Ukrajina - Tunisko, Andrej Ševčenko

Ukrajina - Tunisko, Andrej Ševčenko - Ukrajinský útočník Andrej Ševčenko se raduje z vítězství nad Tuniskem. Zápas jediným gólem rozhodl. | foto: Arnd Wiegmann, Reuters

Ukrajina vybojovala na MS postup

• 20
Praha - Ukrajina porazila na fotbalovém mistrovství světa v Berlíně gólem Ševčenka z penalty Tunisko 1:0, a to jí stačilo na postup do osmifinále. Španělsko nezaváhalo na šampionátu ani ve svém třetím vystoupení, porazilo Saúdskou Arábii (1:0) a skupinu H s přehledem vyhrálo. Oba týmy se dozvědí osmifinálové soupeře až po večerních zápasech ve skupině G.

SAÚDSKÁ ARÁBIE - ŠPANĚLSKO 0:1

S čistým štítem prošli do osmifinále mistrovství světa také fotbalisté Španělska. Prvenství ve skupině H potvrdili Výhrou 1:0 nad Saúdskou Arábií, kterou jim i bez členů základní sestavy zajistil hlavou v 37. minutě Juanito.

Svěřenci kouče Luise Aragonése podruhé za sebou vyhráli základní skupinu na světovém šampionátu bez ztráty bodu, zatímco soupeř opustí dějiště mistrovství na posledním místě s jediným bodem.

I s jedenáctkou náhradníků se Španělsko bavilo fotbalem. Kombinovaná sestava nebyla na obtíž, typický herní projev s řadou krátkých přihrávek uzamkl Araby brzy po úvodním hvizdu na jejich obrannou polovinu.

Převaha rychle vyústila v gólové příležitosti. Joaquín v 16. minutě z hranice pokutového území těsně přestřelil, chvíli nato posadil Reyes v pokutovém území na zem Duchího, ale trefil se jen doprostřed branky.

Zahřívací pokusy brzy vystřídaly rány těžkého kalibru. Brankář Zajd se během několika desítek sekund musel v 30. minutě vypořádat se střelami Albeldy a Joaquína. Místy až naivní fotbal Saúdů držel soupeře na distanc do 37. minuty. Pak ale Reyes poslal ideální centr na hlavu Juanitovi, který se ve výskoku nemýlil.

Vedoucí gól nevzal Španělům chuť ani lehkost, s níž vymýšleli své kombinační akce. Dvě minuty před koncem poločasu na sebe vzal Reyes úlohu zakončovatele, Zajd však jeho střelu bez přípravy se štěstím odvrátil.

Zato pasivním výkonem po obrátce se španělská reprezentace dobrovolně vzdala všech privilegií, která si v první půli vydobyla. Až na těsný náskok. Outsider, který se postupně osmělil, však měl i možnosti k vyrovnání. Po brejku středem hřiště a ráně Sulajmáního se v 69. minutě musel předvést Caňizares a minut před koncem mohl favorita vytrestat Harsí, avšak z výhodného postavení na malém vápně levačkou vystřelil vysoko nad branku.

Španělští fanoušci své miláčky za malátný výkon v druhé půli v závěru dokonce vypískali. Tým však poslední minuty odehrál s míčem na kopačkách a nepřipustil změnu skóre.

Podle střelce jediného gólu Juanita dalo utkání příležitost ukázat se i náhradníkům. "Zápas neměl velký význam, protože už jsme měli postup jistý, byla to ale šance pro další hráče zaujmout," prohlásil obránce, jenž byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. "V prvním poločase jsme hráli dobře, v druhém jsme to ale začali brát až příliš na lehkou váhu a ztráceli jsme hodně míčů," dodal.

Své svěřence po zápase nechválil ani trenér Luis Aragonés. "Hráli jsme pod naše možnosti," konstatoval španělský kouč. "Stejně jako ostatní týmy sníme o tom, že tu získáme titul. Na to se ale musíme zlepšit. Budeme na tom pracovat."

"Španělé mají i s náhradníky velice dobrý tým. My jsme ale bojovali až do konce. Neměli jsme ve snaze o vyrovnání štěstí," řekl trenér Saúdské Arábie Marcos Paquetá. "Celkově vzato ale byl tento šampionát dobrá zkušenost a vezmeme si z toho poučení," dodal.

ZÁKLADNÍ ČÁST, SKUPINA H
SAÚDSKÁ ARÁBIE - ŠPANĚLSKO 0:1 (0:1) zápas skončil - podrobnosti
Góly:
Góly: 36. Juanito
Sestavy: M. Zajd - A. Duchí, H.A. Ghání (81. M. Masaúd), H. Muntašarí, R. Takar - S. Charírí, M. Núr, A. Chatran, C. Azíz (13. N. Timját) - S. Džábir (68. M. Muas), M. Harsí
Sestavy: S. Caňizares - M. Salgado, Juanito, C. Marchena, A. López - D. Albelda, A. Iniesta, F. Fábregas (66. Xavi) - Joaquín, J.A. Reyes (70. F. Torres), G.B. Raúl (46. D.S. Villa)
Náhradníci: M. Chújá, M. Dajía, N. Kádí, A. Bahrí, M. Anbár, M. Amín
Náhradníci: I. Casillas, J.M. Reina, M. Pernía, C. Puyol, S. Ramos, I. Pablo, M.A. Senna, L. García, X. Alonso
Žluté karty: 28. S. Džábir, 77. N. Timját
Žluté karty: 30. D. Albelda, 35. J.A. Reyes, 75. C. Marchena
Stadion: Kaiserslautern - Fritz-Walter Stadion

UKRAJINA - TUNISKO 1:0

Ukrajinští fotbalisté proměnili svou premiérovou účast na mistrovství světa hned v účast mezi šestnáctkou nejlepších. V posledním utkání skupiny H v Berlíně porazili Tunisko 1:0 a do osmifinále postoupili z druhého místa. Gól vstřelil v 70. minutě Ševčenko ze sporné penalty, ale svěřencům trenéra Olega Blochina by stačila i
remíza. Jejich soupeř vzejde z trojice Švýcarsko, Korea, Francie.

