Tunisko chce proti Španělům bodovat

Tunisko - Saúdská Arábie: Trábilsí - Charírí - O míč bojují Tunisan Trábilsí (vlevo) s Charírím ze Saúdské Arábie. | foto: Reuters

18 2006
Praha - Před pondělním zápasem se Španělskem cítí Roger Lemerre, trenér tuniských fotbalistů, že jeho tým má blízko k postupu do osmifinále světového šampionátu. Tunisko si může za určitých okolností dovolit i prohrát, Lemerre však myslí na bodový zisk.

Skupina H: Španělsko - Tunisko (od 21:00 ve Stuttgartu)
A prý si nestaví žádné vzdušné zámky. "Máme schopnosti na to, abychom odehráli se Španělskem dobrý zápas. Oni jsou na tom možná lépe technicky, ale my jsme zase silnější v soubojích jeden na jednoho," řekl. Kouč, který před šesti lety dovedl Francii k titulu mistrů Evropy, dnes slaví 65. narozeniny a nejvíc ze všeho si k nim přeje body od Španělů.

Dva velké dárky už dostal: těsně před šampionátem se jeho o hodně mladší nizozemské manželce narodila dcerka, v Německu pak před prvním zápasem prodloužil s tuniským svazem smlouvu do roku 2008.

Lemerre strávil v minulých dnech hodiny před videem a snažil se najít příčinu toho, proč jeho svěřenci nezvládli zápas se Saúdy, který pro ně měl být na papíře snadnou záležitostí. Došel k závěru, že hráči nezvládli tlak okolí. "Řekl jsem jim, že strach je od nebezpečí neochrání. Musíte mu jít naproti a mít na to silnou vůli," uvedl kouč, který si libuje v nejrůznějších metaforách a sami hráči přiznávají, že mu občas ne úplně
rozumějí.

ŠPANĚLSKO - TUNISKO

Vzájemné zápasy na MS:
dosud nehrály
Celková bilance vzájemných zápasů: dosud nehrály
Největší hvězdy: Casillas, Raúl, Torres x Trábilsí, Džajdí, Dos Santos
Pravděpodobné sestavy:
Španělsko:
Casillas - Sergio Ramos, Puyol, Ibaňez, Pernía - Senna, Xabi Alonso, Xavi - Luis García, Torres, Villa.
Tunisko: Búmnidžíl - Trábilsí, Džajdí, Hadžuí, Džemálí - Namúší, Mnárí,
Šidlí, Búazizí - Džazirí, Šicháví.
Zajímavost: Oba celky mají na kontě po jednom kontinentálním primátu. Španělé se z titulu mistra Evropy radovali v roce 1964, Tunisané se stali africkými
šampiony o 40 let později.

V pondělí bude nejspíš znovu Lemerre bez své největší ofenzivní hvězdy, tuniský střelecký rekordman Santos pořád zápolí se zraněním paty a pravděpodobnost jeho startu vyčíslili týmoví doktoři na padesát procent. Španělé chtějí dokázat, že jejich triumf 4:0 nad Ukrajinou nebyl žádnou výjimkou a že jsou v té formě, která jejich reprezentaci konečně přinese úspěch na mistrovství světa. Pokud zvítězí, mají osmifinále jisté. Svěřenci Luíse Aragonése neprohráli už 23 zápasů za sebou, rekord ale drží z let 1994-1997 Javier Clemente s 31 duely bez porážky.

Současní reprezentanti se domnívají, že Tunisko bude těžší zkouškou než duel s Ukrajinou. "Hraje ve frenetickém tempu a jeho hráči jsou pravděpodobně dovednější než Ukrajinci," řekl záložník Xavi.

