Remíza postavila proti Německu Švédy

• 55
Kolín nad Rýnem, Kaiserslautern - Fotbalové mistrovství světa zná první dvě osmifinálové dvojice. Závěrečné zápasy ve skupině B postavily proti domácím Němcům tým Švédska, který díky remíze 2:2 s Anglií postoupil z druhého místa. Trinidad-Tobago podlehl 0:2 Paraguayi a je stejně jako jeho přemožitel vyřazen. Skupinu vyhrála Anglie, kterou v osmifinále čeká Ekvádor.

Švédsko - Anglie 2:2 (0:1)

Výboj zápasu
minutu po minutě

Anglie sice dnes v Kolíně nad Rýnem dvakrát vedla, ale Seveřané dokázali na branky Joea Colea a Gerrarda odpovědět trefami útočníků Allbäcka a Larssona, který zařídil remízu 2:2 v poslední minutě. Angličané nezlomili letitý komplex: Švédsko neporazili od roku 1968 a na výhru nad tradičním rivalem čekají už dlouhých dvanáct zápasů.

Před zápasem měli Angličané postup jistý, přesto se jejich švédský kouč Eriksson nerozpakoval a proti svým krajanům nasadil na mistrovství světa poprvé do základní sestavy uzdraveného Rooneyho. Radost z návratu mladého kanonýra ale už ve čtvrté minutě zkalilo střídání dalšího elitního útočníka Owena, který musel opustit hřiště se zraněným kolenem.

S anglickým týmem to ale neotřáslo. Švédského protivníka od počátku jasně přehrával a nechal zapomenout na předchozí matné výkony proti Paraguayi i Trinidadu a Tobagu, v nichž však vydřel dvě těsná vítězství.

Anglie během první půle soupeře přehrávala v poli a tlačila se do šancí: Joe Cole vystřelil těsně nad bránu, Rooneyho dravý průnik až na poslední chvíli zastavil stoper Lucic.

V 34. minutě však Švédové nechali až příliš mnoho prostoru záložníkovi Coleovi, ten si míč zpracoval na prsa a dalekonosná rána záložníka londýnské Chelsea se odrazila od tyče za záda překvapeného gólmana Isakssona.

První inkasovaný gól na mistrovství nevýrazné Seveřany probral k větší ofenzivní aktivitě až po přestávce. Švédsko vrátily do hry rohové kopy, při jejichž krytí Angličané trestuhodně selhali. Pět minut po poločase kapitán "Albionu" Beckham nepokryl na první tyči Allbäcka a ten míč hlavičkou usměrnil do branky. Postaral se tak o jubilejní dvoutisící gól v historii světových šampionátů.

Vzápětí po dalším rohu hlavičkoval veterán Larsson a jeho tečovaný pokus reflexivně odvrátil na břevno Robinson.

Anglie se po změně stran vrátila k nevýrazným představením z úvodu mistrovství a jen se bránila švédskému náporu.

Po hodině hry a dalším rohu vystřelil z otočky kapitán Mellberg a jeho pokus olízl břevno anglické branky. Nevídané tápání nedůrazné anglické defenzivy pokračovalo i v 72. minutě, když pohotový pokus Källströma musel z brankové čáry vykopnout nový muž na trávníku Gerrard.

Právě liverpoolský záložník mohl být anglickým hrdinou. Pět minut před koncem si naběhl na centr Joea Colea a hlavičkou poslal svůj tým do vedení.

Švédové už věděli, že by jim i porážka dnes stačila, protože Paraguay v souběžně hraném utkání porazila jejich konkurenta Trinidad a Tobago. Přesto ještě v poslední minutě vyrazili na zteč a po chybě střídajícího stopera Campbella vyrovnal šikovnou tečí Larsson.

Trenéra Anglie Svena-Görana Erikssona potěšil především postup z prvního místa, předvedená hra už méně. "V budoucnu se musíme zlepšit, zvlášť v obraně," řekl před osmifinálovým utkáním s Ekvádorem.

"Jsem šťastný, že jsme vyhráli skupinu. Proti Německu by to bylo v osmifinále alespoň podle papírových předpokladů mnohem složitější," dodal švédský kouč.

