JO! Slovenský fotbalista Róbert Vittek se raduje z postupu do osmifinále MS

JO! Slovenský fotbalista Róbert Vittek se raduje z postupu do osmifinále MS | foto: AP

Jsem hrdý. Obrovský úspěch, a to jsme byli outsider, řekl střelec Vittek

  • 78
Johannesburg (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Už podruhé na mistrovství světa dostal bubínek jako cenu pro hráče zápasu. Po Novém Zélandu litoval remízy, teď mohl konečně slavit. "Jsem hrdý! Jsem hrdý na celý slovenský tým," říká útočník Róbert Vittek.

Dvěma trefami srazil mistry světa z Itálie a díky těmto dvěma zásahům je teď nejlepším střelcem slovenské historie. Dal jich celkem 22, stejně jako Szilárd Néméth. "Vím to, ale co na tom záleží! My postupujeme," culí se Vittek na tiskové konferenci.

Navíc se třemi góly je spolu s argentinským útočníkem Higuaínem zatím nejlepším střelcem šampionátu v Jižní Africe.

Řekněte, co pro vás postup znamená.
Je to obrovský úspěch pro celé Slovensko. Posunuli jsme hranice a možnosti slovenského fotbalu zase o kus dál. Vždyť my jsme tady na turnaji byli jako outsider, nováček mistrovství.

Ale vyřadili jste mistry světa. Jak moc vás překvapil průběh?
Vůbec jsme nečekali, že budeme mít hru pod kontrolou, že budeme celý zápas lepší. Ale dali jsme do hry srdce, duši, makali jsme všichni.

Gól Slováka Roberta Vitteka v italské síti. (24. června 2010)

PRVNÍ GÓL. Střela z hranice pokutového území letí do sítě italského brankáře.

DRUHÝ SLOVENSKÝ GÓL Robert Vittek (vpravo) se raduje poté, co v souboji přetlačil Chieliniho a překonal brankáře Marchettiho.

A DRUHÝ. Róbert Vittek přetlačil Chieliniho a překonal brankáře Marchettiho.

Proč se vám takhle nedařilo už v předchozích dvou zápasech?
První zápas jsme neměli štěstí, v druhém byl zase jednoznačně lepší soupeř, to se musí uznat. A až ten třetí se nám povedl naplno.

Už podruhé vás vybrali za hráče zápasu.
Mám z ceny samozřejmě velkou radost, ale ještě radši bych ji rozkrájel na spoustu kousků a rozdal je každému z týmu. Já jsem měl jen to štěstí, že jsem byl na správném místě. Ale makali jsme tady jako tým, jako jedna parta.

Co může Slovensko ukázat v osmifinále?
Počítáme s tím, že narazíme na Holanďany. A je jasné, že oni jsou velkým favoritem. My už můžeme zase jenom překvapit. Ale proč se o to zase nepokusit.

Los Euro 2020: Anglie, Chorvatsko a soupeř z Ligy národů

Česká reprezentace se na ME 2020 utká ve skupině D v Londýně a Glasgow s Anglií, Chorvatskem a vítězem play off off Ligy národů C, jenž vzejde ze čtveřice Skotsko, Norsko, Izrael, Srbsko.

Los mistrovství Evropy

Skupina A (Řím, Baku): Turecko, Itálie, Wales, Švýcarsko. Skupina B (Petrohrad, Kodaň): Dánsko, Finsko, Belgie, Rusko. Skupina C (Amsterdam, Bukurešť): Nizozemsko, Ukrajina, Rakousko, vítěz play off Ligy D. Skupina D (Londýn, Glasgow): Anglie, Chorvatsko, vítěz play off Ligy C, Česko. Skupina E (Bilbao, Dublin): Španělsko, Švédsko, Polsko, vítěz play off Ligy B. Skupina F (Mnichov, Budapešť): vítěz play off Ligy A, Portugalsko, Francie, Německo.

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).