Ukrajinský tým se v Německu dokázal vyrovnat s ledovou sprchou, jakou byl v prvním zápase čtyřbrankový debakl od Španělska. Poslední duel ve skupině měl pod kontrolou a soupeři toho moc nedovolil, zvláště když Tunisané hráli celý druhý poločas v deseti bez vyloučeného Džazirího.

Ukrajinci měli spočítáno, že bod jim stačí, a nikam nespěchali. Ani držitel Zlaté míče Ševčenko toho vyprodanému hledišti v Berlíně moc neukázal.

Jedinou šanci evropského týmu v prvním poločase měl nejlepší hráč zápasu Timoščuk v 24. minutě, ale brankář Búmnidžíl jako nejstarší hráč na šampionátu se nechtěl tak rychle loučit a střelu z úhlu zneškodnil.

Tunisané by v případě vítězství postoupili, ale těsně před přestávkou dostaly jejich naděje velkou trhlinu. Útočník Džazirí, který už předtím viděl žlutou kartu za filmování, zbytečně fauloval a paraguayský rozhodčí Amarilla ho poslal pod sprchy.

Po změně stran se Tunisané i v deseti snažili útočit a měli častěji míč na kopačkách. Ukrajinci jako by jen netrpělivě vyhlíželi závěrečný hvizd. Ale při ojedinělé akci v 70. minutě využil Ševčenko nedorozumění mezi tuniským brankářem a obráncem Hadžuím. Vypíchl jim míč, při pokusu o únik sice bez cizího zavinění upadl, ale sudí nařídil penaltu a sám Ševčenko ji proměnil.

Tím bylo o postupujícím definitivně rozhodnuto a Tunisané už ve zbytku utkání působili odevzdaným dojmem. Voronin mohl po ideální narážečce náskok ještě zvýraznit, ale sám proti brankáři neuspěl. Víc než jeho zahozená šance však mohou Ukrajince mrzet žluté karty pro obránce Sviděrského a Rusola, znamenající, že budou oba v osmifinále chybět.

Tunisané nevylepšili hubenou bilanci Afriky na šampionátu a Německo opouštějí s jediným neslavným primátem. Čtrnáct žlutých karet jako oni nikdo jiný v základní skupině nedostal. Z pěti afrických účastníků se tak mezi šestnáct nejlepších dostala jen Ghana.

Ukrajinský trenér Oleg Blochin přiznal, že to byla bitva nervů. "Byl jsem opravdu nervózní až do poslední minuty. Ale teď od nás může svět čekat ještě víc. Ve vyřazovací části je možné všechno," potvrdil, že Ukrajincům roste sebevědomí.

Střelec vítězného gólu Andrej Ševčenko prohlásil, že o postupu Ukrajiny nikdy nepochyboval. "Ani po tom hrozném výprasku od Španělů jsem neztrácel naději. Pro naši zemi je to obrovský úspěch," řekla nová posila londýnské Chelsea. Po zranění kolena prý už není ani stopy.

Tuniský trenér Roger Lemerre se snažil už myslet na budoucnost. "Sdílíme smutek našich fanoušků z vyřazení, ale fotbalový život jde dál. Před námi je Africký pohár a příští mistrovství světa," uzavřel francouzský kouč německou kapitolu. Zatím prý je těžké říci, jestli se Tunisané zlepšili, nebo zhoršili. "Jediné, co mě mrzí, je, že jsme neporazili Saúdskou Arábii," řekl Lemerre.

UKRAJINA - TUNISKO 1:0 (0:0) zápas skončil - podrobnosti
Góly: 71. A. Ševčenko (pen.)
Góly:
Sestavy: O. Šovkovskij - A. Rusol, V. Sviděrskij, A. Nesmačnyj - O. Husev, A. Timoščuk, O. Šelajev, M. Kaliničenko (75. A. Husin), S. Rebrov (55. A. Vorobej) - A. Ševčenko (88. A. Milevskij), A. Voronin
Sestavy: A. Búmnidžíl - H. Trábilsí, R. Džajdí, K. Hadžuí, A. Ajarí - H. Namúší, D. Mnárí, Á. Šidlí (80. F. dos Santos), M. Naftí (90. K. Ghuzbaní), R. Búazizí (80. Š. Bin Saada) - Z. Džazirí
Náhradníci: B. Šust, A. Pjatov, D. Čirginskij, O. Jacenko, V. Jezerskij, V. Vaščuk, S. Nazarenko, R. Rotan, O. Bělik
Náhradníci: Á. Nefzí, H. Kasráví, D. Jemmali, K. Sajdí, A. Džahíja, S. Milití, K. Isidirí, H. Džmamdíja, J. Šicháví
Žluté karty: 19. V. Sviděrskij, 47. O. Šelajev, 61. A. Timoščuk, 65. A. Rusol
Žluté karty: 9. Z. Džazirí, 43. R. Búazizí, 45. Z. Džazirí, 90. R. Džajdí