Slavnému Panenkovi naskakovala husí kůže

  • 41
Westerburg - V dějišti mistrovství světa v Německu je mezi mnoha známými českými fotbalovými tvářemi také devětapadesátinásobný bývalý reprezentant Antonín Panenka. Samozřejmě i on si pochvaloval pondělní jednoznačné tříbrankové vítězství Brücknerova mužstva nad USA. "Byl to první nádherný krok na mistrovství," glosoval výhru sedmapadesátiletý Panenka.

Tato legenda pražských Bohemians proslula především nezapomenutelným pokutovým kopem při penaltovém rozstřelu ve finále mistrovství Evropy 1976 v Bělehradě. Německého gólmana Maiera pokořil Panenka "dloubákem" doprostřed branky a tehdejší Československo získalo zlaté medaile.

Kromě tohoto triumfu se Panenka může pochlubit bronzovou medailí z evropského šampionátu z roku 1980 v Itálii, zahrál si také na mistrovství světa 1982 ve Španělsku.

Jako účastník světového šampionátu před čtyřiadvaceti lety jistě můžete srovnávat.
Když to vezmu ryze z českého pohledu, tak vůbec největší rozdíl je v atmosféře na stadionu. Když jsme tehdy hráli ve Španělsku, někde v hledišti se jen občas zatřepetalo pár českých vlajek. V té době se prostě moc vycestovat nedalo, takže podpora českého mužstva z hlediště byla skoro nulová.

Teď tedy nejspíš zíráte, co?
Pochopitelně, že srovnávat se to nedá. V posledních letech už čeští fanoušci za svým mužstvem na mistrovství světa i Evropy vyjíždět mohou, což je opravdu super. Musím přiznat, že když se v pondělí před naším zápasem s Amerikou nesla z ochozů česká hymna, naskakovala mi z toho husí kůže. Pro fotbalisty je tohle fantastická morální podpora.

Situace v českém mužstvu komplikuje zranění útočníků Kollera s Barošem. Jak to vnímáte?
Těmto absencím se prostě Složení mužstva bude muset přizpůsobit. A samozřejmě i taktika. Ale ani o základní sestavu, ani o tu taktiku strach nemám. Máme přece vynikajícího trenéra Brücknera, který to všechno bere tak, jak to prostě je. A hlavně hráčům věří. Takže ani já v tom až tak velký problém nevidím.

Kam až podle vás může na tomto šampionátu český tým dojít?
Buďme sebevědomí, ale zároveň respektujme kvality soupeřů. Neřeknu sice nic nového, ale základem je postup ze skupiny. Pokud se to podaří, u hráčů dojde k psychickému uvolnění. Spadne jim kámen ze srdce, protože ten postup ze skupiny berou jako povinnost. A potom už budou moci dosáhnout vysoko.

A co když podle všeobecného očekávání narazí Česko v osmifinále skutečně na obávanou Brazílii?
No, Brazílie je pro všechny největším favoritem mistrovství. Tak si hlavně myslím, že by to mohl být opravdu parádní fotbal, skvělý zážitek. S jakým koncem, to se neodvažuju říct. Na druhou stranu je známou pravdou, že ve fotbale a ve sportu vůbec je možné všechno, o překvapení nikdy nouze není. Takže vlastně doufám, že i takové osmifinále by pro nás dobře dopadnout mohlo.

Los Euro 2020: Anglie, Chorvatsko a soupeř z Ligy národů

Česká reprezentace se na ME 2020 utká ve skupině D v Londýně a Glasgow s Anglií, Chorvatskem a vítězem play off off Ligy národů C, jenž vzejde ze čtveřice Skotsko, Norsko, Izrael, Srbsko.

Los mistrovství Evropy

Skupina A (Řím, Baku): Turecko, Itálie, Wales, Švýcarsko. Skupina B (Petrohrad, Kodaň): Dánsko, Finsko, Belgie, Rusko. Skupina C (Amsterdam, Bukurešť): Nizozemsko, Ukrajina, Rakousko, vítěz play off Ligy D. Skupina D (Londýn, Glasgow): Anglie, Chorvatsko, vítěz play off Ligy C, Česko. Skupina E (Bilbao, Dublin): Španělsko, Švédsko, Polsko, vítěz play off Ligy B. Skupina F (Mnichov, Budapešť): vítěz play off Ligy A, Portugalsko, Francie, Německo.

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).

Slavia v Lize mistrů

10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.