Největším negativem zápasu nicméně pro něj bylo zranění Owena, jenž musel kvůli zranění kolena odstoupit již po několika desítkách sekund. "Jeho zranění by pro něj mohlo znamenat konec na šampionátu, ale doufám, že to tak vážné nebude," uvedl Eriksson.

Švédský kouč Lars Lagerbäck ještě o utkání s týmem pořadatelské země nechtěl mluvit. "Chci si ještě užít tenhle večer. V druhém poločase jsme se zlepšili a byli jsme jasně lepším mužstvem. Zasloužili jsme si tři body. Pozitivem pro osmifinále je, že nikdo z hráčů není v trestu," dodal přece jen k utkání s Německem.

ZÁKLADNÍ ČÁST, SKUPINA B
ŠVÉDSKO - ANGLIE 2:2 (0:1) podrobnosti
Góly: 51. M. Allbäck, 90. H. Larsson
Góly: 34. J. Cole, 85. S. Gerrard
Sestavy: A. Isaksson - N. Alexandersson, O. Mellberg, T. Lucic, E. Edman - M. Jonson (54. C. Wilhelmsson), T. Linderoth (90. D. Andersson), K. Källström, F. Ljungberg - M. Allbäck (74. J. Elmander), H. Larsson
Sestavy: P. Robinson - J. Carragher, R. Ferdinand (56. S. Campbell), J. Terry, A. Cole - D. Beckham, F. Lampard, O.L. Hargreaves, J. Cole - M. Owen (4. P. Crouch), W. Rooney (69. S. Gerrard)
Náhradníci: R. Shaaban, J. Alvbage, M. Nilsson, P. Hansson, F. Stenman, K. Svensson, A. Svensson, Z. Ibrahimovic, M. Rosenberg
Náhradníci: D. James, S. Carsson, W. Bridge, J. Jenas, M. Carrick, A. Lennon, S. Downing, T. Walcott
Žluté karty: 83. N. Alexandersson, 86. F. Ljungberg
Žluté karty: 76. O.L. Hargreaves
Rozhodčí: Busacca (Švýcarsko) - Buragina (Švýcarsko), Arnet (Švýcarsko)
Stadion: Kolín nad Rýnem - Stadion Köln

Paraguay - Trinidad a Tobago 2:0 (1:0)

Vývoj zápasu

Fotbalisté Trinidadu a Tobaga šli do zápasu proti jistě vyřazené Paraguayi ještě s nadějemi na postup, ale vlastním gólem a promarněným prvním poločasem se o ně připravili.

Oba soupeři se zpočátku vzájemně ohrožovali především ze standardních situací. Už ve druhé minutě po hlavičce Santa Cruze výborně zasahoval trinidadský brankář Jack. O chvíli později se podobná akce zrodila na druhé straně hřiště a Glenovu hlavičku tlačil z brány pohotový Bobadilla.

Podobné momenty se pak na obou stranách ještě několikrát zopakovaly.

Po vyrovnaném úvodu začala mít navrch Paraguay, až se ve 25. minutě dočkala gólu.

A bylo to opět po přímém kopu. Acuňovu rozehrávku ve vápně prodloužil Dos Santos, ale míč si do vlastní branky srazil Sancho. Paraguay úvodní utkání na MS prohrála vlastní brankou Gamarry. Teď ji naopak stejná situace pomohla do vedení.

Trinidad rychle vystřídal, aby posílil útok, ale k ničemu to nevedlo. Celý zbytek poločasu byla mnohem aktivnější Paraguay.

Ve 36. minutě Paraguajci slavili gól, ale sudí ho s velkým zpožděním odvolal. Pravděpodobně pro ofsajd, do kterého lehkou tečí vystavil Valdez zakončujícího Canizu.

Do druhého poločasu vletěli hráči Trinidadu a Tobaga s cílem otočit a na dlouho zatlačili soupeře před jeho branku. Žádnou z nadějně rozehraných akcí však nedotáhli ani k vážnějšímu ohrožení branky.