Aragonés označil za silnou zbraň soupeře "mimořádnou" zálohu a dva pohyblivé útočníky. Sám má ve vlastním týmu řadu skvělých forvardů a i když našel místo v sestavě pro tři, stejně se na všechny nedostane. Dá se očekávat, že vítěznou sestavu z prvního utkání nezmění, a to znamená, že historicky nejlepší španělský kanonýr Raúl znovu usedne jen mezi náhradníky. 

Zápas skupiny H začne ve Stuttgartu ve 21:00, řídit jej bude Brazilec Carlos Simon.

Utkání přinese redakce iDNES v on-line reportáži.

Skupina H: Saudská Arábie - Ukrajina (od 18:00 v Hamburku)
Ukrajinští fotbalisté se snaží rychle zapomenout na svou premiéru na mistrovství světa, která skončila debaklem od Španělů. Reparát mohou složit v pondělí v Hamburku v utkání se Saúdskou Arábií. Soupeři dělá starosti počasí a jejich brazilský trenér Marcos Paqueta doufá, že se vrátí vedra ze začátku týdne.

Saúdy, zvyklé z domova na čtyřicetistupňové horko, při příjezdu na sever Německa zaskočilo chladno. Jen patnáct stupňů a déšť způsobily, že hráči vyběhli k tréninku v teplákách a někteří si dokonce natáhli lyžařské kulichy. "Doufám, že bude pálit slunce. To by byla naše výhoda," přál si trenér Paqueta.

Na tiskové konferenci měl co vysvětlovat, protože v tisku se objevily jeho velmi nelichotivé výroky na adresu Ukrajiny poté, co prohrála se Španělskem 0:4. "Slabý tým? Ne, to jsem nikdy neřekl. Řekl jsem 'zvláštní'. To je rozdíl," svedl všechno na tlumočníky. Za hlavní úkol označil uhlídat útočné hroty Ševčenka a Voronina, ale slíbil, že Saúdové nebudou jen bránit. 

Už před šampionátem tvrdil, že pro každé utkání má připravenou zcela odlišnou taktiku a teď prý chce ukázat ofenzivní tvář mužstva. I proto bude hrát střelecký rekordman Džábir už od začátku. "I remíza by nás nechala ve hře, ale proti Španělsku to bude hodně těžké. Takže musíme vyhrát. Hodně spoléhám na úvodních patnáct minut," stanovil plán pro pondělní duel.

Remíza v dramatické bitvě s Tuniskem vyvolala ve výpravě nadšení. Předseda svazu princ Sultan bin Fahd nechal hráčům dokonce vyplatit prémie 21 tisíc eur na hlavu, jako kdyby vyhráli. "Dali do hry celé srdce," zdůvodnil mimořádnou odměnu.

SAUDSKÁ ARÁBIE - UKRAJINA

Vzájemné zápasy na MS:
dosud nehrály
Celková bilance vzájemných zápasů: dosud nehrály
Největší hvězdy: Muntašarí, Kahtání, Džábir x Šovkovskij, Ševčenko, Voronin
Trenéři: Marcos Paquetá x Oleg Blochiny
Pravděpodobné sestavy:
Saúdská Arábie:
Zajd - Duchí, Takar, Muntašarí, Sulajmání - Ghamdí, Charírí, Núr, Timját - Kahtání, Džábir.
Ukrajina: Šovkovskij - Jezerskij, Rusol, Čigrinskij, Nesmačnyj - Husin, Šelajev, Timoščuk, Rotan - Voronin, Ševčenko.
Zajímavost: Oba týmy sázejí především na hráče z vlastní domácí soutěže: Ukrajina má na soupisce jen čtyři legionáře, Saúdská Arábie dokonce ani jednoho.

Zato Ukrajinci se vzpamatovávají jako boxer po těžkém k.o. Trenér Oleg Blochin bezprostředně po prohře se Španělskem hřímal, že takové hráče nepotřebuje, ale vášně už vychladly, a tak moc změn v sestavě nebude. Jedna je vynucená, protože zkušený stoper Vaščuk pyká za červenou kartu. Jeho místo ve středu obrany zaujme teprve devatenáctiletý Čigrinskij, pro nějž to bude premiéra v reprezentaci. Těsně před šampionátem však zazářil na mistrovství Evropy do 21 let, kde Ukrajinci získali stříbrné medaile.

