Radost Nizozemců po jednom z gólů do sítě Ghany.

Radost Nizozemců po jednom z gólů do sítě Ghany. | foto: AP

Eto'o dostal červenou a Kamerun padl s Portugalci, Nizozemci zničili Ghanu

• 9
Fotbalisté Portugalska porazili v přípravném utkání dalšího účastníka mistrovství světa Kamerun 3:1. Hosté v Covilze dohrávali bez své největší hvězdy Samuela Eto'o, který byl po půlhodině hry vyloučen.

Útočník Interu Milán dostal první žlutou kartu krátce poté, co v 32. minutě otevřel skóre zápasu Raul Meireles. Za hřiště musel Eto'o takřka vzápětí, když dostal druhou žlutou kartu za faul na obránce Dudu.

Portugalci využili přesilovku až po přestávce, kdy přidal druhou trefu Meireles. Pak sice snížil Achille Webo, konečnou podobu výsledku ale dal devět minut před koncem Nani.

Navzdory dvěma dobrým šancím se ani jednou neprosadila hvězda Realu Madrid Cristiano Ronaldo. Nejdražší fotbalista světa tak prodloužil střelecké trápení v reprezentačním dresu už na 16 měsíců.

Nedařilo se ani dalšímu africkému celku Ghaně, která v Rotterdamu prohrála 1:4 s Nizozemskem. O branky domácích se postarali Dirk Kuijt, Rafael van der Vaar, Wesley Sneijder.

V závěru se z penalty trefil Robin van Persie a zaznamenal tak 17. branku v reprezentačním dresu, díky níž se v tabulce reprezentačních střelců dotáhl mimo jiné na Ruuda Gullita a Johana Neeskense. Čestný úspěch Ghany zaznamenal Asamoah Gyan.

Ke kritikům míče Jabulani pro mistrovství světa v Jihoafrické republice se přidal trenér dánských fotbalistů Morten Olsen poté, co jeho tým podlehl v přípravném utkání v dějišti šampionátu Austrálii 0:1.

"Hrálo se s nemožným míčem. Musíme si na něj ještě zvyknout. To není výmluva, ale příčina. Špatně se nám ten míč kontroloval," uvedl Olsen po zápase, který rozhodl jediným gólem útočník Joshua Kennedy v 71. minuty.

Šlo o první přípravný zápas v JAR před mistrovstvím, v němž neúčinkovala domácí reprezentace. Na stadion v Roodepoortu přilákalo utkání jen 2000 diváků.