí organizace, pod něž anglický fotbal spadá, světová FIFA a evropská UEFA, nedovolují vměšování politiků do fotbalu a sahají k trestům formou vyloučení národních celků z mezinárodních soutěží.
Po neúspěchu na mistrovství světa se vyskytly dvě hraniční situace. Nigerijský prezident sám zakázal fotbalovým týmům na příští dva roky účast v mezinárodních soutěžích.
Ve Francii došlo k několika schůzkám zástupců fotbalové federace a současných i budoucích hráčů se špičkovými politiky. Šlo ovšem údajně pouze o "konzultace", takže kompetence fotbalového svazu nebudou omezeny.