Hrát nebude asi záložník Husev, který má problémy s kolenem. Fanoušci však doufají, že se v lepším světle představí Andrej Ševčenko. Na držiteli Zlatého míče z roku 2004 byla zatím znát dlouhá přestávka zaviněná zraněním. "Ale po každém tréninku se cítím lépe. Nic není ztraceno, přestože skóre z prvního zápasu vypadá hrozivě. Začínáme znovu od nuly. Naším cílem je postup ze skupiny a na tom zatím nemusíme nic měnit," řekl Ševčenko.

Utkání skupiny H začne v Hamburku v 18:00 a řídit ho bude Angličan Graham Poll.

V on-line reportáži přinese utkání redakce iDNES.

Skupina G: Togo - Švýcarsko (od 15:00 v Dortmundu)
Proti Francii s nimi nikdo příliš nepočítal, v duelu s Togem jsou naopak švýcarští fotbalisté jasnými favority. Jejich kouč Köbi Kuhn obavy ze změny rolí nemá, Švýcarům se podle jeho slov proti slabším soupeřům v poslední době herně dařilo. Ovšem hráče Toga bude pohánět vpřed myšlenka na to, že jestli na mistrovství světa
nechtějí skončit, nesmějí v pondělí v Dortmundu prohrát.

Kuhn ale věří ve správný přístup svého týmu. "Je to sice trochu rarita, že jsme favoritem, ale i v kvalifikaci jsme bodovali proti týmům pod námi," poukázal na výhry ve dvojzápasech s Kyprem a Faerskými ostrovy. A zároveň rychle dodal, že Togo, nejníže položený tým v žebříčku FIFA ze všech 32 účastníků šampionátu, v žádném případě s oběma týmy nesrovnává. "Dostali se z velmi těžké kvalifikační skupiny, mají nebezpečné útočníky Adebayora a Kadera," poznamenal o soupeři.

Prohra Tožanů s Koreou se podle něj zrodila jen kvůli vyloučení obránce Abala, který má pro pondělní zápas stop. Zadní linie afrického týmu je velkým otazníkem, neboť další zkušený bek Assemoassa si v prvním zápase přetrhl kolenní vazy a šampionát pro něj skončil.

Švýcarům se uzdravil levý zadák Magnin, ve stavu zraněných zůstává pravý krajní obránce Behrami. Zdravotní problémy zato dostihly Kuhna, jenž chytil rýmu. "Mám trochu horečku, ale dá se s tím žít," odmítl kouč možnost, že by nemusel usednout na švýcarskou lavičku.

V posledních dnech se mluvilo hlavně o té tožské, eskapády trenéra Otto Pfistera se staly vděčným tématem médií. Hráči dnes kvůli sporům ohledně výplat vůbec nechtěli do Dortmundu odjet a zvažovali bojkot zápasu, ale po zásahu mezinárodní organizace FIFA si to rozmysleli.

TOGO - ŠVÝCARSKO

Vzájemné zápasy na MS:
dosud nehrály
Celková bilance vzájemných zápasů: dosud nehrály
Největší hvězdy: M. Touré, Adebayor, Kader x Senderos, Vogel, Frei
Trenéři: Raymond Domenech x Dick Advocaat
Pravděpodobné sestavy:
Togo:
Agassa - Nibombé, A. Touré, Tchangai, Agboh - Dossevi, Touré-Maman, Romao, Forson - Adebayor, Kader.
Švýcarsko: Zuberbühler - Magnin, Senderos, Müller, P. Degen - Wicky, Vogel, Cabanas, Barnetta - Frei, Streller.
Zajímavost: Přestože výběry obou zemí se dosud nikdy nestřetly, dva reprezentanti Toga mají se švýcarským fotbalem bohaté zkušenosti. Záložník Aziawonou totiž hraje za Young Boys Bern, útočník Senaya zase za Juventus Curych.