Čtyři minuty před koncem zápas definitivně rozhodl Cuevas. Narazil míč se Santa Cruzem, naběhl si do pokutového území a přesnou střelou zvýšil na 2:0.

Trenér Trinidadu Leo Beenhakker litoval, že jeho svěřenci neproměnili gólové šance a sami se připravili byť jen o teoretickou možnost postoupit do osmifinále. "Hráli jsme dnes dobře především v ofenzivě, ale bohužel jsme nevyužili hodně příležitostí. A že jsme museli dohánět skóre kvůli vlastnímu gólu, je už hodně smutné. Ale celkově si myslím, že jsme tady neprodali svou kůži lacino," uvedl nizozemský odborník.

Paraguayského kouče Anibala Ruize potěšilo, že alespoň na závěr jeho svěřenci vyválčili tři body. "Chtěli jsme jet domů s výhrou, a to se nám naštěstí povedlo. Hráli jsme dnes mnohem lépe než v minulých dvou zápasech a můžeme se na to dívat také tak, že nám k postupu do osmifinále chybělo pár minut proti Švédům," připomněl kouč utkání, které rozhodl až těsně před koncem Ljungberg.

PARAGUAY - TRINIDAD A TOB. 2:0 (1:0) podrobnosti
Góly: 25. B. Sancho (vlastní), 86. N. Cuevas
Góly:
Sestavy: A. Bobadilla - D.R. Caniza (88. P. Da Silva), J.C. Cáceres, C. Gamarra, J. Núněz - R.M. Acuňa, E. Barreto, C.H. Paredes, J. Dos Santos - R. Santa Cruz, N. Váldez Haedo (66. N. Cuevas)
Sestavy: K. Jack - D. Lawrence, B. Sancho, A. John (31. K. Jones) - C. Edwards, A. Whitley (66. R. Latapy), C. Birchall, D. Theobald, D. Yorke - S. John, C. Glen (41. E. Wise)
Náhradníci: D. Gómez, D.C. Toledo, J. Manzur, C. Riveros, J. Montiel, C. Bonet, D. Gavilán, S. Cabaňas, D. López
Náhradníci: S. Hislop, C. Ince, A. Charles, I. Cox, M. Andrews, A. Wolfe, J. Scotland, C. Samuel
Žluté karty: 30. C.H. Paredes, 55. J. Dos Santos
Žluté karty: 45. B. Sancho, 48. A. Whitley
Rozhodčí: Rosetti (Itálie) - Copelli (Itálie), Stagnoli (Itálie)
Stadion: Kaiserslautern - Fritz-Walter Stadion
Počet diváků: 46000 (100% z kapacity 46 000 diváků)

MUŽSTVO Z V R P S B
1. Anglie 3 2 1 0 5:2 7
2. Švédsko 3 1 2 0 3:2 5
3. Paraguay 3 1 0 2 2:2 3
4. Trinidad a Tob. 3 0 1 2 0:4 1

Hlavičkový souboj Wayna Rooneyho (vlevo) se švédským reprezentantem Teddym Lucicem.

Angličan Owen Hargreaves (vlevo) se snaží zastavit průnik švédského reprezentanta Fredrika Ljungberga.

Pro Michaela Owena skončil zápas se Švédskem na mistrovství světa 2006 hned v jeho úvodu.

Anglický reprezentant John Terry (vpravo) v souboji s Marcusem Allbackem ze Švédska.

Paraguajci Jorge Nunez (vlevo), Roberto Acuna (druhý zleva), Edgar Barreto (č. 8) a Julio dos Santos slaví Santosův gól.

Fanoušek Trinidadu a Tobaga.

Fanoušek Paraguaye.

Paraguayský fotbalista Nelson Haedo Valdez (vlevo) dotírá nad gólmana Kelvina Jacka z rinidadu a Tobaga.

Paraguajec Carlos Paredes (vlevo) bojuje o míč s Chrisem Birchallem z Trinidadu a Tobaga.

Roberto Acuna (vlevo) se snaží odpoutat od bránícího hráče Trinidadu a Tobaga Aurtise Whitleyho.