Pro německého kouče, který tým nejdřív opustil a pak se k němu znovu vrátil, to bude v pondělí zvláštní zápas. Ve Švýcarsku totiž dlouhá léta žije, vybral si tam i manželku, spřátelil se s Kuhnem a ze svého sídla v Curychu si určitě udělal přehled o hře svého příštího soupeře.

"Znám ten tým zevnitř. Pokud budou všichni zdraví, nebude pro mě překvapením sestava, v které nastoupí," prohlásil Pfister. I jeho svěřenci dobře vědí, co je čeká, řada z nich totiž ve švýcarské lize působí. Kuhn upozornil diváky na to, aby nečekali nijak ofenzivní fotbal. "Nemohu slíbit, že to bude krásný zápas. Oba naši útočníci Frei a Streller jsou po zranění, ve formě ještě zdaleka nejsou," uvedl Kuhn. Možná proto vyztuží ofenzivu o útočně smýšlejícího záložník Gygaxe místo Wickyho.

Švýcaři mají proti africkému týmu nespornou nevýhodu v adaptaci na dusné vedro, ale podle týmového doktora mají i na to svůj lék. O přestávce zápasu s Francií každého hráče navlékl do ochlazující vesty, nyní to plánuje udělat i před zápasem.

Zápas skupiny G začíná v Dortmundu v 15:00, řídit jej bude Paraguayec Carlos Amarilla.

Utkání přineseme v on-line reportáži.

Autoři: ,

Los Ligy mistrů

Liga mistrů, play off: Kluž - Slavia v úterý 20 srpna, odveta Slavia - Kluž ve středu 28. srpna.

Nejčtenější

Slovácko má čtvrtou výhru. Zlín nastřílel tři góly venku, Bohemians doma

Příbramský Emmanuel Antwi se snaží odkopnout míč před Petrem Reinberkem (druhý...

Navázali na vítězství, které přivezli z Plzně, a v neúplné tabulce vyletěli na druhé místo....

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

VIDEO Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí...

Bohemians - Olomouc 3:2, velký obrat domácích, v nastavení rozhodl Bartek

David Houska z Olomouce napadá Ibrahima Keitu z Bohemians.

Byť nebyli výrazně horší než jejich soupeř, prohrávali o dva góly a půlhodiny před koncem byli na...

Tvrdá lekce na startu bundesligy: Koubek dostal pět gólů, Pavlenka tři

Čeští fotbalisté Tomáš Koubek (vpravo) a Marek Suchý (vlevo) po inkasované...

Fotbalový Augsburg s Markem Suchým a Tomášem Koubkem v sestavě dostal v Dortmundu pět branek,...

Zásah videa a City v nastavení ztratilo výhru. Arsenal i Liverpool uspěly

Gabriel Jesus z Manchesteru City debatuje s rozhodčím poté, co VAR neuznal jeho...

Pouhé dvě střely na bránu stačily fotbalistům Tottenhamu k remíze 2:2 na hřišti mistrovského...

Další z rubriky

Sudí, který vyloučil Zidana, chce skončit

Horacio Elizondo

Buenos Aires Argentinský rozhodčí Horacio Elizondo, který ve finále fotbalového mistrovství světa vyloučil...

Mistry světa bude trénovat Donadoni

Roberto Donadoni

Řím Mistry světa, fotbalisty Itálie, převezme po odstupujícím kouči Marcellu Lippim trenér Roberto...

Zidane byl potrestán, Zlatý míč mu zůstal

Zinedine Zidane

Curych Ve třech soutěžních zápasech nesmí nastoupit a pokutu 7500 švýcarských franků musí zaplatit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz